reklama

Čo je duša,duch,smrť, peklo.

Podstata človeka a čo sa s ňou deje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Čo je duša, duch, smrť, peklo.

Kľúčový text je 1.Mojžišova 2:7   -   Po  1. telo je vytvorené z prachu zeme,.  Po 2.Boh vdýchol dych života - človek dostal ducha a ožil,.  Po 3. človek sa stal živou dušou tj.  ČLOVEK = DUŠA a  nie, že má dušu.                  I zvieratá sú živou dušou  viď 1. Moj. 1:20, 4.Moj. 31:28                     V 1.Moj. 1:30 sa dá duša chápať i ako - život /životná sila/                            V  Zjavení  Jána 16:3 píše, že duše zvierat zomierajú.                V  Ezechielovi 18:4,20 píše, že i ľudské duše zomierajú.  Čo sa s nimi stalo?             V 1. Moj. 3:19 uvádza : vrátiš sa do prachu, z ktorého si bol vzatý.            Čo bol človek predtým ako bol vytvorený z prachu?  Proste nebol, nejestvoval.              

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biblia popisuje stav mŕtvych ako, že nevedia ničoho, nemôžu nič robiť ani myslieť viď Kazateľ  9:5,10 V Kaz. 3:19,20 sa píše, že človek i hovädo majú toho istého ducha a rovnako zomierajú. Čo sa s nimi stalo?  "Telo sa vráti do prachu a duch sa vráti k Bohu." viď  Kaz. 12:7.         To je  SMRŤ - teda stav neexistencie, opak života - nečinnosť, ničota.                   Žalm 104:29,30 - keď odnímaš ducha mrú a naopak, keď ho posielaš tvoria sa.                     To však neznamená, že duch - naša životná sila- doslova opúšťa Zem a putuje priestorom k Bohu. On sa vracia k Bohu v tom zmysle, že nádej na budúci život závisí výlučne od Boha.    Ján 5:21 hovorí, že nádej pre mŕtvych je VZKRIESENIE.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo si mnohí myslia, že ľudia dobrí i zlí sú v hádese, čo prekladajú ako peklo. Vychádzajú z evanjelia Lukáš 16:19-31. V príbehu sa po 1. nespomína, že by v hádese bola údajne nehmotná duša či duše , alebo duch -/ veď tie nemôžu trpieť hmotným ohňom či mať smäd/.Po 2.  v hádese je nejaká osoba, osoby s očami, jazykom, prstami,teda hmotná, ktorá trpí ohňom a nezhorí?, že by sa opekal?  Po 3. musela tam byť dobrá akustika, keď si len tak diskutujú cez velikú priepasť a neboli rušený miliardovým zástupom dobrých či zlých.             To sú nezmysly, z ktorých vidieť, že ide o alegóriu.                   Takisto je nezmysel i to, že boháč len pretože je bohatý, by mal byť v ohni a chudobný žobrák Lazar naopak.  Celé to nemôžeme brať doslovne. Je to obraz, podobenstvo. To vyplýva zo súvislosti, že p. Ježiš hovoril podobenstva v kontexte.                                                                               O čo ide? - p. Ježiš použil vtedajšiu  grécku predstavu posmrtného života v hadese. Zlí sú v tartarose a dobrí v elizejskych poliach a oddeľuje ich neprekonateľná prekážka. Ježiš iste nechcel povedať, že tak to vyzerá po smrti. Ide o podobenstvo kde boháč symbolizuje triedu farizejov, zákonníkov atď., ktorí sú v priazni Zákona a Lazar sú tí hriešnici.   SMRŤ = ZMENA viď Rimanom 6:2 a teraz sú v Ježišovej priazni hriešnici a takzvaných spravodlivých obviňuje z pokrytectva a vraždenia prorokov, ktorí preto trpeli mukami/ viď Skutky apoštolov 7:52,54/ , keď boli odhalené ich zlé skutky, a nakoniec Ježiša Krista ukrižovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

                               Záverom by som chcel povedať. Boh je láska a tvrdiť o ňom, že niekoho večne mučí, je ako povedať, že Boh je maniak. On ním nie je, ale tí čo to o ňom hovoria.          Bol to diabol, ktorý povedal Eve "určite nezomriete"  viď 1. Moj.3:4., čo je KLAMSTVO a v rozpore s tým, ako som uviedol, že ZOMRELI a boli v stave neexistencie, bezvedomia.

 

Emil Vondráček

Emil Vondráček

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  10x

som stredoškolsky vzdelaný, zaujímam sa o históriu, náboženstvo, filozofiu, architektúru, urbanizmus, rád cestujem i do zahraničia, som slobodný - bezdetný Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu