Nejakú dobu cvičím Systemu Kadočnikova. Prešiel cez mňa určitý počet cvičencov, ktorí chceli cvičiť Systému z rôznych dôvodov. Väčšina, prevažné mladšia generácia, príde s tým, že sa chce rýchlo naučiť zopár super ťahov a stať sa neporaziteľnými. Za krátku dobu je možne pripraviť človeka na rôzne extrémne situácie, pripraviť ho psychicky, vštepiť do neho základne princípy Systémy. Princípy preto, lebo za krátku dobu si človek aj tak nezapamätá všetky techniky a nebude ich môcť využiť v reálnej situácii.
Jedným z princípov v Ruskom Bojovom Umení, ktorý nám pomáha rozvíjať spontánnu reakciu nášho tela na vonkajšie pôsobenie je Spomalená Práca. Veľa začiatočníkov v RBU, ale aj v iných bojových umeniach, majú s tým problém. Cvičenci chcú odrazu reagovať rýchlo a tvrdo na útok súpera, čo nevedie ku ich pokrokom, ale skôr stagnácii. Vedie to ku zraneniam sparing partnera a škodí vybudovaniu správneho základu v určitom bojovom umení.
Dúfam, že môj preklad článku Slow Sparring Game Of Russian Martial Arts, ktorý napísal Arthur Sennott, vrátane mojich doplnení, pomôže pochopiť metódu Spomalenej Práce a budete ho používať na tréningoch, čo vás prevedie ku pochopeniu jednotlivých pohybov v ľubovoľnom bojovom umení. Pre cvičencov RBU sú Spomalená Práca a princípy pohybu (hýbať sa stále, hýbať sa uvoľnene, hýbať sa celým telom) základné cvičebné pomôcky, s ktorými musia pracovať od začiatku, a pochopenie ktorých pomáha pri osvojení ďalších princípov RBU.
Slow Sparring Game Of Russian Martial Arts
Jednou z unikátnych a najdôležitejších tréningových metód v Systeme je spomalená práca v sparingoch. Spomalená Práca (SP) – je pravdepodobne základným prostriedkom telesnej prípravy, ktorý nás vedie ku ovládaniu bojových umení, dovoľuje nám integrovať naše individuálne schopnosti, učí nás využívať ich v koordinácii so súperom. Táto tréningová pomocka je neuveriteľne užitočná a výkonná, ale tak, ako každý iný tréningový prostriedok, cvik alebo tréning, sa aj SP musí vykonávať správne, s cieľom vštepiť požadované schopnosti a vlohy. I keď sa SP vykonáva sa pri nízkej rýchlosti, niektoré jej prvky môžu spôsobovať začiatočníkom určité ťažkosti. Väčšina ťažkosti nevyplýva z neschopnosti vykonávať jednotlivé cvičenia, ale z nepochopenia ich princípov a zámerov. Tento článok vysvetľuje tieto problémy a zaoberá sa základnými piliermi správneho používania spomalenej prace.
Predpoklady
Základným predpokladom SP (Slow Sparring Game (SSG) ) je vytvorenie prostredia, kde môžu byť všetky technické aspekty rukopašneho boja odskúšané v relatívnej bezpečnosti, čo umožňuje telu vykonávať a kultivovať skutočnú spontánnosť. (Spontánnosť je tu možnosť tela reagovať na vonkajšie pôsobenia nie „podľa šablóny“, ale samostatne generovať nové spôsoby riešenia situácie, bez používania naspamäť naučených šablónových techník a pohybov.) Pre jej umožnenie sa na SP musíme pozerať ako na boj v spomalenom zábere.
Partneri musia zabudnúť, že sa pohybujú spomalene, pohyby a reakcie sa musia vykonávať, akoby sa účastníci pohybovali plnou rýchlosťou. Toto vyžaduje od cvičencov určité „herectvo“. Je dôležite pochopiť, že účelom tejto techniky je aj napriek „herectvu“ zvýšenie pocitu reality namiesto jeho zníženia. Pri pohybe nízkou rýchlosťou sa pohyb a rovnováha budú javiť inak ako pri plnej rýchlosti. Toto by malo byť pochopiteľné pre každého, kto už raz riadil auto. Ostrú zákrutu, ktorú môžete bezpečne vybrať rýchlosťou 45 km/h určite nezvládnete v rýchlosti 130 km/h. Toto podobenstvo platí aj pre ľudí. Pri použití SP to musíme mať stále na zreteli a vykonávať pohyby „akoby“ sme sa hýbali plnou rýchlosťou. Všetky pohyby sa musia sa vykonávať ako keby boli natočené na video v plnej rýchlosti, ale prehrávali sa spomalene.
Bojujte ako naozaj
Počas sparingu, či už pri plnej alebo pri nízkej rýchlosti je dôležite usilovať sa o to, aby boli pohyby čo najreálnejšie, pritom však bez porušovania stanovených pravidiel. Musíte „útočiť“ ako naozaj. Musíte chcieť udrieť vášho partnera. Musíte udierať s prierazom, vkladajúc silu do úderu, tak ako pri pohybe v reálnej rýchlosti, takže u atakujúceho nebude možné zastaviť inerciu prierazného úderu (je to dobre vidno v boxe, kedy uklonenie jedného z boxerov vedie k pohybu atakujúcej ruky za inerciou). Musíte prejsť cez všetky fyzické a psychické úkony, ktoré by ste urobili, keby ste vášho súpera chceli naozaj zraniť.
Máte v sebe vrodené nutkanie pomôcť vášmu tréningovému partnerovi. Samo osebe je to dobré, môže vás to ale nanešťastie doviesť k správaniu, ktoré bude vám prekážať v správnom vykonávani tréningu. V podvedomej snahe pomôcť partnerovi ľudia obyčajne udierajú mimo cieľa alebo nevkladajú silu do úderu. Kým tak pomáhate svojmu partnerovi uniknúť pred úderom na tréningu, určite ho tým nenaučíte brániť sa. Všetky útoky musia byť presné, s určitým zámerom a plným vkladaním sa do úderu. Ak sa obávate o bezpečnosť, môžte vždy spomaliť, aby ste vašu bezpečnosť ešte zvýšili.
Ako protiklad k vašej podvedomej snahe pomôcť vášmu partnerovi stojí dalšia snaha a vnútorné nutkanie prekaziť jeho snaženie. Vystríhajte sa toho. Majte na pamäti, že úlohou útočníka je zraniť toho, kto sa bráni. Na to musí dať pozor tréner, skúsenejší partner ako i sám cvičenec, aby sa tieto návyky nestali súčasťou ich rutiny a nezabránili im v dosiahnutí požadovaného efektu a priblíženiu sa vytýčenému tréningovému cieľu.
Zámer útočiť, a zámer niekoho oklamať sú dve rozdielne veci. Každý z týchto zámerov vytvára svoj vlastný komplet pohybov a vzťahov. Urobte všetko pre to, aby ste vášmu partnerovi, hrajúcemu úlohu útočníka, poskytli vhodne predpoklady pre správne vykonanie cvičenia na tréningu.
Klamanie zákonov fyziky 1
Zvýšenie rýchlosti útoku je bežný trik, ku ktorému sa ľudia podvedome uchyľujú. Vytvára dojem zničenia protivníka, útočiacemu dáva ilúziu úspechu. V skutočnosti však útočník nič nezískal, okrem sebaklamu a straty dôvery partnera.
Nikto nemôže dosiahnuť zrýchlenie väčšie ako je jeho osobné maximum. Preto musia na tréningu počas cvičení pri nízkych rýchlostiach cvičenci udržiavať tú rýchlosť, s ktorou to cvičenie začali. Ak útočník útočí pri plnej rýchlosti, nemôže zvýšiť rýchlosť svojho útoku. Taká taktika je neuskutočniteľná pri reálnej rýchlosti, a preto je potrebné vyhnúť sa jej aj pri SP. V procese cvičenia sa pri SP využíva konštantná rýchlosť, nerovnomerná rýchlosť vykonávania cvičení tréningu vadí a spomaľuje pokrok.
V skutočnom boji tiež nie je možné hýbať sa rýchlo a potom odrazu spomaliť a preto je tiež potrebné sa tomu vyhnúť. Aj táto taktika obyčajne spôsobuje problémy v SP a spomaľuje pokrok v cvičebnom procese.
Je potrebne zdôrazniť, že v reálnom súboji sú spôsoby zmeny rýchlosti útoku, ale tieto špecifické zručnosti sú niečo iné ako jednoduché použitie spomaleného rytmu. Na pokročilej úrovni sa predpokladá, že partneri budú využívať zmeny rýchlosti, musí to však byť vždy v súlade so zákonmi fyziky aplikovateľnými na pohyb na plnej rýchlosti. Nie je možné odrazu zastaviť úder porušujúc tým zákony fyziky, narastajúca kinetická energia pri údere nemôže odrazu zmiznúť, ak miniete cieľ. Ak trafíte cieľ, premení sa kinetická energia úderu na vnútornú potenciálnu energiu deformácie tela.
Klamanie zákonov fyziky 2
Okrem jednoduchých zmien rýchlosti sú druhým častým omylom nereálne zmeny trajektórii. Pamätajte na naše pravidlo - „hocijaký úkon vykonaný v pomalej rýchlosti musí zodpovedať realite“. Preto musí byť každá vedomá zmena trajektórie v čiare útoku vykonaná útočníkom možná aj keď sa útočník hýbe v plnej rýchlosti.
Keď sa pohybujete nízkou rýchlosťou, je teoreticky možné začať pohyb v jednej rovine po špecifickej trajektórii a potom radikálne a náhle zmeniť smer, hýbať sa po „cik-cakovej“ trajektórii. Toto môže na oponenta posobiť zastrašujúco a klamlivo. Podobný pohyb však nie je v súlade s realitou a zákonmi ovládania rýchleho pohybu a preto sa z SP musí odstrániť.
Pri plnej rýchlosti je na zmenu smeru úderu nutné využívať eliptické trajektórie, to znamená, že trajektóriu silného a rýchleho úderu v reálnych podmienkach nie je možné okamžite zmeniť pod pravým uhlom. Aby naše cvičenie malo zmysel a prínos, toto obmedzenie sa musí používať v pomalých rýchlostiach. Inak povedané, musíte sa „tváriť“ akoby nebolo možne hýbať sa po kľukatej trajektórii. Pri cvičení pri nízkej rýchlosti musia všetky úkony odzrkadľovať to, čo je možné urobiť v realite, inak sa z toho stane zlý tréningový návyk.
Pre názornosť použitia zákonov fyziky môžeme urobiť analógiu s autom. Jeho hmotnosť je oveľa väčšia ako hmotnosť udierajúcej ľudskej končatiny, preto obmedzenia spomenuté vyššie budú viac názorné.
Pri pohybe po ceste určitou rýchlosťou (pri kreš testoch – 50 km/h) má auto inerciu podmienenú zákonom zachovania pohybu a nie je možné ho zastaviť okamžite, pokiaľ mu do cesty nepostavíme prekážku s hmotnosťou výrazne prevyšujúcou hmotnosť auta. Tak isto nie je možne zmeniť trajektóriu auta na ceste bez zákroku zvonku. Na zmenu rýchlosti alebo trajektórie je potrebný určitý čas podmienený zase rýchlosťou auta, jeho hmotnosťou a prítomnosťou vonkajších síl pôsobiacich na auto.
Aj keď sa pokúsime zmeniť trajektóriu pohybu auta zvnútra – používajúc volant – nedá sa to uskutočniť okamžite pod pravým uhlom – zmena trajektórie pohybu auta bude plynule zakrivená. Zmena trajektórie pod pravým uhlom je možná len pri zrážke s prekážkou hmotnosťou výrazne prevyšujúcou hmotnosť auta. Pri reálnom rýchlom a silnom údere rukou alebo nohou platia tie iste zákony fyziky, ako pri pohybe auta.
Klamanie zákonov fyziky 3
Posledné obvyklé „klamanie zákonov fyziky“ je, keď sa obranca hýbe rýchlejšie ako útočník. Pri SP je dosť jednoduché hýbať sa rýchlejšie ako útočník, keďže sa tento hýbe pomaly. Týmto však využívate „divadelný“ aspekt súboja v neprospech cvičenia, ktoré takto stráca zmysel. Skutoční útočníci môžu a pravdepodobne aj budú útočiť rýchlejšie ako vy. Postaviť vašu techniku na predstave, že ste rýchlejší ako súper len zmenší vaše šance využívať vaše umenie v reálnom súboji. Vždy musíme cvičiť tak, aby sme vyhrávali nad lepším súperom, preto predpokladáme, že náš súper ma lepšie fyzické vlohy a schopnosti ako my.
Znamená to, že ak sa jeden partner bráni a útočník začína útok rýchlosťou korytnačky, obranca musí tiež reagovať rýchlosťou korytnačky alebo dokonca ešte pomalšie. Keď útočník zaútočí plnou rýchlosťou, aj ja budem reagovať plnou rýchlosťou a nemôžem sa spoliehať na to, že dokážem zrýchliť ešte viac, aby som súpera porazil. Pamätajte si, „nemôžeme sa hýbať rýchlejšie ako sa hýbeme pri reálnych rýchlostiach“.
Na tréningu musí byť obmedzenie rýchlosti, dĺžky trajektórie pohybu a reakcie:
Rýchlosť obrancu musí byť rovnaká alebo menšia ako rýchlosť útočníka.
Dĺžka trajektórie pohybu obrancu musí byť rovnaká alebo kratšia ako trajektória útočníka.
Začiatok reakcie obrancu na útočiace pôsobenia útočníka sa musí zhodovať so začiatkom jeho útoku alebo sa oneskorovať vzhľadom na začiatok útoku (obrana musí meškať).
Vaša „technika“ sa teda nesmie zakladať na rýchlosti, ale pochopení uhlu, citlivosti a schopnosti súpera. Ak sa môžem súperovi ubrániť bez ohľadu na jeho rýchlosť a môžem sa počas jeho útoku pohybovať pomaly, potom som schopný brániť sa bez ohľadu na to, aký rýchly je môj súper.
Spomalený pohyb ako tréningová pomôcka.
Počas tréningu je jedným z našich prvotných cieľov dosiahnutie rýchlosti, na ktorej sa môžeme učiť. V procese tréningu v snahe o zlepšenie sa chceme učiť nové techniky a rozvíjať nové zručnosti. Nechceme iba opakovať veci, ktoré už vieme. Je obzvlášť dôležité, aby si to pamätali tí, ktorí majú predchádzajúce skúsenosti z bojových umení, pred príchodom ku Systeme.
Počas voľnej formy tréningu je vždy veľmi jednoduché preskočiť na používanie toho, čo už poznáte. Ak sa to stane keď prejdete na Systemu, všetko, čo urobíte je iba opakovanie starých cvikov. Tréningy Systemy sú určene na osvojenie a cvičenie Systemy. Preto je potrebné uistiť sa, že presne to aj robíte.
Toto môžte dosiahnuť len pri spomalenom pohybe, aby ste reagovali uvoľnene. Musíte sa naučiť hýbať sa takou rýchlosťou, pri ktorej je vaše telo schopné reagovať na vonkajšie podnety. Ak vaše telo nestíha reagovať, znamená to, že sa hýbete príliš rýchlo na dosiahnutie pokroku. Znamená to, že sa neučíte a teda necvičíte. Je potrebné, aby ste vy sami rozpoznali tento bod a okamžite spomalili na úroveň, na ktorej budete môcť znova skutočne cvičiť.
V podstate chceme dosiahnuť takzvaný „stavu toku“. Stav toku je zóna, v ktorej je dôležitý optimálny duševný a emocionálny stav. Keď sa človek nachádza v „stave toku“, zvyšujú sa jeho možnosti osvojenia si nového materiálu, práceschopnosť, človek sa teší z vykonanej aktivity. Podľa Mihalya Csikszentmihalyiho, zakladateľa „Teórie toku“, na to, aby človek dosiahol „stav toku“, musí byť ním vykonávaná úloha dostatočne jednoduchá na to, aby sa ju dalo splniť, ale súčasne aj dostatočne ťažká na to, aby požadovala od cvičenca určitú koncentráciu a snahu. Čim je menší rozdiel medzi týmito dvoma kritériami, tým čistejší a silnejší tok vnímate. Tento nepatrný rozdiel je optimálnym priestorom na cvičenie a preto je to ten stav, ktorý sa snažíte dosiahnuť pri spomalenom pohybe.
Spomalený pohyb ako spôsob zlepšenia vízie.
Okrem tréningov rýchlosťou, pri ktorej ste schopní reagovať telom, by ste mali cvičiť aj rýchlosťou, pri ktorej je možnosť objaviť nové reakcie vášho tela. Ak zistíte, že opakujete stále ten istý pohyb pri reakcii na útok, musíte zase spomaliť, inak budete stále cvičiť jednu a tu istú techniku dokola, čo zmenšuje vaše možnosti v zdokonalení Systemy. Ak sa stále vraciate k tomu istému pohybu, znamená to, že nereagujete spontánne a nepracujete kreatívne, vraciate sa k určitej „technike“ a necvičíte Systemu.
Je dôležité cvičiť tak, aby ste stále mohli vidieť nové možnosti. Schopnosť vidieť nové možnosti je jeden z dôležitých návykov, ktorý vám dovolí stále improvizovať a adaptovať sa a umožňí nachádzať správne východiská bez ohľadu na to, do akej situácie vás váš oponent dostane.
Pri každom údere pracujte tak pomaly, aby ste zbadali, kedy váš partner stráca rovnováhu, ako sa dokáže brániť, ako môže znova zaútočiť. Otvorte si príležitosť na to, aby ste videli, čo môžte urobiť na to, aby spadol alebo ako ho môžte zasiahnuť tam, kde sa nedokáže brániť. Ak budete takto trénovať, len získate a uvidíte zlepšenie. Zlepšíte sa a získate nové zručnosti.
Ak budete pracovat rýchlejšie, v lepšom prípade sa utvrdíte vo vašich zručnostiach, reakciách a obavách, ktoré už máte. V najhoršom prípade budete menej efektívni. Nedovoľte, aby vás váš tréning viedol k úpadku namiesto pokroku.
Copyright 2000 Arthur Sennott, All rights Reserved