Euroústava je len epizóda, integráciu nezastaví

V posledných dňoch sa v súvislosti s európskou integráciou odohrali dve relevantné udalosti: dve referendá. Jednému sa venovalo veľa pozornosti, druhému podstatne menej. Jedno bolo podstatné a smerodatné aj z dlhodobého hľadiska, druhé len nepodstatným vybočením, slepu uličkou dejín. Problém je v tom, že priveľa pozornosti sa venovalo tomu francúzskemu euroústavnému apendixu a tomu podstatnému švajčiarskemu áno málo. Obyvatelia Švajčiarska známi svojou zarputilou neutralitou sa rozhodli, že pristúpia k Schengenskej dohode. Hranice medzi federáciou a úniou teda o rok, či najneskôr o dva prestanu de facto jestvovať. A v tejto situácii tu skutočne máme ľudí čo vetria koniec únie, smrť superštátu, debakel a waterloo...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Francúzske nie malo pramálo spoločného s európskou ústavnou zmluvou, absolútna väčšsina francúzskych voličov asi ani netušila proti čomu hlasuje, keby si ten text (podľa mňa vcelku podarený) prečítali hlasovali by vo vlastnom záujme inak. Áno, niektorí hlasovali proti aj kvôli únii, kvôli lacnej pracovnej sile a vlnám prisťahovalcov, no o tom ústava nie je a asi ani nikdy nebude. Hlasovali hlavne proti vláde. Žial znova svojim "protestným" hlasovaním toho viac pokazili ako zlepšili -naposledy sa tak stalo keď bojkotovaním prezidentských volieb v ktorých sa pôvodne rozhodovalo medzi Chiracom a Jospenom otvorili dvere do druhého kola fašistovi LePenovi (a následne museli hlasovať za nenávideného Chiraca aj ľavičiari).

Euroústavy sa zdanlivo bojí každý. V bohatých zapadných krajinách ľavicoví liberali, ktorí sa nezobudili s utopického sna o socializme (o ktorom ako občan vtedajšej ČSSR môžem povedať, že to bol teda veľmi zlý sen), lebo sa im zdá príliž pravicová a konzeravatívna (dokonca aj Richard Stallman uveril týmto hlúpostiam). Na východe zasa pravicoví konzervatívci (u nás na čele s KDH) lebo sa im zdá príliž ľavicová a liberálna. Zatuchlá pravica zasa stále nepochopila, že slová ako národný štát alebu suverenita používané priam enigmaticky už dávno stratili svoj obsah, teda aj význam a dnes sú to len prázdne a nedôležité výrazy bez odrazu v realite. Toto je síce zaujímave a ukazuje aká krátkozraká súčasná európska ľavica i pravica je, no podstatnejšie je znova pripomenúť, že o tomto ústava nie je.

A v tejto zamotanej (a na prvý pohľad patovej) situácii sa chytajú slova (alebo stebla nádeje?) euroskeptici, spiatočníci a rôzne podobné živli. Videl som titulku tyždenníka .týždeň a musel som sa smiať. Nie, nečítal som čo je vovnútri, také plátky zo zdravotných dôvodov do rúk neberiem, ale viem si to živo predstaviť. A nie su v tom sami, po mnohých rokoch som si prečital stĺpček Petra Breinera v denníku na ktorého stránkach sa nachádzame a musel som sa znova smiať aké fantazijno-romantické predstavy (američania by povedali wishful-thinking) týto ľudia majú. Pán Breiner šípi koniec európske únie , len tak pomimo, popri názoroch na STV. Asi sa títo pani domnievajú, že po viac nepochopenej ako odmietnutej ústavnej zmluve vo Francúzsku a nezvládnutej kampani v Holandsku európania hrdí na svoje národné štáty a suverenitu povstanú proti Bruselsko-štrasburskému útlaku, spália modré zástavy so žltými hviezdičkami, zruší sa euro, postavia sa znova colnice... radšej to ani nedomyslím. Ale žiaden strach, to nehrozí.

Ak som si niečim istý, tak je to úspešné pokračovanie európskej integrácie a na konci to, čomu hovoria európsky "superštát". Čo je pravdepodobnejšie: povstanie, zrušenie eura etc., alebo kozmetické zmeny na zmluve, opakovanie referenda a jej neskoršie prijatie? Okrem týždenníka .týždeň som pred chvíľou videl aj (omnoho relevantnejšie) správy na nemeckej televízií ARD a tam som sa dozvedel, že 54% nemcov predpokladá opakovanie referenda, 23% by bolo za prepracovanie a 19% je proti euroústave (4% sa nevedeli vyjadriť). A prečo som si vlastne taký istý? Prečo euro nepadne? EU je dnes už úplne nevyhnutná a za eurom sa skrývajú nie len farebné bankovky s architektonickými štýlmi, ale hlavne miliardy a miliardy zisku. Práve preto je tak isté, že ak najrôznejších euroskeptikov nepresvedčia rozumné argumenty, reálne dôkazy a pozitívne výsledky, tak ich určite prevalcujú tí čo stoja za týmito miliardami. Nie, neteší ma nejaké valcovanie z princípu, ale jeho pozitívny dôsledok, veď už Machiavelli hovoril, že nepriateľ môjho nepriateľa je mojim priateľom. Preto som aj rád, že na Slovenskku žiadne referendum nebolo, osobne by som síce rád vyjadril svoj súhlasný názor s európskou ústavnou zmluvou, ale v politike som utilitarista a preto ma viac teší vysledok: bola schválená (parlamentom).

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu