Tento príbeh vám môže byť povedomý. Buď ste ho čítali minulý rok, alebo ste zažili niečo podobné. Bolestná podstata je aktuálna pre mnohých, u nás pozitívne rozuzlenie trvá aj po roku.
Vyzdvihla som svoju 4-ročnú dcéru zo škôlky.
Hneď ako vyšla z triedy von, som na jej tvári videla, že sa jej niečo stalo. Bola smutná a mlkva, žiadna radosť v očiach, akú máva zvyčajne pri zvítaní.
"Ako si sa dnes mala?" vyzvedám.
Srdcervúco sa rozplakala.
"Mami, dvaja chlapci mi dnes robili zle, štuchali ma, spadla som z bicykla a hovorili mi, že som kako a špinavý šváb. Smiali sa mi a ja som plakala. A oni nechceli prestať, stále to hovorili, ale ja to nechcem byť."
"Zlatíčko, to ma mrzí, že sa ti to stalo. A povedala si to aj učiteľke? "
"Nie, ona to nevidela, boli to chlapci z inej triedy, keď sme sa hrali vonku."
Zobrala som si ju na ruky a cítila som, ako sa chveje.
"Už si v bezpečí, mojka. Ideme teraz domov a pomôžem ti to vyriešiť dobre, zvládneme to spolu."
Medzitým sme prišli domov. Keď sa ukludnila, pripomenuli sme si techniku bublinky bezpečia a predstavovala si, ako sa nepríjemné slová zosúvajú dolu po bubline a nemôžu zasiahnuť jej srdiečko. Vyskúšali sme si to virtuálne. Potvrdila, že to funguje.
Dohodli sme sa, že zajtra pôjde do škôlky s bublinkou a ak jej niečo zlé budú hovoriť, tak že na všetko odpovie: “To, čo o mne hovoríš, si ty sám." A keby ju strkali, môže sa brániť a odsotiť ich od seba.
Keď som ju na druhý deň vyzdvihla, bežala mi s úsmevom v ústrety.
"Mami, ja som to zvládla, mala som bublinku. A keď mi začali hovoriť, kako a šváb, tak som im povedala, že to, čo hovoríš, si ty sám. A vôbec sa ma to nedotklo. No a oni to potom prestali hovoriť. Už ich to nebavilo."
Táto udalosť sa odohrala v máji 2024. Do konca školského roka ju už títo chlapci viac neobťažovali.
Keď som tento príbeh zverejnila, ozvalo sa mi množstvo mamičiek, mnohé techniku vyskúšali – a písali, že ich deťom pomohla.
Tému šikany som sa preto rozhodla spracovať hlbšie – zaradili sme ju ako jednu z 8 rozprávok do pripravovanej knihy Olivia a tajomstvo odvahy - 19 nástrojov riešenia strachu .
Predstavujem v nej pokročilú verziu techniky „bublinky bezpečia“ – ako ochrániť deti pred ostrými šípmi nepekných slov.

To, čo sa nám s dcérou podarilo, nie je žiadny unikát.
Keď majú rodičia k dispozícii túto techniku, darí sa im podobne.
Pani Martina, ktorá recenzovala rukopis knihy o Olívii, mi napísala svoju skúsenosť so svojím štvorročným synom:
„Zistili sme, že nášho malého v škôlke šikanuje spolužiak, ktorý bije aj ostatné deti. Nášmu synovi navyše nahovoril, že v triede sú čerti, ktorí ho vezmú do pekla a upália.
Dnes som mu kontúrou na ruku nakreslila ochrannú bublinku. Myslím si, že vo veku štyroch rokov je pre dieťa ešte náročné predstaviť si bublinu iba v mysli – potrebujú ju vidieť aj vizuálne. Zároveň som hľadala riešenie, ktoré bude jednoduché aj pre pani učiteľku v škôlke, a nechcela som ho viazať na hračku či predmet, ktorý by mohol stratiť, zabudnúť alebo by nebol vhodný v každej situácii.
Dnes to bolo úplne iné dieťa. Bez problémov sme išli do škôlky. Zapájal sa, jedol. Po príchode mi rozprával, čo jedli, čo robili. Takže za mňa bublina funguje – len pri menších deťoch je dobré ju nakresliť.“
Chcete aj vy naučiť svoje deti mentálne postupy, ktoré im pomôžu zvládnuť náročné situácie?
V knihe Olivia a tajomstvo odvahy nájdete až 19 techník na rôzne detské strachy.
Kniha je momentálne v predpredaji. Viac informácií nájdete tu: https://www.codokazemama.sk/crowdfunding/olivia-tajomstvo-odvahy-19-nastrojov-riesenia-strachu-olivia-2