Čo si myslíte o názore, že „jedna výchovná ešte nikomu neublížila“?

Ak ma to bolelo, musím ničiť aj dieťa? Môžu facky od človeka, ktorý možno už dávno nežije, spôsobiť bolesť našim deťom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Na Slovensku a v Česku je fyzické trestanie detí, žiaľ, stále pomerne rozšírené. Mnohí rodičia, ktorí boli v detstve sami bití, ho považujú za normálny a účinný výchovný prostriedok, obhajujú sa slovami: "Jedna výchovná ešte nikomu neublížila, pozrite sa na mňa, vyrástol zo mňa úplne normálny človek."

Skutočnosť je však iná. Namiesto výchovnej hodnoty prinášajú fyzické tresty traumu, strach, nedôveru a narušené vzťahy.

Odborníci upozorňujú, že fyzické tresty majú výrazný negatívny vplyv na deti až do ich dospelosti. Päť dospelých žien opisuje pre Denník N, čo konkrétne v detstve zažívali, keď ich rodičia bili. Ich výchova sa odohrávala hlavne v osemdesiatych rokoch minulého storočia, keď boli telesné tresty bežné. Aj po desiatkach rokov si presne pamätajú pocity, ktoré ako deti zažívali: hovoria o hneve, nenávisti, bezmocnosti a frustrácii namierenej voči svojim rodičom. Mlátenie narušilo ich vzťahy s matkou a otcom alebo ich dokonca úplne ukončilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobné skúsenosti dnes prežívajú mnohé deti. Aj kruté trestanie, ktoré sa stále odohráva za dverami domácností, je v spoločnosti stále bežné a považované za normálne. Potvrdzuje to aj rozsiahla štúdia odborníkov z Psychiatrickej kliniky 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe. Podľa jej výsledkov viac ako 57 % rodičov uviedlo, že používajú fyzické tresty voči svojim deťom, pričom pre viac ako tretinu je to bežný spôsob výchovy. Dáta zároveň potvrdzujú medzigeneračný prenos týchto výchovných metód – viac ako 60 % rodičov, ktorí dnes deti bijú, bolo v detstve taktiež telesne trestaných.

SkryťVypnúť reklamu

Ako tento cyklus zastaviť?

Základom je vedomá a láskavá výchova, ktorá sa zameriava na pochopenie potrieb dieťaťa a jeho emocionálny rozvoj. Jedným zo spôsobov, ako môžu rodičia prekonať výchovné vzorce, ktoré sami zažili, je vzdelávanie a práca na sebe. Skvelou pomôckou v tomto smere je kniha Som skvelé dieťa, ktorá pomáha rodičom budovať so svojimi deťmi pevný vzťah založený na dôvere, porozumení a pozitívnej komunikácii.

Príbehy v knihe pomáhajú deťom cítiť sa milované, pochopené a podporované. Rodičia, ktorí ju čítali svojim deťom, hovoria o výrazných pozitívnych zmenách:

✅ Deti sa viac otvárajú a zdieľajú svoje pocity, myšlienky a obavy.
✅ Posilňuje sa ich sebadôvera a pocit bezpečia.
✅ Rodiny trávia viac kvalitného spoločného času, čo upevňuje ich vzájomné puto.
✅ Kniha pomáha riešiť konflikty inak než krikom a trestami.
✅ Deti sa učia rozumieť svojim emóciám a zvládať ich zdravším spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Preliečenie vlastného detstva - zastavenie generačného cyklu

Veľkým prínosom knihy je, že pomáha rodičom nadviazať dobrý vzťah s dieťaťom, aj keď sami v detstve takéto schopnosti od svojich rodičov nedostali. Mnohí z nás vyrastali v prostredí, kde boli emócie tabu a dôraz sa kládol najmä na disciplínu a poslušnosť. Preto je prirodzené, že teraz hľadáme nové, lepšie spôsoby, ako si so svojimi deťmi vybudovať hlboké a láskyplné puto.

Táto kniha navyše dáva rodičom možnosť preliečiť aj vlastné vnútorné dieťa. Prostredníctvom rozprávok a dialógov s deťmi sa rodičia vracajú do vlastného detstva a retrospektívou môžu pochopiť, prečo si sami nesú určité zranenia, pocity nedostatočnosti či neistoty. Učí ich odpovedať si na otázky, ktoré si možno kládli ako deti, ale nikto im ich nevysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Svoje dojmy opisuje čitateľka Ivana D.:

"Na jeden nádych som ju prečítala. Pre mňa je to kniha, ktorú som veľmi potrebovala. Ja sama som také veci v detstve od rodičov nepočula, mali ma radi, ale tak ako sa píše v predslove, naši rodičia dbali na disciplínu, poriadok... emócie boli niečo ako tabu. Ja mám dve deti, maličkého syna a 6-ročnú dcérku, pri ktorej knihu hneď použijem, a snáď sa mi s jej pomocou podarí nadviazať s ňou lepší vzťah."


Podobnú skúsenosť opisuje Nikoleta Bozsek:

"Kniha nás spája. Dievčatá si prosia objatie, aby mali väčšiu ochranu okolo seba. Pri každom čítaní sa hlboko nadýchnem a uvedomím si, že keby mi ju niekto prečítal pred x rokmi, nezažila by som toľko vecí a neurobila toľko chýb. Ale som vďačná, že mi prišla do života, a zo srdca ďakujem."


Silný emocionálny zážitok opisuje aj pani Janča:

"Musím sa priznať, že pri čítaní tejto knihy sa mi do očí tisli slzy. Keby bola takáto kniha dostupná v minulosti, určite by som vnímala seba aj svet inak. Sú v nej otázky, ktoré som si v detstve často kládla – a nielen v detstve, ale aj neskôr. Som si istá, že pomôže mnohým deťom aj rodičom, aby sa deti cítili lepšie a lepšie chápali svoje pocity a situácie."


Slávka Hudacká, učiteľka a mama, dodáva:

"Táto kniha ma navrátila do môjho detstva. Pomáha rodičom pochopiť, prečo máme niekedy sami seba málo radi a ako sa to naučiť. Vrelo ju odporúčam všetkým rodičom, ktorí chcú, aby ich deti vnímali ich lásku a budovali si sebavedomie."


Ak  chceme,  aby  naše  deti  vyrastali  v  láske  a  dôvere,  musíme  im  dať  to,  čo sme možno sami v detstve nedostali. Prvým krokom je odmietnutie fyzických trestov a hľadanie nových, lepších spôsobov výchovy. A vďaka knihám ako Som skvelé dieťa je tento prechod k láskavejšiemu rodičovstvu o čosi jednoduchší.

Michaela Ray 

Terapeutka & autorka

Michaela Witters

Michaela Witters

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  206x

Michaela Ray de Witters je terapeutka, koučka a autorka psychologickej a terapeutickej literatúry pre rodičov a deti, vrátane bestselleru "Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia". Pochádza z Bratislavy a žije so svojou rodinou v Belgicku. Študovala neurolingvistické programovanie v Kalifornii priamo u spolu tvorcov NLP. Sprevádza klientov na ceste za uspokojivými vzťahmi a zdravým sebavedomím. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu