Ako ohrozujú noví slovenskí ministri národné parky?

Ministri Taraba a Takáč chcú všetky národné parky zadefinovať nanovo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Reforma národných parkov je jedným z míľnikov v pláne obnovy, na ktorý je naviazané vyplácanie miliárd eur. Národné parky by mali mať, podľa kritérií Medzinárodnej únie na ochranu prírody, minimálne 50% územia v bezzásahovom režime. Náš najstarší Tatranský národný park má pritom oficiálne v bezzásahovom režime len 44% územia.

 

Riešením je zonácia národných parkov, ktorá v prvom rade určuje, ktoré časti územia patria do jednotlivých zón s rôznymi stupňami ochrany prírody a pravidlami prístupnosti pre verejnosť. Niektoré zóny zároveň môžu obsahovať prísnejšie reštrikčné opatrenia ako iné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

V súčasnosti sa na území Slovenska nachádza 9 národných parkov - Tatranský národný park, Pieninský národný park, Národný park Nízke Tatry, Národný park Malá Fatra, Národný park Slovenský raj, Národný park Muránska planina, Národný park Poloniny, Národný park Slovenský kras a Národný park Veľká Fatra, pričom ich rozloha tvorí približne 7,5% územia našej krajiny. Existuje však len niekoľko z nich, ktoré prešli zonáciou. Príkladom je Národný park Nízke Tatry.

 

Národné parky ako také patria do 3. stupňa spomedzi 5 stupňov ochrany územia. Čo tieto stupne ochrany ale predstavujú?

 

Prvý stupeň ochrany platí na takmer celom území Slovenska, a to tam, kde sa nenachádza žiadne iné chránené územie, napríklad cesta pred vaším domom. Zákon takéto územie definuje ako územie, v ktorom sa uplatňuje všeobecná ochrana prírody a krajiny, teda tu platí napríklad povinnosť chrániť a nepoškodzovať životné prostredie okolo seba (neusmrcovať živočíchy...).

SkryťVypnúť reklamu

 

Druhý stupeň ochrany prírody vymedzuje chránené územie, do ktorého je zakázaný vjazd motorových vozidiel (s určitými výnimkami), nie je povolená likvidácia existujúcich trvalých trávnatých porastov či výstavba lesných ciest.

 

Už spomínaný tretí stupeň ochrany, do ktorého spadajú aj národné parky na Slovensku, obsahuje ďalšie dodatočné zákazy, ktoré sú nevyhnutné pre zvýšenie a zachovanie biologickej ochrany rozmanitosti živočíšnych a rastlinných druhov. V tomto stupni ochrany je zakázané pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka (za hranicami zastavaného územia obce), zbierať rastliny a ich plody či organizovať spoločné poľovačky. Na 76% územia národných parkov Slovenskej republiky dnes platí práve tretí stupeň ochrany. Zároveň druhý a tretí stupeň ochrany vytvárajú najmä územia a ekosystémy významne pozmenené ľudským vplyvom.

SkryťVypnúť reklamu

 

Štvrtý stupeň ochrany tvoria ekosystémy, ktoré boli čiastočne pozmenené ľudským vplyvom. Uviesť ich do prirodzeného stavu však potrebuje čas - pokiaľ tieto územia budú spĺňať podmienky na vyhlásenie piateho stupňa ochrany. Niekedy tieto územia vykonávajú aj funkciu ochranného pásma území spadajúcich pod vyšší stupeň ochrany.

 

Piaty stupeň ochrany pokrýva územia, kde prevažujú prirodzené alebo človekom nedotknuté či málo pozmenené ekosystémy. V tomto stupni ochrany nie je (nad rámec predchádzajúcich zákazov) povolené narúšať pokoj a ticho, osvetľovať bežeckú alebo lyžiarsku trať a športový areál či umiestniť akúkoľvek stavbu.

SkryťVypnúť reklamu

 

Pri zonácii národných parkov sa určujú oblasti, teda zóny s rôznymi dodatočnými pravidlami a obmedzeniami pre ľudskú činnosť. Je to nevyhnutné najmä z dôvodu, že národné parky pre nás predstavujú najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, ktoré v našej krajine máme. Takéto určovanie ochranných pásiem – zón – nám pomáha chrániť prírodné hodnoty týchto území, najmä zraniteľné ekosystémy.

 

Pre lepšiu predstavu, tu sú niektoré zo zón, ktoré sa v národných parkoch vyskytujú:

 

·      Ochranné pásmo: Ide o časti územia, ktoré sa nachádzajú okolo iných zón a majú nižšiu mieru ochrany. V týchto častiach je ľudská činnosť povolená, avšak s konkrétnymi obmedzeniami.

 

·      Zóna C: Táto zóna zahŕňa také časti národného parku, pre ktoré platí tretí stupeň ochrany.

 

·      Zóna B: V tejto zóne sa nachádzajú také územia, pre ktoré platí štvrtý stupeň ochrany.

 

·      Zóna A: Ide o najprísnejšiu zónu, ktorá zahŕňa najcennejšie a najzachovalejšie zóny národných parkov a platí pre ňu piaty, teda najprísnejší, stupeň ochrany.

 

Najväčším problémom pri zonácii národných parkov sú nezjednotené kritériá a ciele pri ochrane územia. Momentálne máme viacero sústav chránených území, čo v praxi znamená, že sú niektoré územia súbežne chránené na rôznych úrovniach. Uvedené spôsobuje chaos pri definovaní hraníc jednotlivých území (v rámci rôznych sústav), ktoré nie sú vždy totožné.

 

Na zonácii národných parkov sa pracuje dlhodobo, ale nový minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) spolu s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom (Smer-SSD) sa vyjadrili, že chcú všetky národné parky zadefinovať nanovo. V praxi by to mohlo znamenať zmenšenie alebo až zrušenie niektorých z nich. ,,Vďaka“ tomu by sme síce možno splnili požadovaných 50% územia národných parkov v bezzásahovom režime, ale na úkor zmenšenia ich rozlohy.

 

V niektorých krajinách (ako napríklad v Česku alebo Slovinsku) tvoria základ ochrany prírody chránené krajinné oblasti (CHKO) alebo územia Natura 2000. Na Slovensku sú však prioritnými práve národné parky, ktoré pokrývajú až 7,5% územia krajiny a ochrana prírody je tu nadradená nad ostatné činnosti.

 

Ak by prišlo k avizovaným zmenám, ako je zmenšenie alebo zrušenie niektorých národných parkov, malo by to za následok stratu prirodzených ekosystémov a nedostatočnú ochranu prírody. A aby toho nebolo málo, nový minister životného prostredia minulý týždeň odvolal z funkcie aj dvoch riaditeľov národných parkov – TANAP-u a Veľkej Fatry. Položme si teda otázku - mal by sedieť na stoličke ministra životného prostredia človek, ktorý podporuje ničenie prírody?

 

 

Zdroje

https://www.minzp.sk/files/iep/narodne_parky_pre_21_stor.pdf

https://www.zmos.sk/zonacia-narodneho-parku-velka-fatra-bola-schvalena-aj-napriek-pretrvavajucim-rozporom--oznam/mid/405616/.html

https://www.minzp.sk/spravy/tretina-narodnych-parkov-slovensku-presla-zonaciou-dnes-generuju-nove-pracovne-miesta.html

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_narodne-parky-a-prirodne-rezer/

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agenda/_uzemna-ochrana-prirody-a-kraji

https://www.enviroportal.sk/clanok/zonacia-zabezpeci-ochranu-aj-socioekonomicky-rozvoj

https://hn24.hnonline.sk/hn24/96099456-zonacie-narodnych-parkov-su-nevyhnutne-pre-urcenie-jasnych-pravidiel-tvrdi-rezort-zivotneho-prostredia

https://www.minzp.sk/spravy/zonacia-narodnych-parkov-predstavuje-prilezitosti-ekonomickeho-rastu-regiony.html

https://www.mysmeles.sk/zonacia-narodneho-parku-muranska-planina

https://www.sopsr.sk/web/?cl=21050

https://greensociety.sk/ochrana-uzemi/#:~:text=Prvý%20stupeň%20plat%C3%AD%20na%20celom,pr%C3%ADrodu%2C%20neusmrcovať%20živoč%C3%ADchy%2C%20atď

https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=10374

https://www.priemyseldnes.sk/exkluzivne-rozhovory/statna-ochrana-prirody-slovenskej-republiky-190821

https://www.aktuality.sk/clanok/mBmHFEj/napadali-zonacie-narodnych-parkov-a-ochranu-medvedov-dnes-mozu-zostavit-novu-vladu/

 

 

 

 

Radka Wagingerová

Radka Wagingerová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  110x

Som mladá žena so záujmom o politiku a kandidátka do Európskeho parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita pod číslom 15. Zameriavam sa na ochranu životného prostredia, klimatickú zmenu, práva žien a problémy mladých ľudí. Zaujíma ma aj zahraničná politika. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,067 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu