Predpokladám, že sa k tomuto článku budem priebežne vracať a doplňovať ďalšie, preto uvítam akékoľvek návrhy na opravu či doplnenie, ako aj na výrazy a skratky z NHL, ktoré by tu podľa vášho názoru nemali chýbať.
AHL/American Hockey League
AHL je považovaná za najvyššiu profesionálnu hokejovú ligu v Severnej Amerike mimo NHL, pre ktorú kluby tejto ligy slúžia ako farmárske mužstvá. Prevažne mladší hráči, ktorých kluby z NHL draftujú, hrajú v kluboch AHL. V priebehu sezóny môže klub NHL napríklad v prípade zranenia niektorého hráča základnej zostavy povolať hráča z AHL.
CBA/Collective Bargaining Agreement (=Kolektívna zmluva)
Kolektívna zmluva medzi majiteľmi klubov, zastúpenými vedením NHL a hráčmi, ktorých zastupuje NHLPA. Práve zlyhanie rokovaní o novej kolektívnej zmluve zablokovali štart NHL v sezóne 2004/2005 a spôsobili výluku. Žiadna zo zúčastnených strán totiž nebola ochotná pristúpiť ku kompromisu, na čo v konečnom dôsledku doplatili fanúšikovia – od roku 1919 tak po prvý krát žiadny klub nezískal Stanley Cup. Podľa informácií Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF vtedy hralo v Európe až 388 hráčov z NHL.
Nová kolektívna zmluva bola napokon podpísaná v polovici júla 2005 a priniesla niekoľko noviniek: platový strop 39 mil. dolárov pre každý z klubov, maximálnu výšku ročného platu hráča, plošné zníženie platov všetkých hráčov o 24% či zmeny v zápasoch základnej časti sezóny. Jedným z ústupkov pre hráčov bolo odobrenie ich účasti na hokejovom turnaji ZOH v Turíne a vo Vancouveri. Podľa názoru odborníkov zaznamenali veľké víťazstvo majitelia klubov nakoľko zástupcovia hráčov v skutočnosti pristúpili na horšie podmienky než o akých sa rokovalo na začiatku. Platnosť kolektívnej zmluvy vyprší v závere sezóny 2010/2011. NHLPA ju má právo znovu otvoriť na záver sezóny 2008/2009, prípadne predĺžiť jej platnosť o rok, teda do konca sezóny 2011/2012.
Draft/Entry Draft (=Vstupný draft)
Niekedy sa skrátene označuje ako draft. Je to proces, ktorým si kluby v NHL vyberajú perspektívnych hráčov a v súčasnosti zároveň najčastejšia cesta pre hráčov dostať sa do NHL. Možnosť byť draftovaným majú všetci 18-roční, 19-roční a 20-roční hráči z USA, Kanady a z iných krajín. Hráči zo Severnej Ameriky, ktorí pred 15. septembrom dovŕšili vek 20 rokov a neboli nikdy draftovaní, sa automaticky stávajú voľnými hráčmi a môžu podpísať zmluvu s ktorýmkoľvek klubom. Hráči, ktorí nepochádzajú zo Severnej Ameriky, musia byť pred podpisom zmluvy s niektorým klubom v NHL najprv draftovaní.
Kluby vyberajú hráčov zo zoznamu, zostaveného skautmi pracujúcimi pre NHL. Na zostavení sa podieľajú organizácie NHL Central Scouting Service a European Scouting Service. V skutočnosti sa zostavujú štyri zoznamy – korčuliari zo Severnej Ameriky, korčuliari z iných krajín, brankári zo Severnej Ameriky a brankári z iných krajín. Skauti zasielajú jednotlivým klubom svoje správy a rôzne materiály o jednotlivých hráčoch, kluby si však tiež pripravujú svoje vlastné hodnotenia.
Súčasné pravidlá chránia predovšetkým 18 a 19 ročných hráčov. Títo hráči môžu hrať v NHL, avšak pravidlá striktne stanovujú podmienky – ak hráč nemá platnú zmluvu s NHL klubom pred začiatkom sezóny, musí sa vrátiť do svojho juniorského tímu (nie do AHL) a v danej sezóne nemôže v NHL hrať. Ak mladý hráč s platným NHL kontraktom odohrá maximálne 10 zápasov, klub ho následne vráti do juniorského tímu alebo si ho ponechá v NHL. Toto pravidlo súvisí s ochranou mladých hráčov pred waivers procesom. Mladí hráči majú výnimku z tohto procesu na dobu 5 rokov (korčuliari), respektíve 6 rokov (brankári). Ak odohrajú v prvej sezóne viac ako 10 zápasov, toto ochranné obdobie sa automaticky skráti na 3, respektíve 4 roky.
Draft sa koná počas tzv. offseason obdobia, teda v lete pred začiatkom novej sezóny. Podľa nových pravidiel má sedem kôl, každý z klubov má jedno právo výberu v každom kole. Poradie výberu jednotlivých klubov je určené na základe ich umiestnenia v predchádzajúcej sezóne. Čím horšie umiestnenie, tým vyššia priečka v poradí výberu v drafte. Poradie sa v každom kole draftu obracia, t.j. napríklad v druhom kole vyberá z prvého miesta víťaz Stanley Cupu z predchádzajúcej sezóny.
Draft pick
Tiež sa uvádza ako právo výberu v drafte. Toto slovné spojenie však môže označovať aj konkrétneho hráča, ktorého si niektorý z klubov v drafte vybral. S právami výberu v drafte je možné „obchodovať“ – v snahe získať posilu pred playoffs môže klub okrem iného hráča ponúknuť inému klubu aj právo výberu v niektorom z prvých kôl v nasledujúcom drafte.
Entry Level kontrakt
Hráči, ktorí vo veku 18-21 rokov podpíšu svoj prvý kontrakt v NHL, musia podpísať tzv. entry level kontrakt na tri roky, hráči vo veku 21-22 rokov musia svoj prvý kontrakt podpísať na dva roky a hráči vo veku 24 rokov pri vstupe do NHL podpisujú prvý kontrakt na rok. Maximálny ročný plat pre týchto mladých hráčov v aktuálnej sezóne predstavuje sumu 850 tisíc dolárov plus výkonnostné bonusy, ktoré môžu byť zakotvené v jeho kontrakte.
NHA/National Hockey Association (=Národná hokejová asociácia)
Predchodca súčasnej NHL, liga, ktorá existovala od 1909 do 1917, kedy ju NHL nahradila. V časoch NHA existovalo najprv 7 a neskôr 8 klubov v kanadských provinciach Quebec a Ontário. Keď ju nahradila NHL, úvodnú sezónu dohrali a celú druhú sezónu odohrali len tri kluby, vrátane súčasného klubu Ottawa Senators, ktorý však neskôr na niekoľko desiatok rokov prestal byť jej súčasťou. V dvadsiatych a tridsiatych rokoch sa rozšírila o americké kluby v Bostone, New Yorku, Pittsburghu, Detroite, Chicagu a počet klubov sa zvýšil na 10. Súčasnú podobu NHL dostala v roku 2000, kedy sa rozšírila o kluby Columbus Blue Jackets a Minnesota Wild na celkovo 30 klubov.
NHL/National Hockey League
Pozri výraz NHA
NHLPA/National Hockey League Players’ Association (=Zväz hráčov NHL)
Používa sa tiež pomenovanie Odborový zväz hráčov NHL alebo Hráčska asociácia NHL. Prvé z týchto pomenovaní je dostatočne opisné, NHLPA je teda odborovou organizáciou hráčov NHL, ktorá by mala zastupovať záujmy hráčov vo vzťahu k majiteľom klubov. NHLPA uzatvára s vedením NHL kolektívnu zmluvu. Vznikla v roku 1967
Offseason
Obdobie, ktoré by našinec nazval najskôr „uhorkovou sezónou“, skauti a manažéri klubov NHL však vtedy určite nespia. Offseason obdobie začína po skončení playoffs niekedy začiatkom júna a končí začiatkom pred začiatkom novej sezóny v septembri. V tomto období sa uskutočňuje vstupný draft, podpisovanie zmlúv s voľnými hráčmi, hráčske výmeny a v jeho závere aj prípravné kempy a prípravné zápasy pred novou sezónou.
RFA/Restricted Free Agent (=Obmedzený voľný hráč)
Hráč, ktorému vypršal entry level kontrakt, zatiaľ však nemôže byť neobmedzeným voľným hráčom. Dostane od svojho klubu tzv. kvalifikačnú ponuku, ktorá zvyčajne predstavuje 100% jeho ročného platu v predchádzajúcej sezóne a jeho zvýšenie o 10%, podľa novej kolektívnej zmluvy sa výška kvalifikačnej ponuky musí pohybovať medzi 100% a 110% platu, v závislosti od jeho výšky v predchádzajúcej sezóne. Hráč takúto ponuku nemusí prijať, môže požiadať arbitrážneho sudcu o rozhodnutie o výške jeho nového kontraktu.
Obmedzený voľný hráč môže za určitých okolností dostať ponuku od iného klubu. V takom prípade však má klub, kontrakt s ktorým hráčovi práve vypršal, právo vyrovnať ponuku a hráča si udržať. Ak sa rozhodne ponuku nevyrovnať alebo ju vyrovnať nemôže (napr. z dôvodu rizika prekročenia platového stropu), klub, ktorý hráča získal je povinný poskytnúť kompenzáciu v podobe práva výberu v drafte.
Rookie (=Nováčik)
Nováčikom sa označuje hráč, ktorý ešte nedovŕšil 26 rokov a v predchádzajúcej sezóne odohral v NHL menej ako 25 zápasov, prípadne v predchádzajúcich dvoch sezónach odohral menej ako 6 zápasov za sezónu. Práve to je dôvod prečo sa za nováčika považuje aj Marek Svatoš, ktorý v sezóne 2003/2004 odohral za Colorado Avalanche 4 zápasy v základnej časti sezóny a 11 zápasov počas vyraďovacích bojov.
V každej sezóne sa najlepšiemu nováčikovi udeľuje ocenenie Calder Memorial Trophy. O víťazovi rozhodujú prostredníctvom hlasovania v závere základnej časti sezóny profesionálni novinári, ktorí sa vo svojej práci venujú dianiu v hokeji. Združuje ich Professional Hockey Writers' Association.
Signing deadline
Posledný možný termín, kedy môže klub NHL podpísať zmluvu s obmedzeným voľným hráčom, ktorý v danej sezóne v NHL nehral. Ide o novinku, ktorá bola uvedená do platnosti v súvislosti s novou kolektívnou zmluvou. V aktuálnej sezóne bol týmto dňom 1. december 2005. Ak dovtedy nepodpísal obmedzený voľný hráč zmluvu s niektorým klubom, v aktuálnej sezóne už v NHL nemôže nastúpiť.
Trade deadline
Posledný možný termín pre hráčske výmeny medzi klubmi NHL. Následne sa uzavrú súpisky klubov. V aktuálnej sezóne je týmto dňom 9. marec 2006, t.j. 40 dní pred ukončením základnej časti sezóny (v minulosti to bolo 26 dní pred záverom základnej časti). Tesne pred týmto termínom sa spravidla uskutočňuje najviac hráčskych výmen keď sa kluby snažia posilniť pred nadchádzajúcimi vyraďovacími bojmi (playoffs).
UFA/Unrestricted Free Agent (=Neobmedzený voľný hráč)
Hráč, ktorý dovŕšil minimálne 29 rokov alebo odohral v NHL aspoň 8 sezón, pričom jeho kontrakt vypršal, môže podpísať zmluvu s ktorýmkoľvek klubom. Tieto podmienky platia pre rok 2006, v nasledujúcej sezóne sa veková hranica zníži na 28 rokov.
Waivers
Ide v podstate proces, ktorým sa klub zrieka práv na hráča a ktorý dáva nechcenému hráčovi príležitosť uchytiť sa v inom klube. V prípade, že ide o hráča, ktorý odohral aspoň tri sezóny alebo 180 zápasov v NHL, klub umiestni hráča na tzv. waiver list (niekedy sa používa výraz waiver listina) a ak po tomto hráčovi v priebehu 24 hodín nesiahne iný klub, ktorý by mal o jeho služby záujem, jeho klub ho pošle do svojho farmárskeho klubu v AHL. V takom prípade sa jeho príjem nepočíta do súčtu pre platový strop daného klubu. Klub ho dokonca neskôr môže znova povolať do NHL ako ktoréhokoľvek iného hráča, avšak maximálne na 9 zápasov alebo dobu neprekračujúcu 30 dní.
Ak však počas 24 hodín, kedy je hráč na waiver listine, niektorý klub po tomto hráčovi siahne (uplatní si naňho právo), preberá jeho platnú zmluvu. Pokiaľ by si na tohto hráča uplatnilo právo viac klubov, získa ho ten klub, ktorý má aktuálne najmenej bodov v lige.
Rovnako ak hráč s minimálne trojročnými skúsenosťami z NHL a bez platnej zmluvy v NHL (na ktorého však vlastní práva niektorý z klubov) hrá napríklad v Európe a neskôr sa rozhodne do zámoria vrátiť, musí najprv prejsť waivers procesom zo strany svojho pôvodného klubu, pričom platia rovnaké pravidlá ako sú spomenuté vyššie.
V tomto článku boli použité aj informácie z nasledujúcich stránok:
NHL ( http://www.nhl.com)
AHL ( http://www.theahl.com)
Wikipedia ( http://en.wikipedia.org)
About Hockey ( http://proicehockey.about.com )
27. feb 2006 o 22:50
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 592x
Čriepky z NHL - výkladový slovník
Pred publikovaním prvého príspevku o NHL "naostro" by bolo vhodné uviesť a vysvetliť niekoľko výrazov či skratiek, ktoré sa v budúcnosti môžu vyskytnúť v niektorom z článkov. Rovnako môže tento "slovníček" poslúžiť ako pomôcka pri čítaní správ na zahraničných serveroch, či jednoducho doplniť poznatky ktoréhokoľvek fanúšika.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(5)