Dom pri jazere

Včera večer som mal vrámci predpremiérového predstavenia v réžii Rádia_FM možnosť zhliadnuť romantický film Dom pri jazere (The Lake House). Pred odchodom do kina Tatra som si stihol prečítať, že pôjde o remake kórejskej snímky Siworae (známej tiež pod názvom Il Mare) z roku 2000. Vzhľadom na to, že sa pôvodný film do slovenskej distribúcie nedostal, upozorňujem, že v tejto chvíli nemám možnosť spoľahlivo posúdiť nakoľko sa hollywoodski tvorcovia od kórejskej verzie príbehu odklonili. Pokúsim sa však v krátkosti zhrnúť svoje dojmy kým mám film ešte čerstvo v pamäti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

K príbehu: Mladá lekárka Kate sa sťahuje z atypického domu pri jazere na vidieku do mesta za novou prácou. Pri odchode nechá v poštovej schránke krátky list pre nového nájomcu domu s prosbou o preposlanie prípadnej zatúlanej pošty. Pri nasťahovaní sa do domu list nájde mladý architekt Alex a rozhodne sa naň odpovedať tak, že svoju odpoveď opäť vloží do schránky. Jedného dňa sa Kate rozhodne hľadať útočisko pred stresujúcim prostredím veľkomesta v známom prostredí pri jazere a v schránke nájde list od Alexa. Vzájomnou korešpondenciou oboch hrdinov divák postupne zisťuje, že schránka je akousi bránou v čase a Alex v skutočnosti dom obýval ešte skôr ako Kate - žijú v rovnakom období, delia ich však celé dva roky..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
The Lake House
The Lake House 


Hlavným lákadlom Domu pri jazere pre návštevníkov kín budú nepochybne herci v hlavných úlohách - po celých dvanástich rokoch sa na plátne znovu stretávaju Keanu Reeves a Sandra Bullock. Na rozdiel od akčnej snímky Nebezpečná rýchlosť (Speed), kde sú obaja nedobrovoľne stiesnení v obmedzenom priestore autobusu, ich tentokrát delí takmer neprekonateľná vzdialenosť. Chémia medzi nimi však podľa môjho názoru stále funguje. Hoci posledný film, v ktorom som Reevesa videl, bol temný Constantine, ani v slabších chvíľkach som si naň nespomenul. Možno to bolo tým, že sa mi po rokoch podarilo prísť na to, prečo som bol svojho času na Sandru taký zaťažený ;)

SkryťVypnúť reklamu
Sandra Bullock
Sandra Bullock 


Dom pri jazere je filmom dvoch hercov, vo vedľajších úlohách však Bullock a Reevesovi optimálne sekunduje veterán Christopher Plummer, ktorý sa slovenským divákom naposledy predstavil ako prezident banky v akčnej snímke Spojenec (The Inside Man), či herečka iránskeho pôvodu Shohreh Aghdashloo, filmová manželka Bena Kingsleyho zo snímky Dom z piesku a hmly (The House of Sand and Fog). Domu pri jazere okrem solídnych hereckých výkonov nemožno uprieť ani príjemnú atmosféru, podporenú kvalitnou prácou s kamerou a podmanivou hudbou skladateľky Rachel Portman, hoci niektoré hudobné motívy sa majú tendenciu často opakovať.

SkryťVypnúť reklamu
Keanu Reeves
Keanu Reeves 


Ak ste už po prečítaní zápletky začali neveriacky krútiť hlavou, rozhodne vám neodporúčam tento film zhliadnuť. V opačnom prípade totiž strávite takmer dve hodiny hľadaním ďalších slabých miest, ktorých je v scenári filmu neúrekom. V extrémnom prípade tento čas úspešne otrávite aj svojmu bezprostrednému okoliu. Pokiaľ ste však ochotní - bez vysvetlenia dôvodu niektorých javov zo strany tvorcov filmu - akceptovať putovanie listov v čase ako zaujímavú zápletku a osudy hrdinov romantických snímok vás nenechávajú chladnými, môže byť Dom pri jazere filmom práve pre vás. Predovšetkým vtedy, ak v aktuálnej ponuke slovenských kín hľadáte film vhodný na návštevu vo dvojici.

SkryťVypnúť reklamu

(Fotografie pochádzajú zo servera www.cinemablend.com)

Alexander Wirdzek

Alexander Wirdzek

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa byť sám sebou... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSúkromnéČriepky z NHLZápisky z ciestKultúra

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu