Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...

Mami, dvaja chlapci mi robili zle, štuchali ma a hovorili mi, že som kako a špinavý šváb. Smiali sa mi a ja som plakala.

Štvorročnej škôlkarke nadávali spolužiaci do „kaka“. Takto zareagovala...
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tento príbeh vám môže byť povedomý. Buď ste ho čítali minulý rok, alebo ste zažili niečo podobné. Bolestná podstata je aktuálna pre mnohých, u nás pozitívne rozuzlenie trvá aj po roku.

Vyzdvihla som svoju 4-ročnú dcéru zo škôlky.

Hneď ako vyšla z triedy von, som na jej tvári videla, že sa jej niečo stalo. Bola smutná a mlkva, žiadna radosť v očiach, akú máva zvyčajne pri zvítaní.

"Ako si sa dnes mala?" vyzvedám.

Srdcervúco sa rozplakala.

"Mami, dvaja chlapci mi dnes robili zle, štuchali ma, spadla som z bicykla a hovorili mi, že som kako a špinavý šváb. Smiali sa mi a ja som plakala. A oni nechceli prestať, stále to hovorili, ale ja to nechcem byť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Zlatíčko, to ma mrzí, že sa ti to stalo. A povedala si to aj učiteľke? "

"Nie, ona to nevidela, boli to chlapci z inej triedy, keď sme sa hrali vonku."

Zobrala som si ju na ruky a cítila som, ako sa chveje.

"Už si v bezpečí, mojka. Ideme teraz domov a pomôžem ti to vyriešiť dobre, zvládneme to spolu."

Medzitým sme prišli domov. Keď sa ukludnila, pripomenuli sme si techniku bublinky bezpečia a predstavovala si, ako sa nepríjemné slová zosúvajú dolu po bubline a nemôžu zasiahnuť jej srdiečko. Vyskúšali sme si to virtuálne. Potvrdila, že to funguje.

Dohodli sme sa, že zajtra pôjde do škôlky s bublinkou a ak jej niečo zlé budú hovoriť, tak že na všetko odpovie: “To, čo o mne hovoríš, si ty sám." A keby ju strkali, môže sa brániť a odsotiť ich od seba.

SkryťVypnúť reklamu

Keď som ju na druhý deň vyzdvihla, bežala mi s úsmevom v ústrety.

"Mami, ja som to zvládla, mala som bublinku. A keď mi začali hovoriť, kako a šváb, tak som im povedala, že to, čo hovoríš, si ty sám. A vôbec sa ma to nedotklo. No a oni to potom prestali hovoriť. Už ich to nebavilo."

Táto udalosť sa odohrala v máji 2024. Do konca školského roka ju už títo chlapci viac neobťažovali.

Keď som tento príbeh zverejnila, ozvalo sa mi množstvo mamičiek, mnohé techniku vyskúšali – a písali, že ich deťom pomohla.

Tému šikany som sa preto rozhodla spracovať hlbšie – zaradili sme ju ako jednu z 8 rozprávok do pripravovanej knihy Olivia a tajomstvo odvahy - 19 nástrojov riešenia strachu .

SkryťVypnúť reklamu

Predstavujem v nej pokročilú verziu techniky „bublinky bezpečia“ – ako ochrániť deti pred ostrými šípmi nepekných slov.

Obrázok blogu
(zdroj: MRAY)

To, čo sa nám s dcérou podarilo, nie je žiadny unikát.

Keď majú rodičia k dispozícii túto techniku, darí sa im podobne.

Pani Martina, ktorá recenzovala rukopis knihy o Olívii, mi napísala svoju skúsenosť so svojím štvorročným synom:

„Zistili sme, že nášho malého v škôlke šikanuje spolužiak, ktorý bije aj ostatné deti. Nášmu synovi navyše nahovoril, že v triede sú čerti, ktorí ho vezmú do pekla a upália.

Dnes som mu kontúrou na ruku nakreslila ochrannú bublinku. Myslím si, že vo veku štyroch rokov je pre dieťa ešte náročné predstaviť si bublinu iba v mysli – potrebujú ju vidieť aj vizuálne. Zároveň som hľadala riešenie, ktoré bude jednoduché aj pre pani učiteľku v škôlke, a nechcela som ho viazať na hračku či predmet, ktorý by mohol stratiť, zabudnúť alebo by nebol vhodný v každej situácii.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes to bolo úplne iné dieťa. Bez problémov sme išli do škôlky. Zapájal sa, jedol. Po príchode mi rozprával, čo jedli, čo robili. Takže za mňa bublina funguje – len pri menších deťoch je dobré ju nakresliť.“

Chcete aj vy naučiť svoje deti mentálne postupy, ktoré im pomôžu zvládnuť náročné situácie?

V knihe Olivia a tajomstvo odvahy nájdete až 19 techník na rôzne detské strachy.

Kniha je momentálne v predpredaji. Viac informácií nájdete tu: https://www.codokazemama.sk/crowdfunding/olivia-tajomstvo-odvahy-19-nastrojov-riesenia-strachu-olivia-2


Michaela Witters

Michaela Witters

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Michaela Ray de Witters je terapeutka, koučka a autorka psychologickej a terapeutickej literatúry pre rodičov a deti, vrátane bestselleru "Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia". Pochádza z Bratislavy a žije so svojou rodinou v Belgicku. Študovala neurolingvistické programovanie v Kalifornii priamo u spolu tvorcov NLP. Sprevádza klientov na ceste za uspokojivými vzťahmi a zdravým sebavedomím. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,087 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu