Prečo máme v politike nedostatok žien?

Patríme ku krajinám s najnižším počtom žien v politike na celom svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podľa OSN, len 25 percent všetkých národných parlamentov po celom svete tvoria ženy. Čo sa týka Európskeho parlamentu, ženy vytvárajú asi 1/3 všetkých zvolených politikov. Ak sa však pozrieme na Národnú radu Slovenskej republiky, počet žien, ktoré sa dostali do parlamentu v roku 2020 bol 32, čo tvorí len 21,33 percent, pričom  Slovenskú republiku stavia do horšej pozície v rámci politickej participácie žien, ako je svetový priemer. Na území Slovenska pritom ženy tvoria viac ako 50 percent populácie. Ako však vidíme, zastúpenie žien v zákonodarných orgánoch nereflektuje realitu. Existujú totiž viaceré spôsoby diskriminácie a rôzne bariéry, ktoré sú kladené ženám pod nohy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo potrebujeme ženy v politickom priestore? V prvom rade, ženy priorizujú iné témy ako muži. Ide obzvlášť o sociálne témy, práva menšín a sociálne znevýhodnených osôb, vzdelávanie, zdravotníctvo atď. Ženy takisto v spoločnosti pomáhajú zabezpečiť demokraciu a mier a dokážu lepšie pracovať v menej hierarchickom prostredí ako muži. Čo však vytvára jeden z hlavných problémov, prečo nemáme dostatok žien vo verejnom živote, je ich neustále vnímanie iba ako manželiek, matiek a žien v domácnosti.

Prečo vstupujú vôbec ľudia do politiky a aká je ich motivácia? Zväčša ide o vlastné politické ambície alebo stimul zmeniť svoje okolie, región, krajinu či svet. To platí rovnako u mužov ako u žien. V čom sa však tieto dve pohlavia odlišujú, je motivácia žien, ktoré mnoho ráz najväčší dôraz kladú práve na ženské práva, práva detí a rodín. To je aj jeden z dôvodov, prečo potrebujeme viac žien v politike. Tieto témy a problémy nesmú byť zanedbávané.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina z nás do politiky vstupovať nechce. Na Slovensku, a nielen u nás, je politika vnímaná ako „špinavá“ profesia, ktorá so sebou prináša mnohé negatívne faktory, ako stratu súkromia, veľký dopad na rodinu a deti, nedostatok voľného času, ,,politickú mašinériu“ v rámci politických strán a rozhodovanie v rukách jedného lídra alebo malej skupiny ľudí, zmenu psychického vnímania jednotlivca – frustrácia po istom čase v politickom kresle, a tak isto aj arogancia a neschopnosť médií, ktoré častokrát zavádzajú bežných ľudí a nesprávne interpretujú útržky z prejavov politikov/političiek, ktoré sú veľa ráz vytrhnuté z kontextu, čo so sebou prináša vlnu kritiky a nátlak na verejne činné osoby.

SkryťVypnúť reklamu

Bariér, ktoré sú kladené pod nohy špeciálne ženám, je však ešte viac. Po prvé, ide o inštitucionálne bariéry, ktoré sa zameriavajú na výdavky potrebné pre politickú kampaň, ktorými mnohé ženy nedisponujú. Deje sa tak najmä z dôvodu, že sú ženy počas materskej a rodičovskej dovolenky mimo trhu práce a zarábajú menej. Po druhé tu máme aj sociálne a kultúrne bariéry, kedy hovoríme najmä o percepcii (vnímaní) žien v spoločnosti a ich tradičnej roly manželky a ženy v domácnosti. Po tretie, ide o psychologické a motivačné bariéry, kde je hlavnou prekážkou nehostinné politické prostredie a predsudky voči ženám, obzvlášť ženám inej farby pleti či rasy. To vychádza najmä zo spoločensko-historického kontextu a pozostatkov patriarchátu (vedúcu úlohu v spoločnosti hrá muž) na našom území.

SkryťVypnúť reklamu

Ako by sme ale mohli dosiahnuť väčšie zastúpenie žien v politickom priestore? V prvom rade by sme mali hovoriť o  zmene myslenia spoločnosti, ktorá môže byť dosiahnutá skrz edukáciu a výchovu. Je dôležité dostávať do popredia pozitívne príklady úspešných političiek, či docieliť zmeny v rétorike politikov a legislatíve. Tu však hovoríme o behu na dlhú trať. Druhým spôsobom by bol aj mnohými milovanými a mnohými nenávidený systém kvót, vďaka ktorému by sme vedeli dosiahnuť zmenu viac-menej ihneď. Podľa môjho názoru, by sme však mali myslieť v dlhodobom horizonte a ženy nepretláčať umelo. Práve naopak. Ženám by sme mali vytvoriť také podmienky, ktoré ich budú motivovať k vstupu do politického života aj bez kvót. Mali by sme budovať a podporovať ženské manažérske zručnosti a ,,líderstvo“ či podporovať flexibilný pracovný čas pre ženy s deťmi. Ak chceme dosiahnuť zrovnoprávnenie žien a mužov v našej spoločnosti, nemali by sme pred týmto problémom zatvárať oči. Nedostatočné zastúpenie žien v politike na Slovensku je totiž dlhodobo poddimenzované a prehliadané.

 

Zdroje:

https://www.ta3.com/clanok/170820/do-parlamentu-sa-dostalo-32-zien-je-to-historicke-maximum

Bakalárska práca autorky blogu

 

 

 

           

 

Radka Wagingerová

Radka Wagingerová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  110x

Som mladá žena so záujmom o politiku a kandidátka do Európskeho parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita pod číslom 15. Zameriavam sa na ochranu životného prostredia, klimatickú zmenu, práva žien a problémy mladých ľudí. Zaujíma ma aj zahraničná politika. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu