Napriek tomu ze v Taliansku sa 80 rocny prezident ujal svojej funkcie. Francuzsko ukazuje novy Europsky trend. Ludia okolo 50 tky sa stavaju vitalnejsi a razantnejsi pre zmenu, ktoru obyvatelia od nich ocakavaju.
Aj ked v sucasnom Parizi si ludia praju mat prezidenta nejaku starsiu a skusenejsiu osobnost, predsa len cele Francuzsko nie je Pariz. A prve kolo dnes francúzom ukazalo na muza praviciara a zenu laviciarku. Nehovoriac o tom, ze bumerang je vzdy v hre. Muz s minulostou mimo Francuzska sa snazi presviedcat volicov prisnym zakonom o imigrantoch. Ked som pred niekolkymi rokmi niekolko minut mal moznost pobudnut v jeho pritomnosti, bolo zaujimave pocut od neho slova: Francuzsko musi prehodnotit zmluvu o Odluke Cirkvi od statu. Ta zmluva plati uz 100 rokov a preto nastal cas na zmenu. Je potrebne krestanske hodnoty v nasej spolocnosti postavit doprostred zivota. O to prekvapujucejsie znela jeho poznamka o luze na predmesti Pariza, ked horeli auta na predmestiach miest pred par mesiacmi. Vtedy v jednom spravodajste na otazku novinarky som povedal, ze prave tento muz bol najmenej citlivy k mladym, ktory pochadzaju zo severu Afriky a maju pocit ze ich identita nie je ani v Afrike ani vo Francuzsku. A spolocnost nic nerobi pre to aby im v tom pomohla. V dnesnom svete kampani proti rasizmu sa prave politici v krajinach Europy zasadzuju za ciste krajiny bez pristahovalcov. Ekonomiky krajin vsak tychto ludi nutne potrebuju pre svoju buducnost. A Slovensko svojou uzavretostou voci imigrantom je tvrdsie nez Francuzsko. V mnohom sa mozno od Francuzska inspirovat... je to krajina s neohranicenymi moznostami. V otazke tolerancie vsak mienka ludi a mienka politikov nie je identicka ani tu ani u nas. Hoci krajiny v Europskej unii sa spojili prave na takychto principoch. Umoznit inym zit u nas a nasim zit u nich.
Len jednoduche riesenia nepomozu. Chapanie tych, čo ziju bez bohatstva politikov, je mozne len vtedy, ked si politici skusia zit aspon tyzden v ich podmienkach. Kto z dvojice Sarkozy - Royalova to skusil?