Sú ženy skutočne platovo diskriminované?

Na Slovensku je rozdiel v odmeňovaní žien a mužov vyšší ako priemer v krajinách Európskej únie. Hovoríme o čísle 15,8%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Po legislatívnej stránke by sme mohli povedať, že ženy nie sú platovo ani nijak inak v našej spoločnosti diskriminované. V dnešnej dobe majú v krajinách Európskej únie rovnaké práva a povinnosti ako muži. Je tomu tak ale aj v praxi?

 

Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v krajinách Európskej únie predstavoval podľa Európskej komisie v roku 2021 12,7 %, pričom za posledné desaťročie sa zmenil len minimálne. Znamená to, že ženy zarábajú v priemere o 13,0 % menej za 1 hodinu ako muži. Na Slovensku je tento rozdiel ešte výraznejší, a to 15,8 % - rovnako ako vo Francúzsku. Za nami sú už len krajiny ako Česko, Fínsko, Maďarsko, Nemecko, Rakúsko, Estónsko a Lotyšsko. Najlepšie je na tom naopak Luxembursko, kde predstavuje rozdiel v odmeňovaní žien a mužov len 0,7 %.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Čo hrá úlohu pri nižšom odmeňovaní žien?

 

Môžeme hovoriť o mnohých nerovnostiach prístupu voči ženám a zaobchádzaniu s nimi, ako napríklad pri hľadaní si práce, kariérnom postupe či finančnom odmeňovaní.

 

1.     Záleží od odvetvia výkonu práce, kedy až 24 % všetkých rozdielov pri odmeňovaní žien a mužov súvisí s nadmerným zastúpením žien v sektoroch s nižšími príjmami, ako zdravotníctvo, školstvo, starostlivosť., ktoré sú obzvlášť na Slovensku dlhodobo poddimenzované. Ak si zoberieme napríklad povolanie učiteľky/učiteľa, Slovensko je pomaly až na úplnom chvoste krajín v Európe, čo sa týka finančného ohodnotenia tohto povolania.

SkryťVypnúť reklamu

2.     Nerovnomerný podiel platenej a neplatenej práce je druhým faktorom, pričom ženy trávia oveľa viac času neplatenou prácou – práca v domácnosti a starostlivosť o deti - ako muži.

3.     Hierarchické usporiadanie spoločnosti je dlhodobým problémom, kedy sa aj v krajinách Európskej únie stále vyskytujú pozostatky patriarchálnej spoločnosti, ktorá prevažovala v našich zemepisných šírkach aj v nie tak dávnej minulosti. Podľa štatistík Európskej komisie menej ako 8 % generálnych riaditeľov popredných spoločností tvoria ženy. Zároveň ale ženy manažérky zarábajú v priemere až o neuveriteľných 23 % menej za 1 hodinu ako muži. Z toho taktiež vyplýva, že ženy stále zarábajú v niektorých prípadoch na tých istých pozíciách ako muži menej. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty zarábajú menej aj napriek tomu, že zásada rovnakého odmeňovania žien a mužov je zakotvená už od roku 1957 v článku 157 v Zmluve o fungovaní Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

 

Aké máme k dispozícii riešenia?

 

1.     Jedným z riešení by bol stav, kedy by sa počas čerpania materskej a rodičovskej dovolenky v určitom období otec dieťaťa s matkou dieťaťa vymenil, vďaka čomu by mala matka možnosť sa skôr opäť zaradiť do pracovného života. Rovnomerné rozdelenie rodičovských dovoleniek medzi ženy a mužov podporuje aj Európska únia, pričom by takéto prerozdelenie starostlivosti o dieťa dopomohlo k zníženiu platových rozdielov na základe pohlavia.

2.     Flexibilný pracovný čas, ktorý na Slovensku v drvivej väčšine povolaní v momentálnom období absentuje.

 

3.     Verejné poskytovanie starostlivosti o deti – väčšia podpora, propagácia a výstavba zariadení starostlivosti o deti do 3 rokov (v prípade Slovenskej republiky) by umožnila rodičom, primárne matkám, skorší návrat do pracovného prostredia. Výrazne by pomohla najmä finančná podpora takýchto zariadení a rodičov zo strany štátu – vo forme zvýšenia príspevku na starostlivosť o dieťa – pre tých, ktorí chcú svoje dieťa dať do takéhoto zariadenia alebo využiť inú formu pomoci pri starostlivosti o dieťa do 3 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

 

4.     V neposlednom rade by sme mali začať odspodu, kedy budeme už mladým dievčatám a chlapcom vštepovať v rámci výchovy v škole, ale aj doma, že sa dajú veci robiť inak - že ženy majú rovnaký potenciál dostať sa na vysoké pracovné pozície ako muži, že je normálne a bežné, ba priam až žiadúce, aby starostlivosť o domácnosť a deti bola proporčne rozdelená medzi matku a otca, a že aj ženy môžu vstupovať do menej typických odvetví a budú rovnako vážené ako muži.

Zdroje:

https://www.euronews.com/next/2023/02/02/teachers-pay-which-countries-pay-the-most-and-the-least-in-europe

https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/policies/justice-and-fundamental-rights/gender-equality/equal-pay/gender-pay-gap-situation-eu_en

https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:9e8d52e1-2c70-11e6-b497-01aa75ed71a1.0021.01/DOC_3&format=PDF

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/socialne-sluzby/zariadenia-starostlivosti-deti-do-troch-rokov/

 https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/podpora-rodinam-detmi/penazna-pomoc/prispevok-starostlivost-dieta/

 

 

Radka Wagingerová

Radka Wagingerová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  110x

Som mladá žena so záujmom o politiku a kandidátka do Európskeho parlamentu za stranu Sloboda a Solidarita pod číslom 15. Zameriavam sa na ochranu životného prostredia, klimatickú zmenu, práva žien a problémy mladých ľudí. Zaujíma ma aj zahraničná politika. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu