Zelené riešenie hospodárskej krízy

Inovatívne riešenia súčasných problémov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Predpovede sa naplnili. Svet zasiahla hlboká hospodárska kríza, ktorú začíname pociťovať aj na Slovensku. Deregulácia si vypýtala svoju daň, čo len potvrdilo fakt, že rozväzovanie rúk trhu vedie ku jeho autodeštrukcii. Ultrapravica opäť zlyhala a politici sa prosíkajúc na kolenách vracajú ku Keynesiánstvu. Aj zadubený človek totiž pochopil, že neoliberalizmus je nebezpečný, likviduje konkurenciu a jeho negatívne vplyvy vylieči len kvalitný sociálny štát. Spojené štáty a Čína, trefné príklady nesprávneho politického smerovania, plánujú rozširovať typické nástroje ľavice. Čo v tejto situácii urobí náš „sociálno-demokratický“ premiér? Podporí našich zamestnávateľov. Nič prekvapujúce.

V minulosti sa na Slovensku vyrábalo veľké množstvo rôznych produktov. Pravica stavila na automobilový priemysel (zrejme kvôli atraktívnemu zvýšeniu HDP), od ktorého je v súčasnosti závislé veľké množstvo zamestnancov a subdodávateľov. Problémom s výrobou automobilov je však taký, že v prípade zníženej kúpyschopnosti obyvateľstva po nich klesá dopyt. Reálny vplyv krízy na naše automobilky ukáže až čas, ale faktom zostáva, že toto odvetvie nevyniká bezpečnosťou pracovných miest. Úlohou sociálnej demokracie 21. storočia je podpora vytvárania pracovných miest, ktoré majú potenciál dlhodobej stability a nepotrebujú ku svojej existencii daňové prázdniny. Jednou z možností je ochrana životného prostredia.

Takzvaná zelená politika je súčasťou modernej sociálnej demokracie, tak isto ako liberálne témy alebo budovanie sociálneho štátu. Trvalo udržateľný rozvoj je totiž v hlbokom rozpore s neoliberálnym myslením. Z definície vyplýva, že strana Smer má ďaleko od sociálnej demokracie. Smer totiž inklinuje ku nacionalisticko-populistickému vládnutiu s konzervatívnym nádychom. Preferovanie jadrových a tepelných elektrární je nesprávne a zúžený pohľad na alternatívne zdroje energie, v ich predstave reprezentovaný len drevnou biomasou, je skutočne smutný. Spomenuté zdroje energie (s čiastočnou výnimkou jadrovej energie) sú negatívnym prežitkom minulosti, kvôli ich veľmi škodlivému vplyvu na našich občanov. Využívanie lacnejšej energie sa nám vracia v podobe rakoviny, alergií a iných ochorení.

Separovanie odpadu vytvára viacej pracovných miest ako jeho spaľovanie alebo skládkovanie. K tomu si treba uvedomiť, že ľudstvo produkuje a bude produkovať veľké množstvo odpadov. Väčšia podpora recyklácie, kompostovania alebo výstavby bioplynových zariadení by viedla ku vzniku stabilných pracovných miest. Skupovanie vyseparovaného odpadu prestalo byť rentabilné, čím došlo ku zlyhaniu trhu. V takejto situácii (a v tom sa so mnou zhodne aj pravica) musí nastúpiť štát, ktorý prevezme súkromnou sférou odmietnuté odvetvie. Cieľom musia byť menej zaťažené skládky a väčšie počty športových a detských ihrísk.

Brzdenie výstavby veterných parkov zo strany našej vlády hraničí so zločinom. To isté sa dá povedať o chýbajúcej podpore solárnych kolektorov, fotovoltaických článkov a tepelných čerpadiel. Z prázdnych sľubov na danú tému som chorý a unavený. Vyspelé krajiny už dávno pochopili veľký význam veterných elektrární a solárnych kolektorov, pričom Slovensko sa stále tvári, že sa ho to netýka. Využívaním energie, ktorú nám každý deň daruje Slnko, by sa taktiež vytvorilo veľké množstvo stabilných pracovných miest. Ale Slovensko radšej podporí zahraničného investora, ktorý možno o pár rokov zdúchne aj s kufríkom preplneným peniazmi.

Moderná ochrana životného prostredia predstavuje len jednu z našich možností. Ľudia musia žiť lacnejšie, a teda je prepotrebná rozsiahlejšia výstavba nájomných bytov. A áno, aj napriek nesúhlasu najvyššieho vedenia je nutná aj v Bratislave. Občania našej krajiny sú rukojemníkmi nafúknutých cien bytov a nájomného. Ďalšou možnosťou modernej sociálnej demokracie je napríklad legalizácia marihuany, ktorá by vytvorila stabilné pracovné miesta pri pestovaní, doprave a predaji tohto v Holandsku úspešného tovaru. Najlepšou injekciou pre boľavú ekonomiku je prísun zahraničných turistov. Možností je viacero a netreba sa báť zmien.

Nikolaj Vyšnikov

Nikolaj Vyšnikov

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nesympatizujem ani s jednou slovenskou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoZahraničieZelená revolúciafotoOstatné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu