Microsoft ustúpil EÚ, bude N verzia Windows XP

Microsoft sa podvolil ďalšej podmienke Európskej komisie a do niekoľkých týždňov uvedie na trh modifikovanú verziu svojho operačného systému Windows XP bez aplikácie Windows Media Player slúžiacej na prehrávanie video a audiosúborov. Táto verzia bude niesť prívetok N, odvodené od not with media player (bez prehrávača médií). Pôvodné návrhy Microsoftu ako napríklad Windows XP Reduced Media Edition boli komisiou zamietnuté a tak nakoniec súhlasil s n-kovým variantom.

Písmo: A- | A+
Obrázok blogu

Tento krok je dôsledkom minuloročného rozhodnutia Európskej komisie a následného zamietnutia odvolania Microsoftu zo strany Súdneho dvora v Luxemburgu. Celou touto aférou sa podrobnejšie zaoberám v článku Microsoft s EÚ prehral, zaplatí 500 miliónov eur . Európska komisia si od tohto (okrem iných) kroku Microsoftu sľubuje ozdravenie konkurenčného prostredia v oblasti multimediálnych softwareových prehrávačov na platforme Windows, ktoré nepochybne získava na dôležitosti a rovnako nepochybne bolo do značnej miery monopolizované Microsoftom. Microsoft, podľa rozhodnutia EK, zneužil svoje de facto monopolné postavenie v oblasti operačných systémov pre osobné počítače a tak -protiprávne- znevýhodnil konkurentov (v oblasti multimediálneho softwareu).

Radosť z tohto kroku nepochybne majú najväčší konkurenti Microsoftu ako RealNetworks s produktom RealPlayer a Apple s prehrávačom QuickTime. Aký reálny dosah tento precedens bude mať na trh je dnes ťažké predvídať. Rovnako otázne ostáva, či výhody priamo pocítí aj bežný európsky používateľ operačného systému WinXP -doterajšie informácie však nasvedčovali, že po nepodarenom browseri Internet Explorer môže MS u nich otvoriť ďalšiu bránu dokorán vírusom práve touto aplikáciou. Pre mňa osobne je táto informácia potešiteľná z toho hľadiska, že veci ako právny štát alebo rovnosť pred zákonom v Európskej únií, ktorej je Slovensko členom majú aspoň aký -taký odraz v realite, a nie su len slovami bez obsahu ako je tomu v USA kde si management Microsoftu zo zákonov robi hádam len papierové lietadielka. Nenapraviteľnou škodou ostáva, že podobné rozhodnutie, vo veci integrovaného browsera Internet Explorer, nepadlo už niekedy v roku 1997, dnes mohol internet vyzerať inak.

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu