Palm Tungsten E: vynikajúci vreckový počítač

Už niekoľko mesiacov som majiteľom handheldu Palm Tungsten E, môžem teda bilancovať. Niekoľko rokov predtým som bol majiteľom staršieho modelu Palmu m150 (a to bez jediného hard resetu) s monochromatickým displejom a obmedzujúcimi 4 MB pamäti, mám teda i s čím porovnávať. V oboch prípadoch mi vychádza T|E ako vynikajúca voľba, zistil som dokonca, že notebook je pre mňa (veľká a ťažká) zbytočnosť nakoľko ho výkonný vreckový počítač v súčastnosti už nahradí. Začnime však po poriadku. Pôvodne som mal vyhliadnutý model Zire 31, nakoľko jeho imacovsko-proletársky design ma priťahuje viac ako manažérska elegancia Tungstenov. Prevahu nad mojou povrchnosťou však získali parametre a najmä kvalitný display Tungstena E, ktoré niekoľkonásobne prevážia cenový rozdiel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Tungsten E disponuje procesorom OMAP ARM 126 Mhz, 16 MB pamäte ROM, 32 MB pamäte RAM a farebným podsvieteným displejom schopným zobraziť 65 000 farieb pri rozlíšení 320x320. Na tomto mieste mi nedá nespomenúť, že parametre samotné nevyjadrujú skutočné kvality, najmä ostrosť a farebné podanie tohto mimoriadneho displeja aký sa bežne dá najsť len v high-endových (najdrahších) modeloch. Rovnako mi na tomto mieste nedá čitateľa, ktorý ešte nebol používateľom počítača Palm upozorniť, že technické parametre sa nedajú nijako zrovnávať so stolovými počítačmi a dokonca aj čisto aritmetické porovnávanie s konkurenčnou platformou Pocket PC/WinCE nie je účelné nakoľko veľká časť kapacity a výkonu číselne nadradeného hadrwareu týchto prístorojov je priamo "zožraná" operačným systémom (ako to už u systémov Windows býva zvykom) a teda výkon a kapacita pamäte ponechaná používateľovi je porovnateľná u modelov z dvojnásobnou cenou ako T|E. Palm Tungsten E disponuje takisto infračerveným portom (IrDa) pomocou ktorého je možné posielať súbory, prepojiť sa s mobilným telefónom a poťažmo sa pripojiť do internetu alebo s LCD projektorom za účelom prezentácie slideshow, poprípade tlačiarňou, mini-USB portom na synchronizáciu s PC, SDIO slotom určeným na prácu s pamäťovými kartami SD alebo MMC ako aj perifériami tohto štandardu ako sú napr. WiFi karty alebo TV tunery. Samozrejmosťou je možnosť pripojiť stereo slúchadlá (kvalitu pri prehrávaní hudby v MP3 formáte s miernym prekvapením ocenil aj známy, ktorý dokáže byť kritický aj voči nie práve lacnej audiotechnike značky Technics) a nabíjačku.

Mimo už spomínaného displeja ma už krátko po vybalení môjho vreckového počítača mimoriadne príjemne prekvapila jeho nízka váha a malé rozmery , najmä hrúbka, lepšie povedané tenkosť, lebo inak mimoriadne malý rozmer tohto hádam najtenšieho handheldu na európskom trhu neviem nazvať. Veľkosťou i tvarom sa veľmi ponáša na legendárny model m505. t.j. je o niečo širší ako modely Zire, zato však výrazne tenší (ako som už podotkol). V porovnaní s bežne dostupnými zástupcami platformy Pocket PC (HP/Compaq, Acer, Asus) je na prvý pohľad resp. prvé vloženie do vrecka jasné, že designeri tohto trpaslíka si dali záležať na tom aby vo vrecku netlačil a už vonkoncom aby na seba neupozorňoval váhou. Jednoducho povedané, je výrazne menší a podstatne ľahší ako Ipaqi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguO niečo neskôr, no nemenej výrazne ma potešila dlhá výdrž akumulátora (interný ion/polymer 840 mAh), ktorá jasne dokazuje kam sa pohol vývoj od už spomínaného modelu m505 pri ktorom farebný, podsvietený displej bol hlavnou brzdou dlhej výdrže vreckové počítača bez nabíjania. Po úvodnom dvojhodinovom nabití (formátovanie nie je nutné, jedná sa o novú technológiu bez možnosti vzniku memory effectu), som nabíjačku použil len dva či tri razy a aj to len krátko, nakoľko na dobitie z 50% na 100% stavu plne postačuje 30 minút v sieti. Nie, tento elegán nevydrží na tri nabitia 3 mesiace, biela mágia v tom ešte nie je, i keď mne osobne aj 5 dní na jedno nabitie v porovnaní s notebookmi príde ako nekonečne dlhý čas, ide tu o mimoriadne praktickú možnosť nabíjania cez USB počas pripojenia (k účelom synchronizácie obvykle) k stolovému počítaču. Nakoľko synchronizujem svoj vreckový so svojim stolným počítačom minimálne raz za 2-3 dni pri normálnom používaní sa mi ho nepodarilo vybiť.

Výkon procesora OMAP zabezpečuje mimoriadne svižný chod ako operačného systému samotného tak aj vnútorných aplikácií (diár, adresár, plánovač, poznámkovač, svetový čas, fotoalbum, kalkulačka, písanie SMS atď.). Nemenej rýchlu odozvu môžeme očakávať aj od bežných aplikácii (kancelársky balík Documents To Go, e-mail, browser, instant messenger, prekladový slovník, atlas, univerzálne diaľkové ovládanie) a väčšiny hier (Monopoly, Scrabble, SimCity, Historik, Lemmings, GTS, Bejeweled, Zuma...). Tento handheld však nie je zamýšľaný ako multimediálne poťažmo herné zariadenie a preto spomalenie najmä pri štarte na výkon náročnejších 3D hier alebo multimediálnych softwareov je viditeľné -čisto subjektívne mi však príliž nevadí, ja sa však na počítači nehrávam. Zrýchliť procesor v tých málo chviľach keď je to nutné sa však jednoducho a prakticky dá tiež a to použitím utitlity Lightspeed -podarilo sa mi CPU pretaktovaľ až na 162 Mhz bez straty stability- pri ktorej použití som nenašiel žiaden program ktorý by procesor nezvládol. Procesor plne postačuje ne prehrávanie hudby vo formátoch MP3 a Ogg ako i prehrávanie videa vo formátoch MPEG a DivX (konverzia do nejakého vlastného formátu nie je nutná, je možné prehrávať priamo z pamäťovej karty).

Operačná pamäť 32 MB z ktorej je pre používateľa reálne použiteľných cca. 29 MB je postačujúca pre bežné (kancelárske) aplikácie ako aj ich dáta. Po ich nainštalovaní ostane ešte miesto pre nejaký ten slovník, cestovný poriadok alebo mapu a viacero menších (2D) hier alebo dve či tri náročnejšie. Jedna z mála vecí, ktoré sa mi na tomto zariadení nepačia je malé množstvo aplikácií nahratých do pamäte ROM. Tento (pre mňa) nedostatok je spôsobený, že na kľúčových trhoch je T|E namierený ako zamestnanecký handheld a preto je rozhodnutie, ktoré aplikácie nainštalovať ponechaná na internom IT (z vlastnej skúsenosti zo Švajčiarska môžem potvrdiť, že tamojší stredný manažment bánk a poisťovní Palmi bežne "fasuje").

V ruke vzbudzuje Tungsten E solídny dojem , tlačitka (štyri hard keys a 5-smerný Dpad) ako aj dotyková plocha na písanie (silk screen) elektronickým perom (stylus) ako aj pero samotné sú kvalitné a nemám voči nim žiadnych výhrad. Výhradu mám voči riešeniu a umiestneniu portov na spodnej strane počítača, kde mi chýba záslepka (napr. taká akú má Zire 31), tento problém je však len minoritný. Na ochranu dotykového displeja slúži ako priložená ochranná fólia tak aj kožený kryt, ktorý je možný odpojiť. V krabici s Palmom okrem už spomínaných ochranných prostriedkov nájdeme ešte stručný manuál, dve CD so softwareom (jedno pre Apple, druhé pre PC) a univerzálnu nabíjačku (použiteľná ako v Európe tak aj v USA a Japonsku). Softwareový balík na CD obsahuje mimo obligítneho synchornizačného softwareu HotSync a správnej aplikácie Palm Desktop aj niekoľko kvalitných bonusových aplikácií: Documents To Go, Adobe Acrobat, PowerOne, Mobile DB, VersaMail, Phone Link, Dialer, RealOne, Kinoma Producer, Handmark Magic Dogs, Palm Reader a Java VRM.

Najpríjemneším prekvapením tohto najpredávanejšieho vreckové počítača za posledné dva roky je nepochybne jeho nízka cena. Na Slovensku sa v súčastnosti dá kúpiť za cca. 7000-7500 Sk. Celkovo ho môžem odporučiť každému kto nemá na jednej strane nadštandardné požiadavky na hardware (tomu by som doporučil Tungsten T5) alebo nehladá hernú konzolu do vrecka (tomu zasa Tapwave Zodiac ). Nemôžem tvrdiť, že je to riešenie pre všetkých, niektorí určite viac ako PDA a telefon osve ocenia (a príjmu niekoľko kompromisov) jeden prístroj -smartphone, iní zasa kvôli proprietárnym aplikáciám nemôžu opustiť platformu a tak musia ostať pri notebooku, pre mňa osobne však toto PDA skutočne nahradí notebook a svojou mobilnosťou ako aj dlhou výdržou na jedno nabitie ho dokonca predčí.

(Tým ktorý by vo svojom PDA-ku navyše radi mali modrý zub, 200 Mhz procesor a ďalšie menšie vylepšenia, sú ochotný si za to priplatiť počkať pokým sa dostane na trh v strednej Európe odporúčam mladšiu sestru E2-ku .)

Peter Weisenbacher

Peter Weisenbacher

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, ktorý sa pamätá na socializmus, ktorý sa venuje počítačom a bol na internete už pred 15 rokmi, ale prechodil viac galérii a múzei ako hral 3D hier a je kritický voči technológiám, médiám a politike. Zoznam autorových rubrík:  KultúraPočítačePolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu