Úroveň zhody medzi klimatológmi, pokiaľ ide o povahu klimatických zmien spôsobených človekom, je mimoriadne vysoká. Na základe rozsiahleho prieskumu 88 125 recenzovaných vedeckých prác bolo zistené, že viac ako 99,9 % týchto štúdií sa zhoduje v tom, že klimatické zmeny sú spôsobené predovšetkým ľudskou činnosťou. Komplexný prehľad vykonaný v roku 2019 navyše odhalil, že zhoda v otázke príčin zmeny klímy dosiahla ohromujúcich 100 %, zatiaľ čo v novšej štúdii z roku 2021 sa dospelo k záveru, že viac ako 99 % vedeckých prác podporuje názor, že zmenu klímy spôsobuje človek.
Výskumníci analyzovali viac ako 88 000 publikovaných vedeckých prác o klíme a zistili, že len 28 štúdií bolo skeptických a všetky boli publikované v menej významných vedeckých časopisoch. To znamená, že antropogénna zmena klímy, ktorá označuje zmenu klímy spôsobenú ľudskou činnosťou, nie je vo vedeckej komunite kontroverznou otázkou. Preto by nemalo byť legitímne, aby vo verejnej diskusii boli rovnomerne zastúpené obe strany. Malému percentu klimatických skeptikov medzi vedcami by sa nemalo dostávať rovnakej mediálnej pozornosti, najmä v relevantných mienkotvorných médiách, ako podstatne väčšej časti vedeckej komunity, ktorá podporuje myšlienku antropogénnej zmeny klímy.
Napriek tomu, že vedecký konsenzus je takmer jednoznačný, na Slovensku stále existuje vysoký podiel ľudí, ktorí popierajú klimatické zmeny spôsobené človekom. Jedným z dôvodov, prečo sa v našej krajine vyskytuje tak veľké množstvo klimatických skeptikov, je vplyv antiklimatickej propagandy a taktík na diskreditáciu vedeckého konsenzu, ktoré mnohokrát počúvame aj z úst niektorých politikov. Tieto taktiky majú za cieľ narušiť diskusiu o klimatických zmenách a vytvoriť zmätok a pochybnosti medzi verejnosťou.
Obrovský problém predstavuje aj online priestor – sociálne siete, fóra, blogy a mnohé iné. Blogovanie a online diskusie fungujú na báze prevažne uzavretých kruhov ľudí s rovnakými alebo podobnými názormi. Vedecké fakty veľa ráz nehrajú rolu a algoritmy na sociálnych sieťach nám „vyhadzujú“ ľudí a skupiny, ktorí podporujú naše (mnohokrát mylné) presvedčenia a názory. To má za následok ,,rozmach“ klimatického skeptizmu.
Ako takého klimatického skeptika rozoznať?
1. Ignorovanie vedeckého konsenzu: Jednotlivci, ktorí popierajú zmenu klímy, sa často rozhodnú ignorovať fakt, že hlavnou príčinou je ľudská činnosť, a namiesto toho zdôrazňujú menšinu vedcov, ktorí s týmto všeobecne uznávaným názorom nesúhlasia.
2. Slovný útok: Namiesto toho, aby sa zaoberali vedeckými dôkazmi, popierači zmeny klímy majú tendenciu odvádzať pozornosť diskreditovaním vedcov, mimovládnych organizácií alebo vládnych predstaviteľov, ktorí sa zasadzujú za informovanosť.
3. Propagácia alternatívnych teórií: Klimatickí skeptici predkladajú alternatívne teórie na vysvetlenie zmeny klímy, napríklad prírodné cykly – tieto vysvetlenia však často nemajú oporu vo vedeckých dôkazoch.
4. Zamieňanie zmeny počasia a zmeny klímy: Klimatickí popierači sa niekedy dopúšťajú chyby, keď si bežné výkyvy počasia, ako je náhle ochladenie alebo vlna horúčav, mylne zamieňajú s dlhodobými klimatickými trendmi, ako je celkový nárast globálnych teplôt alebo zmeny v zrážkových úhrnoch. Napríklad chladný deň v zime nevyvracia zmenu klímy, rovnako ako ju nedokazuje horúci deň v lete. Na jednej strane, počasie sa týka bezprostredných atmosférických podmienok; teploty, vlhkosti, vetra a zrážok v určitom časovom rámci a na určitom mieste. Na druhej strane, klíma sa zameriava na dlhodobé priemery poveternostných podmienok za dlhšie obdobie, ktoré zvyčajne trvá 30 rokov alebo viac a zahŕňa rozsiahlejšiu geografickú oblasť.
5. Politizácia klimatickej problematiky: Časté je využívanie rôznych metód vrátane zámerného šírenia nepravdivých informácií, prezentovania zmeny klímy ako otázky politickej príslušnosti alebo podkopávania vedeckého konsenzu z ideologických alebo ekonomických dôvodov, čo skresľuje chápanie a vnímanie tejto problematiky verejnosťou.
Klimatickí skeptici vytvárajú zbytočné diskusie, bránia rozvoju účinných politík a brzdia úsilie o riešenie výziev, ktoré predstavuje zmena klímy. Keď už však klimatického skeptika úspešne rozoznáme, nemali by sme nad ním len mávnuť rukou. Základom je poskytnutie faktov a dát, ktoré vyvracajú jeho tvrdenia. Je tiež obzvlášť dôležité zapojiť sa do diskusie s popieračom klímy, vypočuť si jeho obavy a následne reagovať s trpezlivosťou a empatiou. Zmena klímy je jednou z najväčších výziev, ktorým čelíme, a jej riešenie si vyžaduje a bude vyžadovať spoluprácu a koordinované úsilie nás všetkých, vrátane dnešných klimatických skeptikov.
Zdroje:
https://news.cornell.edu/stories/2021/10/more-999-studies-agree-humans-caused-climate-change
https://sreview.soc.cas.cz/pdfs/csr/2012/03/05.pdf
https://climate.nasa.gov/faq/17/do-scientists-agree-on-climate-change/