Potom už smútočný sprievod spolu s vojakmi na koňoch bude prechádzať ulicami Varšavy, kde Lech bol pár rokov aj primátorom mesta. Na pravé poludnie sa už nedá dostať nikde. Začína sa arcibiskupom Nyczom celebrovaná svätá omša za 96 tragicky zosnulých vrchných predstaviteľov štátu, cestujúcich na pietny akt 70. výročia zavraždených desaťtisícov poľských dôstojníkov v Katyni. Omša na námestí
s bielym krížom a fotografiami 96 portrétov zosnulých je celebrovaná na mieste kde pápež Ján Pavol II. v roku 1979 povedal prorocké slová - Nebojte sa! a tak sa začala aj éra robotníckeho hnutia Solidarnosc proti komunizmu v Poľsku, z ktorého Lech Walesa a Lech Kaszinski prišli na prezidentské kreslo. Poobede si na námestí možno prezrieť aj výstavu na ktorej sú fotografie o tragédii v Katyni spolu s fotografiami afrických hladujúcich detí apelujúcich na svedomie človeka. Sloboda a pravda nemôže byť bez spravodlivosti a pomoci a naopak. Mladé rodiny i starší ľudia sa pristavujú a čítajú príbeh toho, čo poľský film Katyň len čiastkovo zobrazuje. Poľská TVP Info celý deň vysiela profily prezidenta a osobností, ktoré zahynuli v Smolensku. Program moderuje moderátorka a kňaz, vstupy sú na živo aj s pietnej spomienky na námestí. Po starom meste sú rozmiestnené veľké obrazovky, ktoré tento program prenášajú obyvateľom, ktorý sa na námestie nedostali. Odhaduje sa že asi 100 000 obyvateľov Poľska v sobotu vo Varšave sa lúčilo s prezidentom a ďalších 120 000 potom v nedeľu v Krakove.
O 17.30 už pohrebný sprievod putuje od prezidentského paláca do katedrály. Truhla prezidenta a jeho manželky je vezená na kanónoch poľskej armády každá zvlášť. Ľudia stojaci okolo hádžu kvety a nesú poľské zástavy. Premiér Donald Tusk, brat pretidenta Kaszynského i jeho dcéra Marta s manželom kráčajú v sprievode vážne a zamyslene. Pre televíziu dcéra Marta poskytne vyjadrenie o pár hodín neskôr: ,,Nemôžem už plakať, toľko je toho smútku po tieto dni.“
Nedeľa ráno... po prebdenej noci v katedrále vo Varšave Poliaci už cestujú v skupinkách do Krakova, kde prezidenta spolu s manželkou uložia do kráľovskej hrobky. Lietadlom prevážajú telo aj keď s krátkym meškaním. Delegácie európskych lídrov pre prach zo sopky neprileteli. Rusky prezident Medvedev do Krakova priletel. Pohreb tak vyznieva ako nový začiatok pre rusko – poľské priateľstvo za účasti prezidentov postkomunistických krajín. Arcibiskup kardinál Dziwis celebruje sv. omšu a jeho slová adresované ruskému prezidentovi medzi Poliakmi sú hodnotené ako správne a veľmi odvážne.
V pondelok noviny hovoria o možnom zlyhaní pilota, keď neodhadol výšku pri pristávaní a roklina ho naviedla znížiť rýchlosť a výšku tak, že sa krídlom dotkol stromov a to ho stiahlo na zem v hmle len 400 m od pristávacej plochy. Noviny Wyborcza prinášajú aj informáciu, že 20 obetí nešťastia z 96 ešte ostáva v Rusku na identifikáciu, ktorú chcú ukončiť čo najskôr. Rusi sú otvorený pre spoluprácu pri vyšetrovaní príčin nešťastia. Deň predtým poľská TV vysielala film Katyň.
V utorok sa dostáva medzi novinárov správa, že predčasné prezidentské voľby budú 20. júna a najväčšie šance zvíťaziť má terajší zastupujúci prezident Komorowski. Rovnako rýchlo sa šíri správa, že čierna skrinka zaznamenala strašný krik v lietadle pár sekúnd pred pádom lietadla. Ako to bolo sa ukáže za niekoľko najbližších týždňov či mesiacov.
Ľudské životy sa však už nevrátia. Ostáva nádej, že obete na životoch otvorili možnosť vyšetriť Katyň, kde viac ako 20 000 poľských dôstojníkov zahynulo pred 70 rokmi. Rusko ďalší deň dáva vyhlásenie o sprístupnení archívu Katyň. Nariadil to súd, ktorý zrušil rozhodnutie súdu nižšej kategórie.
Poznanie pravdy sa často odohráva až za hranicou ľudského života.