Čo Putin sledoval odstránením Maschadova?

Ak akýkoľvek prezident nechá zavraždiť iného prezidenta -kolegu- je to znepokojujúce. Ak však ruský prezident Vladimír Putin nechá odstrániť Čečenského prezidenta Aslana Maschadova, je to vážny problém nie len z morálneho alebo právneho, ale najmä politického, vojenského a kedže hovoríme o vojne v Čečensku aj humanitárneho hľadiska. Aslan Maschadov bol asi posledným Čečenom, ktorý bol ochotný a mal možnosť (autoritu) vyjednávať o miery. Bol jedným z mála bojovníkov za čečenskú nezávislosť, ktorý rovnako odmietal teroristické akcie voči civilistom a únosy cudzincov, ako aj tak nebezpečný náboženský fundamentalizmus. Aké dôvody teda mohol mať prezident Putin, ktorý sľuboval mierové zvládnutie čečenskej krízy už vo svojej prvej volebnej kampani v roku 1999?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)
Aslan Aliyevich Maskhadov (21.9. 1951 – 8.3. 2005)
Aslan Aliyevich Maskhadov (21.9. 1951 – 8.3. 2005) 

Aslan Maschadov mal na rukách krv, ako by aj nemal keď bol generálom a povstaleckým veliteľom, no bol ním nie preto, že by sa mu boj páčil, alebo preto aby si upevnil svoje postavenie alebo zväčšil majetok, ale preto, že chcel brániť svoju vlasť. Chýb urobil viac než dosť, chybou však je akákoľvek vojna, i tie čečenské a keď sa niekto ocitne uprostred takého šialenstva je len prirodzené, že podľahle zvodom ako je nastoliť právo a poriadok za pomoci šarije -dôležité však je, že tento "tichý generál" sa zo svojích chýb poučil a ako jeden z mála mocipánov tohto sveta si ich aj verejne priznal. Maschadov mal na rukách určite menej krvy a urobil menej chýb ako Vladimír Putin, ktorého znovuzvolenie je možné za demokratické označiť až po niekoľkých stakanoch ruskej stoličnej. Prezident Maschadov nikdy nebol teroristom a terorizmus nikdy neschvaloval, bývalý agent KGB Vladimír Putin to musel vedieť a keď ho hádzal do jednoho vreca zo Šamilom Basajevom nekonal tak na základe faktov, ale na základe vlastného želania, týmto želaním musel niečo sledovať -politický cieľ.

Vladimírovi Putinovi jeho staré sľuby a hriechy v Rusku už (takmer) nikto nevyčíta, ako by aj mohli v krajine kde už včera zjedli to čo mali zjesť až zajtra. V krajine kde dôchodci nedostávajú penzie a učitelia platy, v krajine v ktorej častiach nie je čím kúriť a na čom variť a kde sa zdá, že to jediné čo funguje ako má je krutá zima a brutálna mafia. Boli by sme my hádam iní, volali by sme po slobodných médiách a dodržiavaní ľudkských práv ak by nám tie slová primŕzali na jazyku? A ak by nám aj neprimrzli na základe viacerých kontroverzných zákonov (včítane toho protiteroristického, ktorý de facto znemožňuje diskusiu o situácií v Čečensku v ruských médiách) by nám ich na nejakej policajnej stanici mladí príslušníci obuškami vymlátili z tela von. Čo teda dostane "ruského človeka" do ulíc protestovať? Jeho vlastná biedna sociálna situácia a táto aj znižuje popularitu prezidenta Putina.

Vojna v Čečensku je ďaleko, korupciu, neslobodu a ohýbanie zákonov je možné "obkecať", ale keď nie je čo do úst, situácia je vážna aj pre Vladimíra Vladimíroviča. Potom však príde výbuch v moskovskom metre, zrútenie lietadiel a najmä zverský útok na školu v Beslane a zrazu je realita iná. Ruský človek sa bojí o holý život svoj a svojich detí -hlad a chlad sú až na druhom mieste. Prezident vie, že prišiel jeho čas a chopí sa príležitosti, vo chvíli keď je odpor najmenší a dôvod najsilnejší v mene boja proti terorizmu koncentruje do svojích rúk všetku moc. Treba však ukázať aj nejaké výsledky, zopár neidentifikovateľných mŕtol v Beslane, ktoré mohli a aj nemuseli patriť teroristom a jeden zatknutý mladý muž o ktorého totožnosti a autenticite sú pochybnosti sú žalostne málo. Obzvlásť vo chvíli keď média prídu z podloženými informáciami o tom, že únoscom v realizácii tejto logisticke nesmierne náročnej akcie pomáhali bývalí a aj súčasní vysokí dôstojníci ruských bezpečnostných síl, teda ľudia, ktorí im v tom mali vlastne preventívne zabrániť a ľudia s ktorými Putin má zo starých čias neprerušené blizke vzťahy. Celé to nejednému informovanému človeku pripomenie výsledky vyšetrovania výbuchov moskovských nájomných domov, ktoré v roku 1999 pomohli Putinovi stať sa prezidentom a slúžili ako hlavná zámienka na inváziu do Čečenska, zo strany západoeurópskych tajných služieb, ktoré konštatovali účasť ruskej FSB, ktorej veliteľom bol len o niekoľko málo mesiacov skôr hádajte kto.

Putin tvrdil a stále tvrdí, že Maschadov stál za útokmi na divadlo Dubrovka (kde obete na životoch spôsobila viac neschopnosť teamovej práce ruských oddielov ako samotní teroristi) a školu v Beslane. Maschadov to rezolútne poprel a útoky odsúdil, nemal žiaden politický ani iný dôvod klamať. Šamil Basajev sa však k útokom hrdo prihrásil a operácie podobného razenia považuje za legitímny prostriedok boja. Maschadov je mŕtvy. Basajev je na žive a teší sa zo slobody, namiesto seba poslal na istú smrť už mnohých a nie je pochýb, že pokým bude môcť ešte mnohých aj pošle. Prečo teda Moskva dala odstrániť umierneného a na rokovania pripraveného Maschadova a Basajeva, ktorého už viackrát mohla len pri malom úsilí zlikvidovať spolu z jeho vernými, nemenej fanatickými spoločníkmi toleruje?
Vojna ako business a Čečenská vojna ako veľký business je kapitola samao sebe, a preto sa o nej na tomto mieste nebudem rozširovať. Spomenúťako ďalší a možno aj hlavný dôvod prečo je pre ruského prezidenta aľudí okolo neho nesmierne výhodné držať čečenskú vojnu na žive však nieje možné obísť a bolo by hlúpe opomenúť -veď už za dôb Borisa Jelcinafungovala na moskovskej politickej scéne silná skupina zložená najmä zvysoko postavených generálov, ktorá si hovorila tak trefne, že až ztoho mráz prechádza po chrbte - strana vojny .

Jednoducho povedané teroristi Putinovi vyhovujú, teroristi konajú nelogicky, kontraproduktívne, sú brutálny a najmä nikto (aspoň v Rusku) s nimi nechce vyjednávať. To je Basajevova hlavná výhoda voči Maschadovovi. Pokým je Basajev v Čečensku budú aj teroristické útoky, budú mŕtve deti v školách v Beslanoch a mŕtve deti (mladí ruskí vojaci na povinnej službe) v Čečensku, budú mŕtvy ich rodičia v lietadlách, metre a divadlách -po Maschadovovej smrti viac než predtým, lebo teraz už všetci videli ako skončí snaha o rokovanie a mier s Ruskom. Toto pánovi Kremla a vládcovi matičky Rusi zjavne nevadí pokiaľ ho jeho mužíkovia majú radi alebo ho aspoň potrebujú kedže sa boja, že bez neho by ich nejaký teroristi -ktorý sú vraj už za každým stromom v Gorky parku dvaja- vykynožili.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu