Na Slovensku sa opätovne spracuje asi iba 10 percent textilného odpadu. Textilný odpad pritom momentálne tvorí významnú časť toho komunálneho. Do roku 2035 by však na slovenské skládky malo putovať už len 10 percent z celkového objemu komunálneho odpadu. Všetok zvyšný odpad sa bude musieť vytriediť a recyklovať. Zároveň by malo Slovensko už do roku 2025, to jest do dvoch rokov, dosiahnuť 60-percentné triedenie odpadu. Veľa času nám teda skutočne neostáva.
Podľa údajov štatistického úradu sa len za rok 2021 v našej krajine vytvorilo 2,7 milióna ton komunálneho odpadu, čo v praxi znamená 497 kilogramov smetí v odpadkových košoch na osobu. Do roku 2025 preto budeme musieť mimoriadne zmeniť svoje návyky a hlavne zaviesť a rozšíriť spôsoby spracovania a zhodnocovania, či už komunálneho, tak aj textilného odpadu.
Dnes zber a recyklovanie textilu v samosprávach suplujú charitatívne a súkromné spoločnosti, zber však nie je dostatočný. V niektorých regiónoch Slovenska sa kontajnery na textil vôbec nenachádzajú a samosprávy nemajú zabezpečený ani následný odvoz textilu do triediacich liniek. A prečo? Jednoducho preto, že sa to týmto spoločnostiam finančne neoplatí.
Dňa 30.3.2022 bolo zverejnené Oznámenie komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov; Stratégia EÚ v oblasti udržateľných a obehových textílií. V samotnom Oznámeníje definovaný aktuálny stav, problematické oblasti a zoznam opatrení s konkrétnym dátumom plnenia. Samostatné nádoby na separovaný textil pribudnú na Slovensku od januára 2025.
Štúdia na posúdenie zavedenia systému pre nakladanie s odpadom z textilu, vrátane posúdenia zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) pre textil a zber dát o opätovnom použití textilu navrhuje využiť tri stratégie na boj s problematikou textilného odpadu, a to informačnú, regulačnú a propagačnú stratégiu. Všetkým trom stratégiám sa budem podrobnejšie venovať v ďalšom blogu.
Môžeme sa ale inšpirovať opäť raz v zahraničí. Systém vo Francúzsku je najkomplexnejší. Vláda plánuje urýchliť zmenu vo výrobných a spotrebných vzorcoch s cieľom obmedziť odpad a zachovať prírodné zdroje, biodiverzitu a klímu. Výsledkom takmer polročných konzultácií, ktoré sa uskutočnili v rámci klimatického plánu, sú štyri hlavné usmernenia: Skoncovanie s odpadom na ochranu prírodných zdrojov; Mobilizácia priemyslu na transformáciu výrobných metód; Zlepšenie informovanosti spotrebiteľov; Zlepšenie zberu odpadu a boj proti nelegálnym skládkam. V roku 2019 bolo Francúzsko prvou krajinou, ktorá prijala zákon zabraňujúci obchodom s potravinami a supermarketom vyhadzovať potraviny, ktorým sa blížila doba spotreby. Tento postup bude odteraz aplikovaný aj pre všetky nepotravinárske výrobky, najmä textil, elektronické výrobky alebo každodenné hygienické výrobky. Nepredané výrobky sa teda musia darovať alebo recyklovať. Toto opatrenie je prvým globálnym opatrením a dopĺňa existujúce dojednania pre potravinové výrobky.
Na Slovensku máme už len dva roky, kým pribudnú samostatné nádoby na separovaný textil a dokedy by sme mali dosiahnuť 60-percentné triedenie odpadu; a necelých 12 rokov, pokým by malo na slovenské skládky putovať už len 10 percent z celkového objemu komunálneho odpadu. Je preto nevyhnutné začať zvyšovať povedomie v spoločnosti o problematike textilného odpadu, ale aj odpadov celkovo. Zjednodušiť prístup k informáciám, vzdelávať občanov, ale im aj trpezlivo vysvetľovať, že zmena v našom správaní je naozaj nutná.
Zdroje
Štúdia na posúdenie zavedenia systému pre nakladanie s odpadom z textilu, vrátane posúdenia zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) pre textil a zber dát o opätovnom použití textilu
https://spravy.rtvs.sk/2021/10/__trashed-33/
https://sita.sk/nasvidiek/do-troch-rokov-by-malo-slovensko-dosiahnut-60-percentne-triedenie-odpadu/