130 vlkov

130 vlkov. Tak bola stanovená tohtoročná kvóta na odstrel vlka na Slovensku. Zdá sa, že bude naplnená v predstihu. Splnia sa tak životné sny niekoľkých desiatok šťastných strelcov. Poďte sa na to pozrieť!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (187)

Prvé fotografie tohtoročných úlovkov vlkov sa objavili hneď začiatkom novembra, kedy začala oficiálna sezóna pre odstrel vlka. Spočiatku jednotlivé úlovky zachytené fotoaparátmi doplnila reportáž na komerčnej televízii so zastreleným asi 60 kg vlkom v znamení glorifikácie strelca, ktorý vyriešil lesnú "šarapatu".

Obrázok blogu

Medzi prvými bola odstrelená na Liptove mladá vlčica. zdroj www.lovuzdar.sk

S postupujúcim časom pribúdali ďalšie a ďalšie úlovky, ako aj úspechy lovcov. Najskôr boli strelené dva vlky, neskôr sa aj tento počet podarilo prekonať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Jeho prvý vlk - splnený sen každého poľovníka. Keď hovorím každého, mám na mysli 55 tisíc poľovníkov na Slovensku. Priveľká záťaž na populáciu vlka, dokonca aj pri kvóte 130 kusov ročne. Zdroj: www.lovuzdar.sk

Obrázok blogu

Aj keď poľovníckym snom je mať "toho svojho jedného", rovnako dobre to funguje aj pri "zdupľovaní". Slovensko, november 2012. Zdroj www.lovuzdar.sk

V rámci spoločnej poľovačky bola šesťčlenná svorka zredukovaná na dva kusy, z ktorého jeden bol zastrelený ešte v ten deň v rámci jednotlivej poľovačky. Z celej svorky tak ostal jeden kus, nefunkčný rudiment s nulovou perspektívou.

Obrázok blogu

Úspešný lov, nefalšovaná radosť, zážitok na celý život ... a zlikvidovaná svorka chráneného druhu. Slovensko november 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovšie sa na nete objavila fotografia s výradom, na ktorej je zachytená celá päťčlenná svorka, v pozadí so šťastnými strelcami. Je to do veľkej miery memento celého systému kvóty odstrelu vlka, kedy jediným ukazovateľom regulácie je celkový počet ulovených vlkov. 130. Kým sa toto číslo nenaplní, môže sa postupovať takýmto spôsobom. Je jedno, či sa strieľajú jednotlivé zvieratá, alebo sa likvidujú celé svorky - teda reprodukčné jednotky tohto druhu. Ja osobne nemám pocit, žeby sa takáto "starostlivosť" dala nazvať odbornou, či udržateľnou. Každoročne sa na Slovensku oficiálne zastrelí podobne vysoký počet vlkov. Mohlo by sa preto zdať, že populácia je stabilná. Aký podiel na našich úlovkoch majú poľské vlky z pohraničných oblastí severného a východného Slovenska, ktoré sa v Poľsku tešia celoročnej ochrane, nikto nešpecifikuje.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zatiaľ najväčší zverejnený odstrel zo začiatku decembra 2012. Na loveckej stránke predpovedali autorovi snímku veľkú popularitu tejto fotografie zo strany ochranárov. Nemýlili sa. Zdroj: www.lovuzdar.sk

Predpokladám, že len málokto je v tejto veci a pri pohľade na tieto fotky nestranný. Môžete s takýmito postupmi buď súhlasiť, odmietať ich, aj keď dajú sa aj ignorovať. Ak patríte tak ako ja do skupiny odmietavcov, je načase sa zamyslieť čo s tým.

V prvom rade chcem podotknúť, že pracujeme na zásadnej zmene. Tá sa nebude týkať neprirodzených zákazov, príkazov, či iných regulí. V konečnom dôsledku vlk je v celej EU vrátane Slovenska prioritným chráneným druhom a predsa, živelný odstrel, ktorého sme svedkami, je v súlade s takouto ochranou. Takže zmena musí prísť z inej strany, a príde vtedy, keď bude vlk pre ľudí hodnotnejší živý v krajine, než vypreparovaný na stenách obývačiek "miľovníkov prírody".

SkryťVypnúť reklamu

Kým však tento systém začne fungovať, nie je dobré byť pasívny a čakať. Dá sa aspoň dostatočne hlasno vyjadriť nesúhlasný názor a požadovať zmenu aj v kontexte starého systému. Napríklad je možné zaslať list na EK. Petície v tomto smere sú neúčinné, osobný list má prekvapivo väčšiu váhu.

Môže mať napríklad podobu, akú vypracoval Juraj Lukáč:

Generálne riaditeľstvo pre životné prostredie
Európska komisia
B-1049 Brusel
Belgicko

Žiadosť o doplnenie sťažnosti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK CHAP(2010)00918

V rokoch 2009 až 2011 Lesoochranárske zoskupenie VLK podalo opakovane štyrikrát sťažnosť vo veci nesúladu právnej úpravy a praxe orgánov Slovenskej republiky v oblasti ochrany prírody so smernicou Rady č. 92/43/EHS o ochrane prirodzených biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorá sa týkala lovu vlka (Canis lupus) na Slovensku.

Podľa mojich informácii do dnešného dňa Európska komisia tento problém nevyriešila.

Vyjadrujem preto ako občan Slovenskej republiky, ktorá je členom Európskej únie, MIMORIADNE ROZHORČENIE nad nečinnosťou európskych orgánov, ktoré sú zodpovedné za oblasť ochrany prírody. Boli ste opakovane upozornení, že:

1. vlk (Canis lupus) je strieľaný v množstvách, ktoré ohrozujú jeho populáciu, pretože odstrel je každoročne väčší ako 130 vlkov, pričom oficiálne nahlásený stav vlkov na Slovensku sa pohybuje v rozmedzí od 250 do 400 kusov.
2. strieľané sú celé svorky, čo mimoriadne ohrozuje reprodukčnú schopnosť populácie vlka na Slovensku
3. vlci sa strieľajú aj v oblastiach pri maďarských a českých hraniciach, kde je ich lov zakázaný podľa slovenského zákona o ochrane prírody a krajiny.

Z týchto dôvodov vás žiadam, aby ste rýchlo a dôrazne celý problém, ktorý je podrobne popísaný v sťažnosti VLK CHAP(2010)00918 vyriešili v prospech slovenskej populácie vlka obyčajného (Canis lupus).

S pozdravom...

...a Vaše meno. Fungujú aj tieto mailové adresy: nature@ec.europa.eu alebo janez.potocnik@ec.europa.eu

Takýto list možno poslať poštou alebo e-mailom. Je to ťažšie ako kliknúť na odkaz internetovej petície, no zároveň omnoho účinnejšie, nakoľko na takýto list existuje povinnosť odpovedať. 10, 100, 1000 odpovedí... a závažnosť problému narastá.

Nie je mi jedno, čo sa deje s vlkom, majestátnym duchom lesa, ktorého som zatiaľ nemal to šťastie vidieť vo voľnej prírode. Aj keď myslím, že pár vlkov už videlo mňa. Ale to viete, som len "panelákový bezzemok" a na vlka sa zjavne chodí s flintou. Či?

Michal Wiezik

Michal Wiezik

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec Európskeho Parlamentu za stranu SPOLU. Výbor ENVI a AGRI, špeciálny vyšetrovací výbor pre transport zvierat (ANIT). Ekológ, vedec, vysokoškolský pedagóg, milovník prírody a aktivista. Ide o Život! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu