K príbehu: Mladá lekárka Kate sa sťahuje z atypického domu pri jazere na vidieku do mesta za novou prácou. Pri odchode nechá v poštovej schránke krátky list pre nového nájomcu domu s prosbou o preposlanie prípadnej zatúlanej pošty. Pri nasťahovaní sa do domu list nájde mladý architekt Alex a rozhodne sa naň odpovedať tak, že svoju odpoveď opäť vloží do schránky. Jedného dňa sa Kate rozhodne hľadať útočisko pred stresujúcim prostredím veľkomesta v známom prostredí pri jazere a v schránke nájde list od Alexa. Vzájomnou korešpondenciou oboch hrdinov divák postupne zisťuje, že schránka je akousi bránou v čase a Alex v skutočnosti dom obýval ešte skôr ako Kate - žijú v rovnakom období, delia ich však celé dva roky..

Hlavným lákadlom Domu pri jazere pre návštevníkov kín budú nepochybne herci v hlavných úlohách - po celých dvanástich rokoch sa na plátne znovu stretávaju Keanu Reeves a Sandra Bullock. Na rozdiel od akčnej snímky Nebezpečná rýchlosť (Speed), kde sú obaja nedobrovoľne stiesnení v obmedzenom priestore autobusu, ich tentokrát delí takmer neprekonateľná vzdialenosť. Chémia medzi nimi však podľa môjho názoru stále funguje. Hoci posledný film, v ktorom som Reevesa videl, bol temný Constantine, ani v slabších chvíľkach som si naň nespomenul. Možno to bolo tým, že sa mi po rokoch podarilo prísť na to, prečo som bol svojho času na Sandru taký zaťažený ;)

Dom pri jazere je filmom dvoch hercov, vo vedľajších úlohách však Bullock a Reevesovi optimálne sekunduje veterán Christopher Plummer, ktorý sa slovenským divákom naposledy predstavil ako prezident banky v akčnej snímke Spojenec (The Inside Man), či herečka iránskeho pôvodu Shohreh Aghdashloo, filmová manželka Bena Kingsleyho zo snímky Dom z piesku a hmly (The House of Sand and Fog). Domu pri jazere okrem solídnych hereckých výkonov nemožno uprieť ani príjemnú atmosféru, podporenú kvalitnou prácou s kamerou a podmanivou hudbou skladateľky Rachel Portman, hoci niektoré hudobné motívy sa majú tendenciu často opakovať.

Ak ste už po prečítaní zápletky začali neveriacky krútiť hlavou, rozhodne vám neodporúčam tento film zhliadnuť. V opačnom prípade totiž strávite takmer dve hodiny hľadaním ďalších slabých miest, ktorých je v scenári filmu neúrekom. V extrémnom prípade tento čas úspešne otrávite aj svojmu bezprostrednému okoliu. Pokiaľ ste však ochotní - bez vysvetlenia dôvodu niektorých javov zo strany tvorcov filmu - akceptovať putovanie listov v čase ako zaujímavú zápletku a osudy hrdinov romantických snímok vás nenechávajú chladnými, môže byť Dom pri jazere filmom práve pre vás. Predovšetkým vtedy, ak v aktuálnej ponuke slovenských kín hľadáte film vhodný na návštevu vo dvojici.
(Fotografie pochádzajú zo servera www.cinemablend.com)