
Známy mi poslal linku na včerajšie interview Karola Sudora s Eduardom Chmeláromv ktorom som sa (konečne) dozvedel prečo pán Chmelár prišiel prednejakou dobou o VIP status a aj jeden z dôvodov prečo sem prestal písať(z čoho som bol smutný). Bolo ním ničím nepodložené obvinenie zplagiátorstva nasledované zbrklou, neprofesionálnou a alibistickouakciou zo strany redakcie SME resp. správcov servera: "Jednoducho miprišiel mailom oznam, že som porušil kódex blogera a na základe toho sami okamžite odoberá status VIP, stiahli ma z výberu SME a vymazali micelý článok. Najprv som si myslel, že ide o zlý vtip (administrátorivtipkujú často), veď takýto spôsob komunikácie sa na nerozoznanieponášal na nejakú scénu z Orwellovho románu alebo sci-fi filmu. Nedalimi prakticky žiadnu možnosť brániť sa, kým na druhej strane článok SPWaj so škandalizujúcim titulkom svietil na hlavnej stránke ako rozsudok."
Nie, že by som sa s veľmi podobným počínaním v minulosti nestretol.Koniec koncov, ako inak sa správať k ľuďom ktorí ochotne zabezpečujúobsah pre internetovú stránku novín, týmto zvyšujú jej čítanosť,predajnosť reklamy a celkovo popularitu média a to bez nároku na odmenualebo prospech? Celý tento digitálny svet vedie a privádza človeka dostavu škatulkovania, schematizácie a vtesnania skutočnosti pomocoulogiky if/ than alebo booleovskej algebry. Skutočne ma to neprekvapuje,veď kto už len som ja? Ale, že sa v tejto línii zachovajú kprofesorovi, spisovateľovi, novinárovi Eduardovi Chmelárovi by somskutočne nečakal.
Nemôžem sa zbaviť pocitu, že je to jeden z negatívnych dôsledkov práces počítačom. Uskutočnilo sa už viacero výskumov (m.i. v odboresociálnej informatiky) o dôsledkoch fungovania vo virtuálnom svete naľudský mozog, ktorý ako je známe pracuje značne inak ako väčšinasúčasných nedokonalých interfaceov. Najzaujímavejším zistením, ktorémôžem empiricky potvrdiť zo svojho života, pre mňa bola tvorbajednoparametrického myslenia a následne zjednodušujúce a klamlivévidenie reality (syndróm next-next-ok). Zlovestné je stretávaniespôsobu konania medzi na prvý pohľad tak odlišnými sociálnymi skupinamiako sú SBS-kari a novinári. Skončí naša civilizácia na tom bode (aleboje to len jesenná depresia) keď všetci budú fungovať ako "zelené" tedapardon počítačové mozgy?
Poznámka autora:obávam sa, že týmto textom som udrel klinček po hlavičke nakoľko poniekoľkých minútach zmizol z hlavnej stránky a nikto mi nič neoznámil, až popátraní a obťažovaní dvoch nezúčastnených osôb som sa dozvedel, že som bol "vyradený z výberu SME" -1750