Kariéra verzus rodina – ženy vo volených funkciách si u nás musia vyberať

Na Slovensku: Ženy vo volených funkciách nemôžu odísť na materskú dovolenku, v zahraničí je tomu inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Právny poriadok SR neumožňuje, a ani nepripúšťa, že by žena vo volenej funkcii mohla odísť na materskú dovolenku, alebo že by matka či otec mohli odísť na rodičovskú dovolenku. V prípade poslancov NR SR, po rozhodnutí odísť na materskú alebo rodičovskú dovolenku ich mandát, ktorý dostali od občanov, zaniká. Pozmeňujúci návrh zákona týkajúci sa materskej alebo rodičovskej dovolenky poslancov parlamentu bol už v pléne predložený aj pani poslankyňou Vladimírou Marcinkovou a pánmi poslancami Mariánom Viskupičom a Vladimírom Ledeckým (Sloboda a Solidarita). Navrhli, aby mohla žena - poslankyňa po pôrode na istý čas odísť a do parlamentu by za ňu nastúpil náhradník. Tento zákon sa však venoval výlučne pozícii  poslanca/poslankyne NR SR. Žiaľ neprešiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V zahraničí je realita iná. Napríklad vo Veľkej Británii  je ministerkám umožnené čerpať materskú dovolenku až po dobu šiestich mesiacov, a to podľa uváženia predsedu vlády. Na Novom Zélande zase v roku 2018 bývalá premiérka Jacinda Ardern ohlásila odchod z funkcie na 6 týždňov z dôvodu čerpania materskej dovolenky, čím sa stala prvou zvolenou novozélandskou premiérkou vôbec, ktorá na ňu nastúpila. Ďalším skvelým príkladom je aj Benazir Bhutto, zosnulá pakistanská premiérka, ktorá priviedla na svet svoju dcéru Bakhtawar počas jej pôsobenia vo volenej funkcii. V USA, v apríli v roku 2018, sa senátorka Illinois Tammy Duckworth stala prvou členkou amerického Senátu, ktorá porodila v úrade. Do histórie sa opäť zapísala, keď po niekoľkých týždňoch priviedla svoju malú dcéru na hlasovanie na pôde Senátu. Celkovo len 10 žien v histórii USA porodilo počas ich pôsobenia v Kongrese.

SkryťVypnúť reklamu

V našej krajine sa nerozprávame len o nemožnosti odísť na materskú alebo rodičovskú dovolenku počas výkonu mandátu poslanca či poslankyne. Ide o všadeprítomný problém vo volených funkciách. Slovenská legislatíva totiž neumožňuje v tomto prípade odísť na materskú alebo rodičovskú dovolenku, a preto je nevyhnutné celoplošné riešenie.

Ideálnym spôsobom by bolo zaviesť do zákona možnosť odchodu rodiča - matky alebo otca - na materskú alebo rodičovskú dovolenku vo všetkých volených funkciách (s výnimkou prezidenta SR, ombudsmana SR a generálneho či špeciálneho prokurátora) s tým, že bude na dobu trvania materskej alebo rodičovskej dovolenky nahradený dočasným zástupcom. 

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa však vyskytla situácia, kedy počas obdobia trvania materskej alebo rodičovskej dovolenky by mal mandát voleného funkcionára zaniknúť (napríklad by skončilo volebné obdobie v parlamente,  konali by sa voľby a začalo by sa nové volebné obdobie), mandát ich dočasného zástupcu by prirodzene zanikol tiež.

 Volenými funkciami sú: 

  • prezident

  • poslanci NR SR, poslanci Európskeho parlamentu

  • starosta, primátor, predseda samosprávneho kraja

  • poslanci obecného zastupiteľstva

  • ombudsman

  • hlavný kontrolór

  • generálny a špeciálny prokurátor

  • guvernér Národnej banky Slovenska

Je zrejmé, že momentálne nastavená slovenská legislatíva neumožňuje ženám (ani mužom) vo volených  funkciách čerpať materskú či rodičovskú dovolenku, čo je v rozpore s prístupom mnohých zahraničných krajín. Ženy by mali mať slobodu vybrať si. Vybrať si, koľko času chcú zostať po pôrode doma. Vybrať si, či je ich celoživotným naplnením tráviť život doma s deťmi alebo nie. Toto rozhodnutie by malo byť na každej jednej z nás.

SkryťVypnúť reklamu

A práve vďaka takejto legislatívnej zmene by slovenské ženy vo volených funkciách už viac nemuseli čeliť dileme zvanej kariéra verzus rodina. Práve naopak. Týmto spôsobom by sme motivovali aj mnohé mladé šikovné ženy vstupovať do verejného života a volených funkcií. Boli by sme opäť o malý krôčik bližšie k zrovnoprávneniu žien a mužov v našej spoločnosti. Nešlo by však o umelé pretláčanie žien do volených funkcií cez kvóty, ale o prípravu lepšej kariérnej pôdy pre všetky z nás.

Zdroje

https://www.gender.gov.sk/zastupenie-zien-vo-vysokych-funkciach/

https://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/vztah-zamestnanca-zamestnavatela/voleni-funkcionari/

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/460/

https://dennikn.sk/minuta/3221228/

​​https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/564/20150901.html

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/302/

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/153/

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1990/369/

https://www.instituteforgovernment.org.uk/explainer/maternity-leave-ministers

https://time.com/5310676/jacinda-ardern-maternity-leave-new-zealand/

 

Radka Wagingerová

Radka Wagingerová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  110x

Som mladá žena so záujmom o politiku a kandidátka do Európskeho parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita pod číslom 15. Zameriavam sa na ochranu životného prostredia, klimatickú zmenu, práva žien a problémy mladých ľudí. Zaujíma ma aj zahraničná politika. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu