Ohavnosť na Obchodnej: dom Zlatý jeleň

V prípade tohto baráku mám dvojnásobnú smolu: poznám intímne priestor bratislavskej Obchodnej ulice a mám rád (a zaujímam sa o) architektúru. Stojí tam už nejakú chvíľu, a nejakú chvíľu už chodím okolo, no dlhšie to nevydržím bez toho aby som o tejto ohavnosti nespísal svoje pocity. Na Obchodnej ulici som prežil časť detstva, pamätám si legendárne potraviny U Andera kde ešte v 80. rokoch mali porcované maslo, na parkovisko tam kde teraz stojí hotel Crowne Plaza (predtým Fórum), na OD Pionier (predtým a potom Junior dnes po necitlivej rekonštrukcii a zničení výkladov Svet knihy), Pofis etc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Napriek tomu, že je Obchodná zvláštnym priestorom a "vďaka" električkovej premávke nepatrí do pešej zóny je to dôležitý priestor v centre mesta do ktorého sa takéto niečo určite nehodí. Teda ak pominieme fakt, že takáto barabizňa sa nehodí nikam, pravda. Nazvať túto konštrukciu, najmä maximálne nepodarený a vulgárny modrý "výklenok" zo strany Obchodnej postomodernou by bolo urážkou postmodernej architektúry -a to je už čo povedať. Postmodernou možno hádam nazvať budovu na rohu Drevenej len o kúsok ďalej ktorú nedávno postavili podľa návrhu ešte z roku 1988 (!), nie nie je podarená, ani náhodou, ale stále lepšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Prečo sa v tomto meste stavajú budovy podľa dávno prekonanej módy a (ne)vkusu, pričom sa kvalitné stavby zo spomínaného obdobia ničia? Myslím konkrétne na budovu OD Ružinov (neskôr Prior resp. Delvita), ktorá je práve v tomto období de facto búrana. Je to obrazom celkovej nekultúrnosti a nevyspelosti tohto národa? Malého povedomia a temer nulovej akceptácie architektúry v spoločnosti? Alebo len dôsledok nekoncepčnej politiky a mnohokrát pochybných machinácií bratislavkých pánov radných?

Obrázok blogu

Neviem, ale čo viem je, že pokiaľ modro-dekonštruktivistická fasáda budovy Zlatý jeleň je nepodarená s nekvalitou južnej fasády orientovanej do Námestia SNP sa nedá ani porovnávať. Neinformovaný pozorovateľ môže mať pocit, že ide o dve stavby: jedna s druhou tvárou tejto budovy nemá nič spoločné, akoby architekti ani nevedeli čo robia. To však nie je zďaleka koniec, spodná fasáda svojou vtieravou rustikálnosťou spôsobenou nepodareným kopírovaním renesancie by sa hodila tak maximálne do vedlajšej uličky nejakého malomesta, ale určite nie ako časť centrálneho námestia hlavného mesta. Kto má pocit, že videl dosť nech neprechádza tzv. pasážou, táto časť korunuje a aj posledného optimistu presvedčí o neschopnosti autorov. Pôsobí dojmom akoby stále bola nedostavaná a pohľad sa v rámci všetkých možných nesúrodých a nezvládnutých plôch, tvarov a hmôt nemá kde zastaviť aby pochopil tento priestor -ale v skutočnosti je to tak, že nie je čo pochopiť, je to proste fušerina.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

A kto to celé spáchal? Investorom bol ŽP- INVEST (odnož Železiarni) s.r.o. z Brezna a autormi Prof. Ing.arch. Peter Gál, PhD. a Ing.arch. Juraj Furdík, PhD. Viem je to neuveriteľné, že pod takýmto niečim sa môže nájsť meno niekoho kto má titul architekta, ale čo už, je to známa vec, že vzdelanie samotné ešte nič negarantuje. Stavba sa stáva achitektúrou až keď vyvolá estetický vnem v oku pozorovateľa, povedal môj oblúbený architekt Adolf Loos. Zlatý jeleň teda architektúrou nie je.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu