Krúžkoval som

Sobotnajšie parlamentné voľby mali byť pre mňa prvými v ktorých som nešiel voliť (ak nepočítame 2. kolo ostatných prezidentských kde som si nechcel špiniť ruky hlasovaním za Mečiara či Gašparoviča). Nebola žiadna strana ktorej by som chcel odovzdať svoj hlas medzi tými ktoré sa mali dostať do parlamentu, neprevážila teória menšieho zla nad mojim svedomím: i to menšie zlo sa tuším stalo rovnako veľkým. Rozhodol som sa však krúžkovať, keď už nemožem zodpovedne voliť žiadnu stranu, bude aspoň ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
Obrázok blogu

Štyri možné preferenčné hlasy odomňa dostali zelení a liberáli na kandidátke Slobodného fóra. Domnieval som sa, že SF sa do parlamentu dostane: ak by som bol býval vedel to čo teraz rozhodol by som sa asi inak. Martin Jóna, Branislav Hochel, Ľubica Trubíniová ani Mária Lévyová sa teda ani s mojou pomocou neprekrúžkovali. Poslednú 150. kandidátku som volil na podporu iniciatívy Voličský krúžok a preto som ani nevybral Ján Budaja o pozíciu vyššie, čo by som inak spravil rád.

Smutný z výsledku som mnohonásobne. Pre 29% Smeru, ktorému som dával do 25. Pre SDKÚ-DS ktorému buď voliči odpustili všetky podivuhodné kroky (včítane podpory vojny v Iraku) alebo ich znova dostalo na rozprávku o menšom zle. Ešte viac som smutný z takmer 12% SNS pretože táto extémistická strana škodí Slovensku ešte viac ako tvrdí opak, sečteno a podtrženo: namiesto komunistov so 6% máme v parlamente nacionalistov (mnohí hovoria o fašistoch) s 12%, s ktorými narozdiel od KSS ostatné strany chcú aj jednať. Teší ma výsledok SMK ktorú som mal tendenciu voliť a zabránila mi v tom len úvaha, že pre občana nežijúceho na južnom Slovensku táto strano-koalícia skutočne nemá čo konkrétne ponúknuť. Nemenej ma teší historický pokles ĽS-HZDS ktorej sa pri troche šťastia o 4 roky možno zbavíme a KDH ktorej asi voliči spočítali vnášanie fundamentalistických pseudotém do politiky 21. storočia, vynásobili nedávnym zbytočným rozbitím koalície a celé to umocnili predvolebným lavírovaním medzi Smerom a stranami dovtedajšej koalície (za spomenutie stojí hádam aj chronické korupčné správanie predstaviteľov tohto "kresťanského" hnutia, Transparency International napr. konštatovala najväčší pokles uplatkárstva práve v rezortoch ktoré opustili ministri za KDH). Primerane ma teší i vypadnutie komunistov a ANO, teda tzv. liberálov ktorí predtým stáli za SOP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štastný pochopiteľne nie som ani z toho, že strana ktorej kandidátku som podporil neprešla, no môj hlas nie je stratený ako sa o podpore SF viacraz vyjadrili predstavitelia SDKÚ-DS. Napokom bol to Mikuláš Dzurinda ktorý svojím nehoráznym mafiánskym správaním (kauza okolo NBÚ bola len zlatým klincom do rakvy menšieho zla a alternatívy k mečiarizmu) náchylne pripomínajúcim najlepšie dni vládnutia HZDS, ZRS a SNS spôsobil vznik tohoto subjektu. Nesledoval som kauzu okolo B. Opaterného, mám iné priority ako sa zaujímať o žabomyšie vojny slovenských politikov, nevolil som SF kvôli nemu ani kvôli Z. Martinákovej a nebudem preto ani tipovať čím bol neúspech spôsobený. Môj hlas však vďaka prekročeniu 3% hranice predstavuje aspoň časť štátneho finančného príspevku.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by sa malo stať? Tak pre začiatok by mal na základe volebného debaklu odstúpiť Pavol Hrušovský (podľa možnosti aj s ďalšími) a Vladimír Mečiar. Nakoľko som si istý, že toto je len zbožné prianie nebudem pokračovať aby sa to tu nepremenilo na zoznam mojich narodeninových darčekov.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu