V praxi na Slovensku nesú právnu zodpovednosť za fyziologické pôrody lekári, preto ich pôrodné asistentky vedú ojedinele. V Českej republike vo väčšine pôrodníc vedú fyziologické pôrody pôrodné asistentky, ktoré za ne preberajú aj zodpovednosť. Takisto sú takto vedené pôrody v zdravotníckych zariadeniach uhrádzané zdravotnými poisťovňami. To, či je však pôrod fyziologický, musí určiť lekár, ktorý rodičku prijíma a až následne rodičku prevezme do starostlivosti pôrodná asistentka. V prípade komplikácií je lekár stále k dispozícii, to znamená, že ak dôjde k akýmkoľvek komplikáciám, pôrodná asistentka zavolá lekára. Vo väčšine prípadov tak ale urobiť nemusí, čo odbremeňuje lekárov od práce a môžu sa viac venovať patológiám (ťažším prípadom).
Slovenské pôrodné asistentky čelia v praxi však aj inému druhu problémov, medzi ktoré patrí najmä dominancia lekárov pri bežných, nekomplikovaných stavoch, nerešpektovanie ich postavenia, nemožnosť prevziať starostlivosť o fyziologický pôrod v rozsahu, aký im umožňuje legislatíva. Často sú vnímané skôr ako sestry či asistentky lekárov, pričom verejnosť o ich existencii často nemá vedomosť.
Pri pôrodoch vedených pôrodnou asistentkou nedochádza k ohrozeniu rodičky, na čom sa zhodujú aj odborníci v oblasti pôrodníctva.
„Pôrodné asistentky sú vzdelané, využívajú získaný vedomostný potenciál a praktické zručnosti s citlivým individuálnym prístupom, maximálnym rešpektom a úctou ku každej žene, s uznaním a podporou ich práv a uspokojovaním osobitných potrieb. Majú patričné kompetencie na všetky činnosti, ktoré pramenia z ich vzdelania,“ uviedla viceprezidentka pre pôrodnú asistenciu SK SaPA Adriana Nemčoková.
„Napriek tomu, že príprava na povolanie pôrodnej asistentky je u nás na veľmi vysokej úrovni a podmienky na získanie odbornej spôsobilosti sú jednotné v rámci Európskej únie, uplatnenie kompetencií slovenských pôrodných asistentiek v praxi je neporovnateľné so zahraničnými kolegyňami,“ konštatuje prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová. „Pôrodné asistentky vykonávajú svoje povolanie prevažne iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je obmedzená ich samostatnosť v rozhodovaní, a uplatňovaní kompetencií na základe ich odborných vedomostí, čo má za následok pokles záujmu o štúdium pôrodnej asistencie, ako aj pokles záujmu o vykonávanie povolania. K faktorom, ktoré tento jav spôsobujú, patrí nízka autonómia profesie, vysoká psychická a fyzická záťaž pri výkone povolania, postavenie v spoločnosti medzi laickou, ale aj odbornou verejnosťou.“
Hlavná úloha pôrodných asistentiek spočíva v komunikácii so ženou, zisťovania informácií ohľadne jej anamnézy, o predchádzajúcich pôrodoch, o jej prianiach vo vedení pôrodu. Ďalej pôrodné asistentky vykonávajú aj vaginálne vyšetrenia, monitorovanie plodu, podporu rodičky, edukáciu či asistenciu lekárovi počas samotného pôrodu. Nakoľko pôrodné asistentky trávia posledné hodiny so ženou pred pôrodom, vedia o jej potrebách a predstavách oveľa viac ako samotný lekár. Prevažná väčšina žien na Slovensku volá po obnovení činnosti pôrodných asistentiek. Bránia tomu však bariéry, ktoré potrebujeme riešiť zmenou systému starostlivosti o ženy, ktorý by sa priblížil systému starostlivosti v krajinách Európskej únie. Jednou z nich je aj nevyhnutnosť presúvať úlohy na pomocné sily (ako sú aj pôrodné asistentky), aby sme odbremenili lekárov a zlepšili tým kvalitu nášho zdravotníctva, v tomto prípade pôrodníctva.
,,Najväčším benefitom pri pôrodoch realizovaných pôrodnými asistentkami je výhradná prirodzenosť pôrodu, bez medikamentov a zbytočných zásahov ako do pôrodu, tak do intimity ženy, čo často vedie k zbytočným komplikáciám. Pôrody by sa umelo neurýchľovali, lebo niekomu končí služba, alebo chce ísť spať, musí ísť operovať a podobne. Pokiaľ by sa jednalo výlučne o jednu pôrodnú asistentku, je vytvorený určitý vzťah medzi rodičkou a ňou, čo napomáha rodičke k psychickej istote, dôvere, pohode a celkovo lepšiemu pocitu. Umožnilo by to, podľa mňa, vo väčšej miere rešpektovanie želaní rodičky a akceptovanie jej požiadaviek. Podľa môjho názoru by aj viac pôrodov končilo spontánne a nie sekciou.” hovorí pôrodná asistentka.
Takouto zmenou v slovenskom zdravotníctve, teda presunom pôrodov bez komplikácií na pôrodné asistentky, by sme zabezpečili lepšie postavenie a vnímanie pôrodných asistentiek nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi lekármi. To by malo mať za následok zvýšenie atraktivity samotnej profesie pôrodnej asistentky a štúdia v tomto odbore. Pôrody by sa taktiež menej medikovali, žena by nadobudla možnosť viac komunikovať svoje požiadavky, ale aj pocit bezpečia a realizovania svojich predstáv o pôrode. Výsledkom by bolo aj menej epiziotómií ( nástrih hrádze tesne pod pošvou) a odbremenenie lekárov, ktorí by sa mohli viac sústrediť na ťažšie patologické pôrody.
Zdroje
https://is.muni.cz/th/bgh9j/Bakalarska_praca.pdf
https://slovnik.aktuality.sk/slovnik-cudzich-slov/?q=epiziotomia
https://www.prohuman.sk/osetrovatelstvo/medzinarodny-den-porodnych-asistentiek