Podľa OSN, len 25 percent všetkých národných parlamentov po celom svete tvoria ženy. Čo sa týka Európskeho parlamentu, ženy vytvárajú asi 1/3 všetkých zvolených politikov. Ak sa však pozrieme na Národnú radu Slovenskej republiky, počet žien, ktoré sa dostali do parlamentu v roku 2020 bol 32, čo tvorí len 21,33 percent, pričom Slovenskú republiku stavia do horšej pozície v rámci politickej participácie žien, ako je svetový priemer. Na území Slovenska pritom ženy tvoria viac ako 50 percent populácie. Ako však vidíme, zastúpenie žien v zákonodarných orgánoch nereflektuje realitu. Existujú totiž viaceré spôsoby diskriminácie a rôzne bariéry, ktoré sú kladené ženám pod nohy.
Prečo potrebujeme ženy v politickom priestore? V prvom rade, ženy priorizujú iné témy ako muži. Ide obzvlášť o sociálne témy, práva menšín a sociálne znevýhodnených osôb, vzdelávanie, zdravotníctvo atď. Ženy takisto v spoločnosti pomáhajú zabezpečiť demokraciu a mier a dokážu lepšie pracovať v menej hierarchickom prostredí ako muži. Čo však vytvára jeden z hlavných problémov, prečo nemáme dostatok žien vo verejnom živote, je ich neustále vnímanie iba ako manželiek, matiek a žien v domácnosti.
Prečo vstupujú vôbec ľudia do politiky a aká je ich motivácia? Zväčša ide o vlastné politické ambície alebo stimul zmeniť svoje okolie, región, krajinu či svet. To platí rovnako u mužov ako u žien. V čom sa však tieto dve pohlavia odlišujú, je motivácia žien, ktoré mnoho ráz najväčší dôraz kladú práve na ženské práva, práva detí a rodín. To je aj jeden z dôvodov, prečo potrebujeme viac žien v politike. Tieto témy a problémy nesmú byť zanedbávané.
Väčšina z nás do politiky vstupovať nechce. Na Slovensku, a nielen u nás, je politika vnímaná ako „špinavá“ profesia, ktorá so sebou prináša mnohé negatívne faktory, ako stratu súkromia, veľký dopad na rodinu a deti, nedostatok voľného času, ,,politickú mašinériu“ v rámci politických strán a rozhodovanie v rukách jedného lídra alebo malej skupiny ľudí, zmenu psychického vnímania jednotlivca – frustrácia po istom čase v politickom kresle, a tak isto aj arogancia a neschopnosť médií, ktoré častokrát zavádzajú bežných ľudí a nesprávne interpretujú útržky z prejavov politikov/političiek, ktoré sú veľa ráz vytrhnuté z kontextu, čo so sebou prináša vlnu kritiky a nátlak na verejne činné osoby.
Bariér, ktoré sú kladené pod nohy špeciálne ženám, je však ešte viac. Po prvé, ide o inštitucionálne bariéry, ktoré sa zameriavajú na výdavky potrebné pre politickú kampaň, ktorými mnohé ženy nedisponujú. Deje sa tak najmä z dôvodu, že sú ženy počas materskej a rodičovskej dovolenky mimo trhu práce a zarábajú menej. Po druhé tu máme aj sociálne a kultúrne bariéry, kedy hovoríme najmä o percepcii (vnímaní) žien v spoločnosti a ich tradičnej roly manželky a ženy v domácnosti. Po tretie, ide o psychologické a motivačné bariéry, kde je hlavnou prekážkou nehostinné politické prostredie a predsudky voči ženám, obzvlášť ženám inej farby pleti či rasy. To vychádza najmä zo spoločensko-historického kontextu a pozostatkov patriarchátu (vedúcu úlohu v spoločnosti hrá muž) na našom území.
Ako by sme ale mohli dosiahnuť väčšie zastúpenie žien v politickom priestore? V prvom rade by sme mali hovoriť o zmene myslenia spoločnosti, ktorá môže byť dosiahnutá skrz edukáciu a výchovu. Je dôležité dostávať do popredia pozitívne príklady úspešných političiek, či docieliť zmeny v rétorike politikov a legislatíve. Tu však hovoríme o behu na dlhú trať. Druhým spôsobom by bol aj mnohými milovanými a mnohými nenávidený systém kvót, vďaka ktorému by sme vedeli dosiahnuť zmenu viac-menej ihneď. Podľa môjho názoru, by sme však mali myslieť v dlhodobom horizonte a ženy nepretláčať umelo. Práve naopak. Ženám by sme mali vytvoriť také podmienky, ktoré ich budú motivovať k vstupu do politického života aj bez kvót. Mali by sme budovať a podporovať ženské manažérske zručnosti a ,,líderstvo“ či podporovať flexibilný pracovný čas pre ženy s deťmi. Ak chceme dosiahnuť zrovnoprávnenie žien a mužov v našej spoločnosti, nemali by sme pred týmto problémom zatvárať oči. Nedostatočné zastúpenie žien v politike na Slovensku je totiž dlhodobo poddimenzované a prehliadané.
Zdroje:
https://www.ta3.com/clanok/170820/do-parlamentu-sa-dostalo-32-zien-je-to-historicke-maximum
Bakalárska práca autorky blogu