Reforma manažmentu krajiny

Všetky prvky v spoločnosti, či sa jedná o pravidlo, úrad alebo systém, musia mať svoje opodstatnenie a logiku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Preto je nevyhnutné odfiltrovať štát od nezmyselných súčastí. Za každou hodnotou, ktorú možno vyjadriť finančne, stojí práca. Či už sa jedná o produkciu výrobku, poskytnutie služby, alebo obsluhu stroja, ktorý tiež niekto vyrobil – za všetkým stojí práca ľudí. Kto však vyrobil zem? Človek ju od nepamäti obhospodároval, pretváral, staval si na nej svoje obydlia a častokrát ju aj vlastnil. Je v poriadku vlastniť budovy, fabriky, stromy, obilné polia atď., ale zem, na ktorej stoja naše majetky, by mala patriť všetkým.

Aké nevýhody prináša súčasný systém? Ak chcete stavať, potrebujete k tomu pozemok a každý pozemok má svoju cenu. Položka nákupu pozemku zbytočne navyšuje vaše investičné náklady. Majitelia pozemkov častokrát vyčkávajú s predajom, aby na ňom pochopiteľne zarobili väčší obnos peňazí. Avšak práve týmto konaním dochádza ku zabraňovaniu využívania pôdy, čo vedie ku neefektívnemu rozvoju územia. Fabriky vznikajú na lacných a ľahšie získateľných pozemkoch, pričom sa ich umiestnenie neriadi do plnej miery ekonomickými, sociálnymi a environmentálnymi súvislosťami (vzdialenosť transportu, zamestnancov a odberateľov - vyššie prevádzkové náklady a emisie znečisťujúcich látok).

V súčasnosti sa na Slovensku nachádza obrovské množstvo parciel, pričom pátranie po majiteľoch môže byť značne komplikované. Pôda sa dedí z generácie na generáciu, a tak niektoré malé parcely majú aj stovky majiteľov. V tomto stave je vykupovanie pozemkov veľmi náročné a výrazne naťahuje investičný proces (ak ho doslova nezastavuje). Situácia si žiada zásadnú systémovú zmenu, pri ktorej by bol vlk sýty a ovca ostala celá.

Systém, ktorý uspokojí všetky strany, začína presunom vlastníctva pôdy z rúk súkromníkov do rúk štátu (konečne ste spozorneli a stúpa vám tlak). Pôda v rukách štátu, miest a obcí zjednoduší rozvoj a ochranu životného prostredia, a to efektívnejším vytváraním ochranných, obchodných, obytných a priemyselných zón. Je veľmi dôležité nedať všetkú moc do rúk politikom, a práve preto by mali územné plány mestských častí, miest, obcí, regiónov, vuciek a celej republiky, schvaľovať dotknutí občania.

Na základe územných plánov by mestá a obce ponúkali pozemky na prenájom, a to konkrétne verejnou súťažou. Kto by ponúkol najvyšší mesačný nájom, ten by získal možnosť rozvíjať daný pozemok a garanciu, že ho z neho nikto počas pôsobenia nevyhodí. Je veľmi dôležité stanoviť jasné pravidlá a zabezpečiť transparentnosť súťaží, aby sa docielilo kvalitné trhové prostredie. Komu však pripadne nájom za pozemok? Práve pri tejto otázke sa systém rozchádza s myšlienkami geolibertariánov. Nájom by nemal v plnej výške pripadnúť komunite, ale pôvodným vlastníkom, ktorí budú schopní preukázať svoj vzťah ku konkrétnej pôde.

Človek síce nevytvoril zem, ale doteraz ju bežne kupoval za prácu. Z toho vyplýva, že obyčajným zoštátnením pôdy a ziskov, by došlo ku nespravodlivosti, čo by automaticky viedlo ku nestabilite. Avšak nový systém by pôvodným majiteľom zabezpečil pravidelné trhom ovplyvnené príjmy z nájmu, samozrejme pri ponechanej možnosti vlastniť nehnuteľnosti a obchodovať s nimi. Systém by taktiež zjednodušil podnikanie, znížil investičné náklady a zvýšil zamestnanosť.

Nikolaj Vyšnikov

Nikolaj Vyšnikov

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nesympatizujem ani s jednou slovenskou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoZahraničieZelená revolúciafotoOstatné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu