Hady v lietadle

V utorok som v kine Tatra absolvoval predpremiéru snímky Hady v lietadle (Snakes on a Plane) a spočiatku som chvíľku váhal, či o tomto filme má vôbec zmysel niečo napísať. Napokon som sa rozhodol, že má. Filmoví maniaci síce už o ňom zrejme vedia svoje, bežní smrteľníci však budú s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších dňoch čeliť masírovaniu mozgov zo strany distribútora filmu - trailer na televíznej obrazovke, články v časopisoch, plagáty v uliciach miest.. Napriek veľavravnému názvu však potenciálnym divákom nemusí byť jasné, čo od filmu môžu očakávať, dobre nastrihaná upútavka môže niekedy poriadne zavádzať :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Zaujímavosťou v prípade tohto filmu je aktívna účasť potenciálnych divákov na dodatočných úpravách scén a dialógov, či výbere skladieb soundtracku. Scenár filmu bol pôvodne hotový ešte v roku 1995 a následne zamietnutý tridsiatimi štúdiami. Natáčanie napokon začalo až o niekoľko rokov neskôr. V auguste roka 2005 o Hadoch v lietadle na svojom blogu napísal scenárista Josh Friedman; spomenul plány režiséra na zmenu názvu a nesúhlasný názor Samuela Jacksona. Svojou troškou prispel k rozvoju internetového šialenstva - užívatelia v diskusných fórach preberali svoje názory na to, čo by mal film s názvom Hady v lietadle obsahovať, navrhovali "ideálnu" podobu dialógov, súťažili v tvorbe vlastných motívov plagátov a tričiek, dokonca natáčali krátke videá inšpirované filmom, ktorý bol stále len v produkcii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Snakes on a Plane
Snakes on a Plane 

Snakes on a Plane
Snakes on a Plane 

Šikovným marketingovým ťahom zo strany štúdia bolo gesto smerom k potenciálnym divákom; niekoľko mesiacov po skončení natáčania boli niektoré návrhy zrealizované, vybrané scény prepracované, pridalo sa viac násilia a pritvrdili dialógy. Pri pohľade na doterajšie celkové príjmy filmu sa však zdá, že New Line Cinema sa nepodarilo dostatočne dobre odhadnúť záujem o film a načasovať uvedenie Hadov v lietadle do distribúcie. Bublina počiatočného nadšenia spľasla rovnako ako prehnané očakávania o tržbách.

Dej filmu začína tradičnou scénou: mladý surfer Sean Jones sa na Havaji počas výletu na motorke stane svedkom vraždy prominentného prokurátora a pritiahne na seba neželanú pozornosť nebezpečného mafiána Eddieho Kima. Doslova v hodine dvanástej mladíka pred zabijakmi zachraňuje skúsený agent FBI Neville Flynn, ktorý ho presvedčí, aby s ním letel do Los Angeles a proti Kimovi svedčil. Počas letu ich však na palube lietadla čaká smrteľná pasca v podobe množstva exotických jedovatých hadov. Nevillovi tak pribúda ďalšia úloha - okrem ochrany svojho svedka musí zabrániť zrúteniu lietadla a zachrániť niekoľko desiatok pasažierov.

SkryťVypnúť reklamu
Snakes on a Plane
Snakes on a Plane 

Snakes on a Plane
Snakes on a Plane 


Dúfam, že nikomu nepokazím náladu keď prezradím, že film Snakes On A Plane (skrátene SoaP) je typickým "béčkovým" filmom. Snáď s výnimkou úvodných desiatich, pätnástich minút sa ani trošku nesnaží tváriť vážne, chvíľami akoby parodoval sám seba. Od prvej scény len čakáte kedy sa dvojica hrdinov dostane na palubu lietadla a kedy sa k slovu dostanú hady.. V každom prípade si môžete byť istí, že uvidíte premyslené "mordovačky", nahlúple krásky s hlbokými výstrihmi obdivne gúľajúce očami a odvážnych svalovcov so siláckymi rečami.

Magnetom pre akciechtivých divákov by mal byť nestarnúci Samuel L. Jackson, po boku ktorého sa mihne celá paleta viac či menej známych (väčšinou "seriálových") tvárí. Najznámejšiu z nich, Juliannu Margulies, poznajú slovenskí diváci ako zdravotnú sestru Carol Hathaway zo seriálu Pohotovosť, či čarodejníčku Morganu z dvojdielneho filmu Hmly Avalonu. Rachel Blanchard sa pre zmenu pravidelne objavovala v úlohe nerozhodnej policajtky Roxanne z "nekonečného" rodinného seriálu V siedmom nebi. Oscarové herecké výkony však nikto neočakáva - ak ste náhodou medzitým zabudli, prvé husle vo filme hrajú Hady v lietadle, a to za výraznej podpory počítačových animátorov a maskérov.

Čo dodať na záver? Snáď len to, že v istej chvíli bude väčšina divákov v sále pravdepodobne súhlasiť s vyhlásením agenta Flynna: "Enough is enough! I've had it with these motherf****** snakes on this motherf****** plane!" Osobne som sa tiež do istého momentu zabával, ale 105 minút je predsa len trošku dlhý čas..

SkryťVypnúť reklamu

Fotografie pochádzajú zo servera www.rottentomatoes.com

Alexander Wirdzek

Alexander Wirdzek

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa byť sám sebou... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSúkromnéČriepky z NHLZápisky z ciestKultúra

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu