Slovensko je európska veľmoc...

... v saproxylických chrobákoch. Nedávno publikovaný európsky červený zoznam saproxylických chrobákov poukazuje na celoeurópsky význam Slovenska ako top-refúgia pre druhy chrobákov ohrozené vyhynutím. V počte ohrozených druhov, ktoré prežívajú na území jednotlivých štátov Európy sa Slovensko radí na 3. miesto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Táto štúdia bola vypracovaná v rámci spolupráce 72 expertov z 32 európskych krajín. Zameranie na saproxylické druhy chrobákov nie je náhodné. Vzhľadom na ich väzbu na mŕtve drevo sú práve takéto druhy extrémne citlivé na prerušenie kontinuity vhodných podmienok, založených na dostatočnej zásobe mŕtveho dreva v celej škále podôb. V rámci európskych krajín sú druhy viazané na (hrubé) mŕtve drevo štandardnými členmi červených zoznamov v najvyšších kategóriach ohrozenia, viacero je lokálne vyhynutých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do červeného zoznamu sa dostalo celkovo 436 európskych druhov chrobákov. Z nich 14% (57 druhov) je podľa kritérií IUCN v EÚ ohrozených vyhynutím (kategória CR, EN a VU). 27% druhov má relatívne stabilné populácie, pri 2 % bol konštatovaný populačný nárast. Populačný trend viac ako polovice druhov (57%) nebolo možné špecifikovať. 

Najvyššie druhové bohatstvo je koncentrované v strede a na juhu Európy, pričom Slovensko s celkovým počtom 227 druhov sa radí na tretie miesto za Talianskom (255) a Francúzskom (238).

Obrázok blogu

Druhové bohatstvo saproxylických chrobákov zahrnutých do európskeho červeného zoznamu (zdroj Nieto a Alexander 2010).

SkryťVypnúť reklamu

Ešte významnejšie postavenie má Slovensko v rámci prežívania druhov ohrozených vyhynutím. Výskyt kriticky ohrozeného druhu Cucujus haematodes, ohrozených druhov ako Ropalopus ungaricus, Ampedus quadrisignatus, Limoniscus violaceus, Boros schneideri, Lacon lepidopterus, či Rhysodes sulcatus a viacerých zraniteľných druhov saproxylických chrobákov, radí západokarpatskú oblasť Slovenska medzi najzachovalejšie a prírodne najhodnotnejšie regióny Európy.

Obrázok blogu

Najvyšší počet vyhynutím ohrozených saproxylických druhov chrobákov bol zaznamenaný aj na území Slovenska (zdroj Nieto a Alexander 2010).

Výsledky tejto štúdie poukazujú na vysokú biodiverzitu a prírodnú hodnotu nášho územia, reflektovanú prostredníctvom vzácnych a špecializovaných lesných a horských druhov. Spomenuté druhy sa vyskytujú v rôznych lesných biotopoch od teplomilných dubových lesov, horských jedľových bučín, až po hornú hranicu lesa, všetky však spája viazanosť na prirodzenú dynamiku lesných spoločenstiev, v rámci ktorej sú závislé na hrubom mŕtvom dreve, prípadne starých dutých stromoch. Takéto podmienky sú typické pre pralesy, avšak vplyvom ľudských zásahov zanikli, prípadne sú výrazne obmedzené na väčšine územia Európy.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Cucujus haematodes, druh kriticky ohrozený vyhynutím v rámci celej Európy. Na Slovensku nachádza vhodné podmienky najmä v horských lesoch prírodného a pralesného charakteru so starými a odumretými jedľami. Zdroj obrázku: www.koleopterologie.de

Za hlavný negatívny vplyv spôsobujúci ústup saproxylických druhov chrobákov je v zmysle červeného zoznamu považovaná ťažba dreva, priamo ohrozujúca 35 vyhynutím ohrozených druhov a celkovo 232 druhov zaradených do červeného zoznamu. Ďaľšími významnými vplyvmi sú expanzia a intenzifikácia poľnohospodárstva, urbanizácia a (v kontexte Mediteránu) lesné požiare a ich manažment. Pri veľkej skupine druhov zostáva charakter ohrozenia neznámy. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 

Lesná ťažba predstavuje najvážnejšie ohrozenie saproxylických chrobákov v Európe.

Z uvedených skutočností vyplýva pre Slovensko istá prestíž a z nej plynúci záväzok. Saproxylické druhy patria medzi najzranitelnejšie prvky lesného prostredia. Intenzifikácia lesného hospodárstva v miestach ich prirodzeného výskytu nevyhnutne prináša zánik lokálnych populácií a vážne narušenie metapopulačnej dynamiky týchto druhov. Je dôležité chápať, že po vyťažení porastu je kontinuita podmienok prerušená na niekoľko desaťročí. Pokým sa porast nedostane do štádia, v ktorom sa prirodzene tvorí hrubé mŕtve drevo, je takýto les, aj napriek vhodnej druhovej skladbe drevín, nevyhovujúcim biotopom.

Zachovanie mŕtveho dreva v hospodárskych porastoch je istotne vítaným opatrením umožňujúcim posilnenie populácií mnohých bežnejších saproxylickým druhom, pre prežitie celej škály vzácnych a ohrozených druhov je nevyhnutná ochrana prirodzených lesných spoločenstiev v prísnom bezzásahovom režime. V tomto smere je potrebné dôsledne riešiť otázku chránených území, ich rozsahu, lokalizácie a reprezentatívnosti. 

Doplnenie: saproxylický - žijúci v rámci mŕtveho dreva. Tento život v sebe obnáša veľa špecializácií a potravných stratégií, patria sem druhy priamo požierajúce odumreté, hnijúce drevo, drevokazné huby, taktiež druhy osídľujúce dutiny stromov, predátory, parazity a parazitoidy predchádzajúcich druhov, druhy požierajúce mŕtve telá a trus všetkých predchádzajúcich druhov, a tiež druhy hľadajúce v mŕtvom dreve úkryt počas zimy, alebo počas suchých období. V našich podmienkach je saproxylických niekoľko tisíc druhov bezstavovcov a húb. 

Michal Wiezik

Michal Wiezik

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Poslanec Európskeho Parlamentu za stranu SPOLU. Výbor ENVI a AGRI, špeciálny vyšetrovací výbor pre transport zvierat (ANIT). Ekológ, vedec, vysokoškolský pedagóg, milovník prírody a aktivista. Ide o Život! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu