Južný ostrov Nového Zélandu, aktívna dovolenka ako v raji

Predstavte si miesto kde si môžete vychutnať krásu nedoktnutej prírody, fjordov, palmy, pláže, farmy a hory. K tomu máte k dispozícií takmer všetky možnosti na strávenie aktívnej dovolenky v prírode alebo na horách. Či už ide o cykloturistiku, MTB, cestnú cyklistiku turistiku, kajakovanie, prechod ľadovcom, plavbou medzi fjordami, surfovanie, lyžovanie alebo len zábavky ako scénické lety, adrenálinové skoky, rafting alebo len oddych a vychutnávať atmosféru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Noc môžete stráviť na hosteloch plných mladých ľudí, kde sa dá zabaviť alebo ubytovaniach rôzneho na hoteloch, moteloch, domácom ubytovaní, ale aj v kempingoch. Kempovať voľne je často zakázané. Väčšinou v tichom a príjemnom prostredí v malých mestačkách pod horami ako stvorenom pre milovníkov hôr. Väčšina ponúka milý personál a kvalitné služby. Niektoré oblasti sú úplne bez dostupnosti rôznych sietí a užijete si prírodu bez rušenia mobilom, či internetom. V turistických miestach je aj dostatok miest, kde sa môžete skvele najesť alebo zabaviť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Cestou na Arthur'pass
Cestou na Arthur'pass 

Kuchyňa tu je prevažne západná, ale s prisťahovalcami pribúdajú rôzne ázijské reštaurácie. Miestny a turisti jedia hlavne fast food a tak aj poniektorý vyzerajú. Stravovať sa dá aj lacno, ale ak chce človek jesť trošku kvalitu, tak si priplatí. Steak bol napríklad skvelý za dobrú cenu takmer ako na Slovensku.

Všade sa vyskytuje hlavne počas letezóny, ktorá je od Decembra do Marca, živočích turistický v podobe čínskych a nemeckých turistov. Výskyt hlavne v okolí turistických atrakcií. Pohybuje sa väčšinou vo väčšej skupine a prepravuje sa po krajine autobusom, mikrobusom či autom. Miestny ich občas "zbožňujú".

SkryťVypnúť reklamu

Áno aj takto takýto je Nový Zéland, kde so strávil skvelých 24 dní a bolo to málo. Ale v rámci dlhodobej expedície, ktorá trvá viac ako tisíc dní si po nehode v Iráne dlhší pobyt tu nemôžem dovoliť. V roku 2017 sa sem plánujem na dlhšie vrátiť a vychutnať si nielen hore spomínané aktivity a veci po svojom peši alebo na bicykli.

Samozrejme pre našinca je nástrahou cenová nedostupnosť a vzdialenosť, jednoducho ak si to tu chce človek poriadne užiť je potrebné mať dobrý rozpočet a dostatok času. Viac fotiek z Nového Zélandu pridám v Austrálii na stránke projektu World Bike Travel na Facebooku, ak zvýši trošku času. Dnes idem pred odletom do Sydney na prezentáciu o miestnych horách a prednášať bude Rob, ktorý ma zdolaných niekoľko vcholov nielen na tomto ostrove. Moja prezentácia o ceste bude o niekoľko dní v Sydney na Univerzite a tak možno nachytám inšpiráciu.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko dôvodov prečo navštíviť Nový Zéland

Hory a ľadovce

Hory nájdeme určite na rôznych miestach vo svete. Tie tunajšie sú jedinečné množstvom snehu a teda aj s tým súvisiaci výskyt ľadovcov. Tých je tu niekoľko a vychutnať si môžno ich prechod. Hory sú blízko mora a stúpania v horách sú veľmi strmé stúpania. Je tu chladnejšie a pásmo stromov nie je veľmi vysoko a tak sa možno pri dobrom počasí kochať skvelými výhľadmi. Hory sú nebzpečné a netreba turistiku v nich podceňovať. Vo väčších výškach je celoročný výskyt snehu s dierami medzi snehom. Mt. Cook a okolité vrchy, Fox glacier alebo Franc Joseph glacier čakajú na vás.

Aktívna dovolenka

Už ako som spomínal v úvode je skvelé miesto na vychutnanie si športov všetkého druhu či už s miestnymi sprievodcami alebo na vlastnú päsť. V ponuke je relax, adrenalín, ale aj prekonávanie samého seba a spoznávanie krásnej krajiny. Odmenou sú scenérie a skvelý pocit. Je potrebné si dávať pozor na to, aby ste si vedeli vybrať tie správne miesta, kde stráviť čas, dobré ubytovanie a zbytočne nepreplácali ak nie je treba. Vtedy si budete môcť vychutnať aktívnu dovolenku po celom ostrove.

SkryťVypnúť reklamu

Rozmanitosť krajiny

Východ okolo mesta Christchurch, ktoré bolo pred nedávno zničené zemetrasením, je rovinatý až na malé kopčeky v okolí plný rodinných domov a fariem. Dunedin mesto založené škótskymi prevažne usadlíkmi na juhu východného pobrežia je v hornatom kraji. Často tam prší a je hmlisto. Medzi mestami a na juhu ostrova sú na pobreží pláže vhodné na surfing. Juh západnej časti je krajina fjordov, kde sin a chvíľku pripadáte ako v severnej Európe. Západné pobrežie má typické palmy a veľké prasličky a nedoktnutá príroda. Nad ním sa týčia ľadovce a vysoké končiare hôr. Na severe možno nájsť krajinu bývalych zlatých polí, fariem a opustených lesov.

Vodopády, jazerá, jaskyne a iné prírodné zázraky

Po celej krajine je množstvo menších alebo väčších vodopádov. Väčšinou sú označené pri cestách a vedú k nim viac menej upravené chodníky. V letnej sezóne tam poväčšinou nebudete samy a tak cestu ľahko nájdete. Vychutnať si prírodné krásny možno po celej krajine.

Krásne jazero
Krásne jazero 

Fjordy

Už spomínané fjordy nájdete na juho západe krajiny v oblasti Fjordland. Najznámejší a najkrajší fjord je Milford Sound. Cez deň a ráno je tam množstvo turistov, ale večer tam takmer nikto nie je. Dá sa tam prespať. Okolo fjordov sa dá oboplávať loďou a vychutnať si všetky krásy fjordu.

Agroturistika

Ak máte chuť stráviť niekoľko dní napríklad prácou na bio farme máte tu niekoľko možností. Spoznáte tak možno aj pôvodných obyvateľov, ktorými boli práve farmári a ich život. Dostanete zadarmo ubytovanie, jedlo, ale treba sa pripraviť aj na prácu.

Miestny ľudia

Novo zélanďania, inak aj bežne označovaní ako Kiwis, sú veľmi priateľskí a nápomocní ľudia. Môžete tu nájsť skutočnú pohostinnosť u veľa ľudí. Ak niečo potrebujete tak sa stačí opýtať či už v obchode, na ulici alebo na stanici. Samozrejme je to západná kultúra a tak trosiek postihnutých chorobami tejto spoločnosti tu je tiež dosť. Služby sú tu na úrovni a počas mojej návštevy som sa nestretol z nejakým nevrlým prístupom alebo niečím čo bežne vidieť u nás na Slovensku.

Karol Voltemár

Karol Voltemár

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Strávil som viac ako 41 mesiacov na ceste okolo sveta na bicykli. Venujem sa aktívne cyklistike, cestovaniu a foteniu. Pracujem v oblasti internetu a marketingu - online marketingová agentúra Madviso a blogujem na osobnom blogu Voltemar.sk. Máme zopár online magazínov. Máme malú predajňu Lulubee a e-shop s oblečením na cyklistiku a šport Trenujeme. Prevádzkujeme platformu pre e-shop na prenájom. Zoznam autorových rubrík:  ŠportSpoločnosťZdravieCesta okolo sveta na bicykliCestovanieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu