Ak sa vydáte za hranice našej krajiny, nie je možné takýto preukaz využiť na zľavy v doprave ani na iné verejne dostupné služby, na ktoré sa dá tento preukaz využiť v rámci Slovenskej republiky.
V súčasnosti neexistuje žiadny systém vzájomného uznávania zdravotného postihnutia medzi členskými štátmi Európskej únie, čo spôsobuje výrazné ťažkosti osobám so zdravotným postihnutím.
Európska komisia preto testovala európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý momentálne pre takéto osoby ako dobrovoľný systém vzájomného uznávania zdravotného postihnutia a niektorých súvisiacich dávok používa už osem krajín.
Zavedenie európskeho preukazu pre osoby so zdravotným poistením aj na Slovensku by bolo vhodným riešením tejto situácie. Na základe dobrých skúseností pilotného testovania takéhoto preukazu v rámci niektorých krajín Európskej únie, Európska komisia navrhne do konca roka 2023 európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý by platil vo všetkých krajinách Európskej únie.
Tento preukaz zaručí osobám so zdravotným postihnutím rovnaký prístup k niektorým výhodám aj za hranicami ich štátov, najmä v oblasti kultúry, voľného času, športu a dopravy. Zároveň európsky preukaz pre osoby so zdravotným poistením umožní takýmto osobám získať primeranú podporu pri cestovaní alebo presťahovaní sa do inej krajiny v rámci Európskej únie.
Príklad zo zahraničia
Pilotný projekt zavedenia preukazu sa začal vo februári 2016 a zapojilo sa doň osem krajín: Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Taliansko, Malta, Rumunsko a Slovinsko. Hodnotiaca štúdia potvrdila pridanú hodnotu tohto preukazu, ktorý umožňuje vzájomné uznávanie statusu osoby so zdravotným postihnutím medzi členskými štátmi Európskej únie. Ďalším dôležitým zistením je, že náklady na poskytovanie výhod pre držiteľov takéhoto preukazu sú v prepočte na jedného držiteľa karty nízke.
Zdroje
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1139&langId=sk