Čo je pravdepodobnejšie?

Zamyslime sa trochu nad tým, ako hodnotíme svet okolo nás. Ako vyhodnocujeme realitu okolo nás? Ako vyhodnocujeme, čo je pravda a čo nie? A prečo používame dvojaký meter na tie isté javy?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Ak nám jeden človek tvrdí niečo a druhý človek tvrdí opak, vieme, že aspoň jeden z nich(kľudne aj obaja), sa mýli. Nemôžu mať obaja pravdu, ale obaja sa môžu mýliť. Rád by som sa zameral na argumentáciu touto metódou, pretože je hneď jasná.

Uveďme si príklad. Keď niekto trebárs vo vašej obývačke by držal v ruke jablko a tvrdil by, že keď ho vyhodí, tak spadne a niekto iný vo vašej miestnosti by tvrdil opak, že jablko nespadne, je vám obom jasné, že nemôžu mať obaja pravdu. Skúsite teda vyhodiť to jablko a uvidíte výsledok na vlastné oči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To bol ľahký príklad, pretože krátkym experimentom viete ľahko rozhodnúť, kto mal pravdu. Čo však v prípade, keď nie je spôsob experimentálneho overenia, prípadne je veľmi nepraktické. Napríklad, dostanete jeden z tých emailov o tom, ako váš veľmi bohatý príbuzný v Nigérii umrel a vy teraz môžete zdediť veľa peňazí ak vložíte na jeden bankový účet 100 dolárov. Nemáte si ako overiť/je vcelku nepraktické si overovať, či ste naozaj mali bohatého príbuzného v Nigérii(a našli sa ľudia, ktorí si to overili a naozaj tam nejakého príbuzného mali :) akurát tie peniaze nezdedili), ale ktorá verzia je pravdepodobnejšia? Že ste práve dostali zadarmo veľa peňazí len tak bez akéhokoľvek vášho pričinenia, alebo je to SPAM?

SkryťVypnúť reklamu

Predstavme si, že pred nami stojí matka so svojím nedávno narodeným dieťaťom a chystá sa ho vyhodiť z okna, pretože tvrdí, že jej to prikázal Boh (prípad, kde matka zabila svoje deti ako odpoveď výzvy Boha sa stal v USA - link). Čo by ste urobili?

Zachránili by ste to dieťa? Gratulujem, zachránili ste ľudský život; ALEBO: Gratulujem, práve ste sa vzopreli vôli Božej. Čo je pravdepodobnejšie? Že k matke naozaj prehovoril Boh, alebo trpí nejakou psychickou poruchou? (napr schizofréniou)

K Georgovi Bushovi údajne prehovoril Boh, aby rozpútal vojnu v Afganistane. Aj Hitler tvrdil, že Boh ho oslovil, aby viedol ľud. K pápežovi Benediktovi XVI Boh prehováral často a Benedikt XVI z týchto rozhovorov usúdil, že Boh nechce homosexuálov za žiadnych okolností prijať, napriek tomu pápež František z jeho rozhovorov s Bohom si nemyslí, že má právo ich súdiť. Pápež Ján Pavol II uznal, že evolučná teória je validná a vypovedá o realite tohto sveta, jeho predchodcovia však takmer až vypísali svätú vojnu proti tejto teórii. A kto má teda pravdu?

SkryťVypnúť reklamu

Čo je pravdepodobnejšie? Že Boh sa ku všetkým prihovoril a každému povedal protichodné vyhlásenia, alebo že si to proste všetci vymysleli prípadne iba namýšlali?

Alebo veríme iba jednému/niekoľkým z nich? A prečo teda používame dvojaký meter na tie isté javy?

Lukáš Vyletel

Lukáš Vyletel

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som programátor, popularizátor, hráč starodávnych doskových hier Šógi a Go, ateista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu