Slovenskí novinári sa hádam na príklade zahraničných kolegov poučili a v budúcnosti už nebudú tak veľmi pripomínať, že pravidlá svojho remesla sa učili ešte za bývalého režimu a preto je pre nich prirodzené jednoparametrové mapovanie reality a ideová poslušnosť voči veliteľovi jednotného uhla pohľadu (vynikajúci slovenský spisovateľ Ján Johanides mi prepáči, že som si od neho prepožičal toto prirovnanie) či už je z Moskvy alebo Washingtonu.
Na textíku vedľa vyššie spomínaného ma zaskočili vyjadrenia pána Bugára -ktorého inak ako politika rešpektujem a aj pri osobnom kontakte na mňa pôsobil príjemne- o tom, že na lístkoch bolo vopred napísané, že plagáty sa nesmú nosiť. Pán Bugár keď pri najbližších voľbách akýsi hlupák niekam napíše, že " maďarov na Slovensku je zakázané voliť " stiahnete kandidátku, alebo podáte trestné oznámenie na neznámeho páchateľa? Som si pomerne istý, že spravíte to druhé. Ako je teda možné, že sa nezastanete demonštrantov? Po tých rokoch čo ste strávili v parlamente by ste mohli vedieť, že základom akéhokoľvek právneho štátu je axióma: všetko čo zákonom nie je zakázané je dovolené. A aký zákon v Slovenskej republike zakazuje protestovať voči americkému prezidentovi?
Zaujímalo by ma teda, že ak dvaja Češi boli zadržaní a vyhostení za pálenie americkej vlajky -čo nepovažujem za vhodné nakoľko to uráža všetkých američanov včítane toho čo o pár metrov demonštroval proti Bushovi tiež ako aj skutočné hodnoty Spojených štátov, ktoré tento texaský kovboj ako bábka v rukách rôznych lobby len przní, v každom prípade to bolo legálne- kto bude stíhať policajtov, ktorý vykonávali porušovanie slobody prejavu, ich veliteľov, ktorý vydali takýto rozkaz a najmä tých čo si napísali takúto politickú objednávku. Sloboda prejavu v Slovenskej republike totiž právne zakotvená je, napríklad by ma zaujímalo čo robí a za čo berie peniaze ombudsman Kandráč?
Ostane porušovanie slodoby prejavu bez trestu?
Na štvrtej strane dnešného tlačeného vydania SME som -po upozornení- našiel textík o tom ako demonštrantov na Hviezdoslavovom námestí chránili voči policajným provokatérom a tajným zahraniční novinári. Zaujímalo by ma aký pocit musia mať týto a aj ďalší slovenskí novinári, ktorých zahanbili vo vlastnej krajine kolegovia z cudziny? Omnoho dôležitejšia je, ale otázka kto potrestá policajtov, ich veliteľov a najmä tých čo dali takúto politickú objednávku?