(Na Veľkú Moravu prišli zo Solúna, mesto Tesaloniki na území dnešného Grécka, v roku 863.) Študenti z Poľska, Slovenska a ČR sa tu stretli, modlili, diskutovali, tancovali a hľadali odpovede na naše každodenné otázky. Po 20 rokoch aj skúsenosti diskutujúcich: charizmatická ctiteľka sv. Terezie z Lisieux Katka Lachmanová – odovzdávala skúsenosti ako žiť duchovný život v demokratickej spoločnosti aj z čerstvého stretnutia triedy študentov VŠ po 20 rokoch, Tomás Sedláček bývaly ekonomický poradce prezidenta Václava Havla o tom ako sa musíme obmedzovať veď nežijeme v dobe spotrebného nedostatku ale naopak prebytku a o praktickom živote jednať eticky, Afričan Padre Gonzalo Maria - hovoril na tému Misie v Afrike. Svoje skúsenosti modernej doby a autentického kresťanstva odovzdával aj biskup Václav Malý z Prahy, ktorý nezabudol povedať, že ekumenická spolupráca je v Strednej Európe stále len na začiatku, Prof. Tomáš Halík – rozoberal náboženský individualizmus a jej podoby a jezuita Michal Altrichter perličky z pastorácie študentov VŠ pred 20 rokmi, ktorú rozbiehal po roku 1989 v Olomouci spolu s VKH. Aleš Opatrný popoludní hovoril o Osobných cestách viery, o zdieľaní sa v spoločenstvách a o tradícii. Jeroným Klimeš – dopoludnia pohovoril o skúsenostiach v rodinnej a manželskej terapii a psychológii, ktorej sa dlhodobo venuje, Roman Joch z Občianského inštitútu debatoval na tému: Dar slobody a ako s ním naložiť, kde sú hranice slobody a budúcnosť Európy. Bývalý veľvyslanec ČR vo Vatikáne Pavel Jajtner rozoberal aktuálnu tému - Podiel laikov na pastorácii a evanjelizácii. Moderovali celý program Velehradu spolu aj účastníci novej aj starej éry, kde nechýbala Lenka Pospíšilová a Marek Výborný.
Velehrad len nedávno zrekonštruovali (2008 – 2010)aj s príspevkom Norského Fondu a s podporou arcidiecéze Viedeň, Salzburg, MF ČR a Zlínskeho kraja. Vnútorné maľby baziliky tak mali jasné farby aj keď bol založený už v roku 1205 ako cisterciácky kláštor na podnet olomouckého biskupa Róberta a moravského panovníka Vladislava Henricha. Projekt obnovy ďalej pokračuje s fondov cezhraničnej spolupráce EÚ: Trnava – Velehrad.
V úzadí sa na všetkých z vrchu pozeral kardinál Špidlík, ktorého hrobka v kaplnke (kde ho uložili po piatkovom pohrebe za účasti arcibiskupa Graubnera z Olomouca a ďalších biskupov) bola často navštevovaná. Nejednému študentovi vnukol myšlienku o kráse a dobre, ktoré celý život rozdával.
Inšpirovať sa ikonami ako starým umením môžete, ale potom už musíte pokračovať v duchu súčasnej doby a jej umeleckých požiadaviek. Ani ikony nesmiete napodobniť otrocky, ale všetko sa dá krásne vyjadriť obrazom, to je tá pravá ikonová tradícia. Ľudia ale nevedia čítať obrazy a umelci nevedia v obrazoch vyjadrovať duchovné veci. To sa musíme dnes znovu učiť. Zase sa musí dať umeniu miesto, ktoré vždy v náboženstve malo. Na Východe nám povedia: ,, Tu máš obraz, a ak si hlúpy že tomu nerozumieš, tak ti to vysvetlím.“ Gréci chceli vieru vidieť, tak ju začali maľovať. Na Západe povedia: ,,Poď sem a ja ti to vysvetlím. Ak si však hlúpy, že tomu nerozumieš, tak ti to namaľujem.
Výstava v podzemí - 20 rokov Studentského Velehradu VKH – vysokoškolského katolíckeho hnutia v ČR
/začínalo ešte v Československu v roku 1992/, Spevy z Taize, organový koncert v bazilike Nanebovzatia P. Márie, vystúpenie kapely JazzGang z Uherské Hradišťa i Kapely Harmonia Laudes zrodený s príležitosti Noci kostelu v Brne
(aj tento rok sa bude akcia Noc Kostolov konať v diecézach ČR 28.5.) zahrial duše všetkých v plne obsadenej lodi baziliky. Do umeleckej histórie očami odborníka sa mohli pozrieť prostredníctvom výkladu po umeleckých skvostoch interiéru Velehradu, poznať život dobrovoľníkov v Afrike, v Mexiku, Indii, i dozvedieť viac o projekte Adopcia nablízko pomocou Worshopu, navštíviť Domov pre osoby zo zdravotným postihnutím, alebo ateliér sochára Otmara Olivu, zahrať si indiánsky Lacross, Footbal či Volejbal prípadne tvorivý skúsiť workshop streetdance. Uplynulých 20 rokov od návštevy Pápeža Jána Pavla II. pripomína biely kríž s jeho pápežským erbom na nádvorí okolo ktorého diskutovali každý večer skupinky študentov a hostí programu. Večerná adorácia v kaplnke bolo aj modlitbou vďaky za uplynulé obdobie i prosbou za súčasných vysokoškolákov, preberajúcich štafetu Študentského Velehradu. 20 rokov ubehlo ako voda, kto bude ďalších 20 rokov štafetu niesť, bude odpoveďou každého študenta. Mottom celej akcie bolo Štafeta - máte to vo svojich rukách ... využite čas Vám zverený. /Kol 4,5/
Hnutie VKH ponúka tak ponúklo alternatívne využitie voľného času a spoločného duchovného rastu. Hľadať a nachádzať svoje miesto v spoločnosti a zároveň byť aj spolutvorcami záujmových aktivít a projektov sa naplnilo. O rok v auguste 2011 budú Svetové dni mladých v Madrid a o dva roky v máji zasa ďalší ročník Študentského Velehradu.
Pomoc ČBK, Jezuitov, exercičný domu Stojanov i Gymnázia, obce Velehrad, ministerstva kultúry, zlínského kraja i VKH Praha, Olomouc, Brno, Ostrava, Zlín, Hradec Králove, Pardubíc a Opavy bola dobrou aktivitou, hodnou nasledovania.