Výročie Černobylskej tragédie

Včera uplynulo 19 rokov od tragickej havárie v Černobylskej atómovej elektrárni. Veľká časť z vás si na to nepamätá -no následky na organizme (väčšie či menšie) si nesieme všetci čo sme sa vtedy v strednej a východnej Európe nachádzali. Ja patrím k tým čo si na to spomínajú len hmlisto, ale predsa. Vtedy som tomu veľmi nerozumel, ale z reakcií mojich blízkych mi bolo jasné, že sa stalo niečo zlé. Spomínam si ešte aj na to, ako moja mama pribehla k televízoru a zapla Viedeň (ORF) nakoľko vtedajšia diktatúrna moc obetovala zdravie vlastného obyvateľstva v službe propagande Sovietskemu zväzu a klamala v masovo -komunikačných prostriedkoch ako sa dalo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Spomínam si aj na to, ako sme rok či dva potom nejedli niektoré druhy zeleniny a ovocia z obavy o naše zdravie. Z rovnakej obavy mi rodičia vysvetlili, že sa nesmiem hrať v pieskovisku, ani v škôlke, ani vtedy keď sa ostatné deti pôjdu, ani keď súdružka učiteľka bude frfľať, že oni si to s ňou už vybavia. Tak aj bolo, do piesku ma odvtedy už nik nedostal, súčka brblala ako sa na glajchšaltovaného jedinca neslobodnej spoločnosti patrí (a niektorým to ostalo podnes). Čo ma však mrzelo boli čiastočne udivené a čiastočne pohŕdajúce pohľady mojich spolužiakov, ktorých rodičia asi Viedeň nepozerali a tak si mysleli, že všetko je v najlepšom poriadku a nejaký zázračný reálne socialistický vetrík atómový spád odfúkal okolo Československa, ale nie ponad. Sedel som tam, obďaleč pieskoviska iba s jednou kamarátkou (touto cestou pozdravujem).

My sme sa celú pravdu dozvedeli začiatkom 90. rokov a dnes sa o tom môžem slodobne porozprávať. Všetci však na tom nie su tak dobre ako my, v niektorých bývalých sovietských republikách ešte aj dnes vládne diktatúra, strach a ticho (slovko bývalé je v tomto prípade správne fakticky, no nie sémanticky).
Jurij Bandaževski je bieloruský lekár, ktorý sa zaoberal výskumom černobylskej katastrofy a jej dopadov na obyvateľov. V júni roku 2001 bol profesor Bandaževski obvinený z brania úplatkov (to je v Bielorusku taká metla na čarodejnice) a odsúdený na 8 rokov väzby. Jeho obvinenie je evidentne vykonštruované a skutočnou príčinou jeho zatknutia bola jeho kritika krokov bieloruskej vlády. Jurij Bandaževski bol vyhlásený za väzna svedomia Amnesty International. V súčasnosti je stále držaný v nápravnom pracovnom tábore. Priaznivci AI napísali na podporu profesora Bandaževskeho stovky listov, pripojiť sa môžete aj vy. Stále prebieha podpisová akcia - tu nájdete hromadný list , ktorý vyplnený môžete posielať na uvedenú adresu Amnesty, alebo môžete napísať vlastný list prezidentovi Lukašenkovi.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu