VUB-ka má asi problémy so svojím počítačovým systémom

Za posledný týždeň som dostal na moju bratislavskú adresu celkovo tri listy od VÚB banky, všetky tri obsahovali totožné koncoročné vyúčtovanie môjho korunového konta, no zároveň boli odlišné. Tento fakt sám o sebe jasne ukazuje, že VUB-ka má problémy so svojím informačným systémom, čo v dobe vírusových, wurmových epidémií a phishingu pre nás jej klientov neveští nič dobrého.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)
Obrázok blogu

V prvom liste začiatkom týždňa prišiel len čistý hárok papiera A4 s hlavičkou banky, mojou adresou, číslom účtu a zostatkom k 1.januáru sprevádzaný reklamným letákom o dôchodkovom poistení. Už len tento prehmat bol priam pitoreskný, no skutočné prekvapenie nasledovalo o tri dni keď prišla totožná zásielka no s tým rozdielom, že vo vnútri boli namiesto jedného prázdneho hárka papiera dva popísane mojimi finančnými transkakciami za posledný kvartál a obligátny leták, so weit, so gut povedal som si (v mojom paralelnom jazyku). Skutočný zmätok a nasledovné znepokojenie som pocítil až po otvorení tretieho listu, ktorý nasledoval v tesnom slede. Do tretice všetko najlepšie povedal si asi nejaký vysoký manažér tohto finančného ústavu odchovaný na dobšinského rozprávkach a rozhodol sa poslať znova tú istú zásielku ako v druhom liste, len s tým rozdielom, že na zadných stranách jednotlivých hárkov vyučtovania bola farebná reklama na nové kreditné karty, ktorými sa údajne dá pomôct tatrám.
Čo si ako doteraz pomerne spokojný zákazník tejto ustanovizne mám myslieť? Mám sa rozčúliť, že úplne bezúčelne plytvajú aj mojimi finančnými prostriedkami nakoľko len poštovné každej obálky tvorilo 9 korún? Mám byť konsternovaný z toho, že ma zbytočné obťažujú a okrádajú o čas ako platiaceho zakazníka? Alebo sa ponosovať, že dnes v dobe spamu ma spamujú aj snail mailom (tradičná pošta)? Ano všetko toto by bolo oprávnené, omnoho viacej ma ako človeka, ktorý sa dlhodobo a profesionálne zaoberá počítačmi znepokojuje pravdepodobný dôvod prečo k takémuto niečomu vôbec mohlo dôjsť. Predpokladám, že nejestvuje žiadne iné rozumné vysvetlenie ako vírus, wurm (alebo iná temná sila -kliatba na diaľku ako hermeneutici hovoria tomu čomu informatici malware), alebo piráti v bankovom informačnom systéme. Samozrejme dalo by sa to celé zviesť i na neschopných správcov, to by však bolo v endefekte ešte horšie. Vo vlastnom záujme pevne dúfam, že banka a jej kompetentní pracovníci čelili aspoň silnému nepriateľovi a nedali sa nachytať na hruškách ako prednedávnom ST Telecom keď cez otvorený port štyritisícneviekoľko dostal Blaster wurma (neviem načo niekto potrebuje taký port mať otvorený, keď už je natoľko inkompetentný aby kriticky dôležité aplikácie a služby nechal bežať na stroji s prepytujem "operačným systémom Windows" -pre čitateľov neznalých tejto problematiky vysvetlenie: to je asi tak ako keby ste doma mali namiesto dverí len záves z céčok). Na všetkom zlom býva i niečo dobré a tak sme mali možnosť aspoň sa s chuti pobaviť na medzi text vloženej propagačnej vsuvke v tretej zásielke, citujem: "Zároveň Vám oznamujeme, že od 10.1. 2005 poskytujeme novú bezplatnú službu - zlučovanie výpisov. Ušetríte na poštovnom a výpisy k Vaším účtom Vám zašlene spolu v jednej obálke." Inu skvelá služba, ale nie je to trocha veľké sústi? Pre začiatok by ste sa mohli naučiť zlučovať do jednej obálky výpisy aspoň z jednoho a toho istého účtu, páni bankári.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu