Prečo je Štefan Hríb fundamentalista

Mal som možnosť (viac-menej náhodou a z nudy) prelistovať si ostatné (posledné žiaľ asi ešte nie :-) číslo .týždeň. A tak som sa m.i. dozvedel prečo Štefan Hríb nie je ľavičiar. Preto, že pravicové prístupy a z toho plynúce riešenia sú citlivejšie a pre všetkých lepšie ako ľavicové -to je jasné. Čím ma ale pán Hríb dostal bolo jeho priam religiózne tvrdenie o tom, že ľavica historicky ide proti danému chodu sveta, stále popiera realitu a bojuje proti prirodzenému svetu. Ktovie či mal na mysli daný chod sveta v ktorom ženy nemajú volebné právo a na koni nemôžu jazdiť obkročmo, realitu v ktorej jeho predkovia chodili robiť na pánske ako nevoľníci mojich predkov alebo prirodzenú realitu v ktorej sa používalo útrpné právo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (283)

Najpodstatnejšia vec ktorú šéfredaktor týždenníka .týždeň nepochopil je, že nijaký prirodzený a daný stav vecí, žiadna univerzálna a takpovediac ahistorická realita nie je. Ak sa na svete aj niečo vykryštalizuje, je to len preto, aby sa takýto kryštál následne rozpadol. Ako napísal Milan Šimečka (starší): "Všechna intolerance lidstva je založena na falešném vědomí společné identity". A presne tejto chyby sa vo svojej úvahe na najspodnejšej úrovni myslenia Štefan Hríb dopustil.

On si myslí, že kritéria úspešnosti ktoré dáva štátu sú správne. On si myslí, že všetci ich takto vidia a pociťujú -že jeho dobro je dobrom aj pre ostatných.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto je fundamentalista. Preto lebo nepochopil, že svet, štáty v ňom, politika a ekonomika sú len tým čím si ich ľudia spravia. Mierou všetkých vecí je človek, povedal by klasik a platí to minimálne pre tie veci čo človek pre človeka vytvoril.

Aj tento fundamentalizmus je nebezpečný. Pán Hríb síce nesedí pred kamerou so samopalom, ani nikomu nechce useknúť hlavu. Nebezpečný je preto lebo vychádza z rovnakej logiky ako všetci extrémisti, militanti a teroristi: o jedinom správnom, danom a teda nemennom a neoddiskutovateľnom osude sveta a nás v ňom.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu