Toto už alarmujúce číslo je ešte omnoho vyššie v 47 členských štátoch Rady Európy. Rovnako znepokojujúce je, že príliš málo európskych krajín pristupuje k tomuto trestnému činu tak vážne, ako by mali, pretože ich právne definície znásilnenia nie sú založené na súhlase. V slovenskej legislatíve taktiež absentuje znenie, že sex bez súhlasu je akt znásilnenia, respektíve sexuálneho násilia (paradoxne, podľa slovenskej legislatívy môže byť znásilnená iba žena, na mužovi môže byť vykonaný iba akt násilia – poznámka autorky).
Až 91 percent respondentov prieskumu agentúry Focus považuje sex bez súhlasu za znásilnenie a 89 percent opýtaných si myslí, že sex bez súhlasu by mal byť trestným činom. Vyplýva to z februárového prieskumu agentúry Focus pre neziskovú organizáciu Amnesty International Slovensko. Respondenti sa v ňom vyjadrovali k dôležitosti súhlasu v sexuálnych vzťahoch a aktivitách. Výsledky ďalej ukázali, že 82 percent opýtaných respondentov si myslí, že vekovo adekvátna vzťahová a sexuálna výchova by mala byť povinnou súčasťou výučby na základných a stredných školách. Znásilnenie sa do veľkej miery deje aj v sexuálnych partnerstvách alebo manželstvách. Z výskumu agentúry Focus zároveň vyplynulo, že veľká väčšina žien, až 88 percent, páchateľa poznala.
Pracovná skupina OSN zadefinovala ľudské práva žien ako právo na rovnosť, dôstojnosť, autonómiu, informácie a telesnú integritu, a taktiež rešpektovanie súkromného života a najvyššiu dosiahnuteľnú úroveň zdravia vrátane sexuálneho a reprodukčného zdravia bez diskriminácie; ako aj právo na slobodu bez mučenia a krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania.
Európsky parlament dokonca vyzval krajiny ako Slovensko, Bulharsko, Česko, Maďarsko, Lotyšsko a Litvu, aby bezodkladne ratifikovali Istanbulský dohovor, ktorý hovorí aj o nevyhnutnosti implementácie súhlasu so sexuálnym aktom do národnej legislatívy.
Momentálna právna úprava na Slovensku je nedostačujúca. Chýba v nej totižto definícia, že sex bez súhlasu je akt znásilnenia, respektíve sexuálneho násilia. Zároveň by malo byť zadefinované aj psychické násilie alebo takzvaný psychický nátlak na obeť v tejto oblasti ako trestný čin. Súhlas musí byť vyjadrený kladne a nemožno sa domnievať, že bol súhlas daný vyplynutím zo situácie alebo mlčaním. Rovnako tak môže byť konsent na sexuálnu aktivitu daný iba osobou, ktorá už dovŕšila vek 15 rokov, ako je upravené v slovenskej legislatíve. V opačnom prípade, to jest ak je osoba mladšia ako 15 rokov, je aj sex s jej súhlasom považovaný za trestný čin.
Konsent sa postupne zapracováva do legislatívy mnohých európskych krajín. Napríklad zákon, známy v španielčine ako „sólo sí es sí“ (len áno je áno), je zákon, ktorý bol schválený v auguste 2022 v Španielsku. Rozšíril definíciu sexuálneho násilia o skutočnosť, že sex bez jasne vyjadreného súhlasu môže byť na rovnakej úrovni ako znásilnenie a je považovaný za rovnako závažný trestný čin, z čoho vyplýva aj rovnako závažný trest. Dovtedy bolo potrebné preukázať fyzické násilie alebo napadnutie obete, aby sa daný trestný čin považoval za znásilnenie. Nový trestný čin sexuálnej agresie – kombinovanie prvkov zneužívania a napadnutia – viedol k automatickému rozšíreniu minimálneho aj maximálneho trestu odňatia slobody.
Samozrejme, je potrebné o tomto probléme hovoriť, avšak nie je to postačujúce. Nevyhnutnosť legislatívnej zmeny v tejto oblasti by viedla ku kultivácii našej spoločnosti k súhlasu a k zmene vnímania obetí sexuálneho násilia. Pretože sexuálny styk by mal prebiehať dobrovoľne za každých okolností, nezľahčujme túto tému!
Zdroje
https://www.lewik.org/term/1206/znasilnenie-trestny-zakon/
https://www.lewik.org/term/1207/sexualne-nasilie-trestny-zakon/
https://www.teraz.sk/zahranicie/ep-vyzval-slovensko-a-dalsie-krajiny/694786-clanok.html