Architecture Now: architektúra 90. rokov

Autor Philip Jodidio a vydavateľ Taschen, to by malo dopadnúť dobre. Aj dopadlo, v knihe Architecture NOW! (Architektur Heute). Štandard si drží vysoko fotografiami počínajúc a kvalitou papiera a tlače končiac. Jemné výhrady si dovolím mať len k niektorým aspektom celkovej koncepcie. Pozoruhodným bodom je samotný názov, podľa ktorého by sa nejeden potenciálny čitateľ mohol domnievať, že sa dozvie niečo o posledných architektonických počinoch z rokov začínajúcich dvadsiatkou. Časový posun tu však predstavuje bezmála desaťročie (prvé vydanie bolo v 2001, reedícia tohto roku).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: taschen.com)

Kniha akoby nadväzovala na staršiu publikáciu New Forms: Architecture in the 1990s z roku 1997 mapujúcu prvú polovicu 90. rokov. Na rozdiel od staršej publikácie (usporiadanej tematicky) však takmer katalógovo predstavuje súčasnú architektúru podľa autorov, usporiadaných (zdanlivo banálne) abecedne. Samozrejme je nutné dodať, že sa jedná o architektúru západnú, po zástupcoch bývalého Ostblocku alebo nejakých krajín tretieho sveta budeme pátrať zbytočne, čo je nepochybne z veľkej časti zapríčinené nedostatkom kvalitnej architektúry v týchto oblastiach -i keď niečo v Čechách alebo Maďarsku by sa pri troche snahy našlo.

Mierne nechápavo som prijal len fakt, že niektorí autori boli predstavený na základe značne nereprezentatívnych prác: Mario Botta, Souto De Moura etc. Pri iných zasa bolo viac než vhodné navštíviť na pochopenie "autorského rukopisu" ich domácu stránku na webe. Miestami nebolo jasné, či je kniha určená pre mierne alebo stredne pokročilého (erudovaného laika).

V každom prípade tento titul odporúčam každému kto má záujem o architektúru a nemá to šťastie extenzívne cestovať po západnej Európe, severnej Amerike a Japonsku aby ju spoznával metódou de visu. Rovnako tým čo nie sú abonentmi odborných časopisov a profesionálne publikácie sú už príliš odborné. Oproti obom vyššie zmieneným spôsobom okrem pohodlia, časovej úspory predstavuje jej vskutku ľudová cena 30 eur aj značný finančný rozdiel.

Kvalitu knihy odráža (čo nebýva časté) jej úspech a preto sa dočkala druhého a dokonca i tretieho pokračovania.

Architecture Now! Jodidio, Philip
Flexicover, 196 x 249 mm (7.7 x 9.8 in.), 576 pages
English/French/German: 3-8228-6065-4

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu