Dlhodobým problémom v oblasti pôrodníctva je nevzdelanosť slovenských rodičiek, ktoré pred samotným pôrodom mnoho ráz nemajú povedomie o svojich právach. Niektorí lekári majú potom tendenciu voliť autoritatívny prístup k pacientkam, na základe čoho dochádza aj k nadmernému užívaniu liekov a volia sa menej bezpečné zdravotné postupy. Tieto postupy totiž vyberá lekár bez konzultácie s rodičkou, keďže ju veľakrát považuje za nedostatočne vzdelanú v danej oblasti. Nepýta sa na jej názor a rozhoduje o jej tele bez poznania jej vlastných preferencií; prípadne ak ich aj pozná, neberie ich častokrát do úvahy.
Ďalším nedostatkom je aj nízka informovanosť žien po pôrode, kedy veľakrát nevedia, ako správne kojiť. To má za následok ,,presedlanie” na umelé mlieko, ktoré ale to materské nenahradí v dostatočnej miere. Z tohto dôvodu majú deti veľa ráz aj problémy s imunitou, ktorým čelia po zvyšok života. To vytvára taktiež zbytočné výdavky pre zdravotné poisťovne.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek tvrdí, že starostlivosť o nízkorizikové tehotné ženy, matky a ich novorodencov je potrebné podporiť prostredníctvom činností pôrodných asistentiek. Prinesie to úspory financií pre systém a znížia sa náklady na riešenie komplikácií. ,,Pôrodné asistentky sú dostatočne vzdelané a skúsené na to, aby mohli poskytovať tehotným, rodičkám aj novorodencom kvalitnú a bezpečnú starostlivosť pred, počas, ale aj po pôrode.“
Prečo je dôležité realizovať predpôrodné a popôrodné vzdelávanie pôrodnými asistentkami?
Počas tohto vzdelávania by malo byť budúcej rodičke vysvetlené, ako prebieha pôrod, aké sú medikamentózne možnosti v prípade bolestí a komplikácií pri pôrode, ktoré jej môžu byť aplikované (napríklad oxytocín). Zároveň by jej mala pôrodná asistentka objasniť znenie informovaného súhlasu, ktorý je zavedený v slovenskej legislatíve, avšak v praxi býva veľa ráz obchádzaný a v neposlednom rade budúcu rodičku informuje o jej právach, ale aj povinnostiach. Pôrodná asistentka by si mala spoločne s budúcou rodičkou nastaviť aj predbežný plán a komunikovať požiadavky ohľadom pôrodu. Predpôrodná časť vzdelávania by mala však obsahovať aj informácie o priebehu tehotenstva a starostlivosti o dieťa po narodení.
Čo sa týka popôrodného vzdelávania, pôrodná asistentka by mala zastávať úlohu laktačnej poradkyne, ktorá pomôže a ukáže novým matkám, ako majú správne kojiť. Popôrodná asistencia laktačnej poradkyne by mala mať pozitívny vplyv aj na imunitný systém dieťaťa. A zároveň, zdravšie deti znamenajú aj nižšie náklady zdravotných poisťovní.
Aký je problém s novou novelou zákona?
Na Slovensku máme dlhodobý problém s nedostatkom pôrodných asistentiek. Je preto v praxi nemožné, aby navštevovali všetky budúce rodičky priamo u nich doma. O štúdium v odbore pôrodnej asistencie taktiež nie je už niekoľko rokov veľký záujem. Touto novelou zákona sa preto výrazne zaťažujú pôrodné asistentky, ktorých je dnes aj tak nedostatok. Rovnako to prináša do praxe aj problémy s presúvaním sa pôrodných asistentiek domov k rodičkám, pričom musí mať každá k dispozícii motorové vozidlo. A čo v prípade, kedy budúca rodička býva v nejakej odľahlejšej oblasti a pôrodná asistentka nemá vodičský preukaz ani motorové vozidlo, ktoré by mohla na takúto cestu využiť? Toto riešenie preto považujem za nerealizovateľné v praxi a vysoko neefektívne.
Skúsme sa ale inšpirovať v zahraničí. Zaujímavým príkladom je aj Anglicko. Sú tu ponúkané viaceré druhy predpôrodných kurzov, ktoré síce nie sú povinné, ale sú odporúčané. V prípade, ak sa rozhodnú nastávajúci rodičia kurzu zúčastniť, majú nárok vziať si v práci voľno. Tieto kurzy sa uskutočňujú v nemocniciach, zdravotných alebo detských centrách. Je možnosť aj súkromných kurzov v pohodlí domova. Výskumy tvrdia, že ženy, ktoré sa týchto kurzov zúčastnia, oveľa ľahšie zvládajú predpôrodné bolesti a samotný pôrod. Niektoré z predpôrodných kurzov sú určené všetkým nastávajúcim rodičom, iné zas len pre špecifické skupiny obyvateľstva:
menšie etnické skupiny
matky tínedžerky alebo staršie matky
páry rovnakého pohlavia
rodičov bez partnera
Predpôrodné kurzy v Anglicku obsahujú informácie:
ako sa starať o seba a dieťa počas tehotenstva - cvičenie a zdravé stravovanie
o vyšetreniach a kontrolách, ktoré sú potrebné vykonať v predpôrodnej dobe
čo je potrebné očakávať počas pôrodných bolestí a pôrodu
medicínske postupy pri pôrode
fyzické a citové vplyvy počas pôrodu a po ňom
starostlivosť o dieťa po narodení
Vďaka predpôrodným a popôrodným kurzom realizovaných pôrodnými asistentkami na Slovensku by ženy nadobudli konkrétne vedomosti o tehotenstve, ale aj o starostlivosti o dieťa po narodení či o samotnom pôrode, ktorý môže mať v konečnom dôsledku jednoduchší priebeh. Zároveň by sa nám podarilo odľahčiť neefektívnosť presunov pôrodných asistentiek do domovov budúcich rodičiek a zníženie ich časového zaťaženia a pracovného náporu. Umožnili by sme však stále prístup slovenských rodičiek k informáciám a vzdelávaniu, ktoré u nás výrazne absentuje. Takáto legislatívna zmena by bola omnoho jednoduchšie realizovaná v praxi a zároveň by bola aj finančne a časovo menej náročná.
Nová legislatívna úprava by umožnila aj vedomé rozhodovanie žien pred, počas, ale aj po pôrode, a umožnila im obhájiť si ich dôstojnosť a práva, ktoré, žiaľ, bývajú mnohokrát v našej krajine porušované.
Zdroje
https://www.slovenskecentrum.sk/sk//page/376/predporodne-kurzy-v-anglicku
https://www.prohuman.sk/osetrovatelstvo/medzinarodny-den-porodnych-asistentiek