Poď so mnou do Ázie

Bol som už v Číne, Egypte, Turecku, Grécku, v Tanzánii, na Zanzibare, v Emirátoch, Thajsku, Kambodži vo viacerých Európskych štátoch a čo je najdôležitejšie v Malajzii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Asi prvá myšlienka, ktorá Ťa teraz napadne, je, že asi som veľmi bohatý, a tak potom to je jednoduché cestovať si po svete. Máš pravdu, som bohatý, lebo mám úžastnú rodinku, ktorú milujem, 3 zdravé deti, a pokúšam sa žiť svoj život tak, ako ja chcem.

Keby ste už vo svojich myšlienkach boli na ceste smerom k Ázii pred alebo po čítaní môjho blogu, so svojimi otázkami sa môžete na mňa obrátiť rád Vám odpoviem. Taktiež očakávam páry, menšie skupiny, alebo jednotlivcov ktorý by chceli cestovať do Malajzie, resp. do okolitých štátov. Ponúkam svoje služby ohľadne zaobstarania leteniek, vybavovania ubytovania, organizovania programov alebo napríklad keby bol zájem o svadobný obrad na piesočnatej pláži, ani procedúry okolo toho by problémom neboli. Keďže okolité štáty, resp. ostrovy sú tiež ľahko dosiahnuteľné a cenovo moc nenáročné, ak by bol záujem, môžem Vám zorganizovať napr. 2-3 denný relaxačný výlet na Bali, alebo do Kambodže poprechádzať sa pri pozostatkoch v uprostred džungle ukrytej Khmerskej ríše - Angkor, ktorá je zaradená do Svetového dedičstva UNESCO, alebo výlet do džunglí Malajzie, na niektoré z Malajzských ostrovov, kde sa môžeš potápať, a prežiť nezabudnuteľnú dovolenku a dobrodružstvá.
Dúfam, že čítaním nasledujúcich častí môjho blogu sa aspoň trošku duševne vžiješ do situácie, a zapáči sa ti tá myšlienka ísť... lebo prečo nie? Raz žijeme!

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Kuala Lumpur
Kuala Lumpur 

Prečo práve Kuala Lumpur bola našou voľbou?

Ani neviem, viem len to, že asi sa to ani opísať nedá to jednoducho musíš cítiť, prežiť. Už pri vystúpení z lietadla máš pocit, ako keby si to tu všetko poznal. Už od prvého tu stráveného dňa sa tu pohybuješ ako doma, používaš hromadné dopravné prostriedky, prechádzaš sa na uliciach ako keby si tu žil večne. Jednoducho, užívaš si každý deň, medzi veľmi milými a ochotnými ľudmi, ktorý nepoznajú slovíčko „stres".

Obrázok blogu

Asi môžem povedať, že v cestovaní už rutinu máme, keďže od kúpy leteniek, cez ubytovanie až do organizovania vlastných výletov si všetko vybavujeme sami. Je to bez záväzkov, zaujímavejšie, a kedykoľvek nás niečo napadne, môžeme si preorganizovať naše plány, bez toho, aby sme boli na niekoho odkázaní, a v nie poslednom rade, je to takto aj oveľa lacnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulý rok sme takýmto spôsobom navštívili 3 štáty Ázie, a od mája tohto roku náš druhý domov bude znova Kuala Lumpur.

Dúfam, že nasledujúce časti môjho blogu Vám poslúžia užitočnými informáciami. Opíšem naše skúsenosti v Malajzii, v Kambodži a v Thajsku. Budú tu skúsenosti aj pozitívne aj negatívne, čo všetko sa môže prihodiť v týchto krajinách. Ak máš otázku, očakávam na nasledovnú e-mailovú adresu: gkindian1974@gmail.com

Zopár dobrých rád pred odchodom

Letenka

Otázne či lacnejšia, alebo drahšia, to si musí každý sám zvážiť , ale pritom nesmieme zabúdať, že čas strávený na palube lietadla je okolo 10-13 hodín a ešte keď pripočítam na letisku strávený čas pri prestupoch...tak to dokopy vyjde aj na 24 hodín...

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

EGYPTAIR

Spoločnosť, ktorá má asi najlacnejšie lety do Kuala Lumpur, prestupy sú v Káhire. Prednosť: asi len cena. Mohol by som povedať, že nič moc, málo komfortu, ale ak má človek štastie, a lietadlo neni naplnené, tak si môže aj pospať, keď je šikovný a obsadý si včas prázdny rad sedačiek. Pravda, nepatrí do „lowcost" kategórie, takže porovnať sa s tým určite nedá. Personál je v pohode, no veľa sa neusmievajú, väčšinou „prevládajú" muži. Ešte jednu prednosť by som spomenul, a to: ak čas pri prestupe v Káhire na ďalší spoj presahuje viac než 6 hodín, tak ak súhlasíte za 20 eúr Vás zoberú na obhliadku pyramíd bez toho, aby ste si museli vízum zaobstarať, a dávajú záruku na to, aby ste sa včas vrátili na letisko, a nezmeškali Váš ďalší let, tá cena obsahuje aj postráženie Vašej batožiny, takže ju nemusíte vláčiť so sebou. Po návrate z obhliadky pyramíd za zahlásiš v ich pobočke na letisku, že si tu, a kedy letíš ďalej. Tá cena asi stojí za to, aby si mal pár fotiek pri pyramídach. Keby že to chceš skúsiť sám, bez ich pomoci, tak nemáš záruku na to, že Ťa včas dovezú späť, a musíš si aj vízum zaobstarať, takže od 20 eur lacnejšie Ťa to nevyjde, a ešte aj to riziko, že zmeškáš svoj let. Radšej nevyskúšaj!

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dobrá rada: Taxikári sú prefíkaní, a smerom k pyramídam, ti ponúkajú sa popozerať v obchodoch, či si nechceš nejaký suvenír zakúpiť, (pravdaže, keď oni z toho majú len výnos, dostávajú totiž provízie od obchodníkoch po predaji) no, netreba naletieť, lebo sa môže stať, že vo veľkých nákupoch sa človek pozabudne, zabudne na čas, a potom už nedôjde k pyramídam, lebo nezostane čas na to. Na konci výletu sa sluší dávať taxikárom „tringelt".

EMIRATES 5 hviezdičková spoločnosť, čo sa týka obsluhy, komfortu a luxusu. U tejto spoločnosti, aj na ekonomickej triede má každý svoj vlastný LCD monitor, na ktorom môže sledovať nielenže obraz on-board kamier, ale môže počúvať hudbu- výber od stoviek interpretov, taktiež filmy pozerať - tiež nezanedbateľný výber, alebo ak sa Ti zachce tak si môžeš zahrať počítačové hry ako ZUMBA alebo TETRIS.

Obrázok blogu

Je tu aj výbava na uskutočnenie USB napojenia. Keďže na mojom pendrive som mal len fotky, nevedel som vyskúsať, ale si viem predstaviť že by som vedel prehrať aj DiVX.

Ku komfortu ešte toľko, že sedadlá sú oveľa širšie a pohodlnejšie ako na ostatných lietadlách iných spoločností. Cez nočný let „svietia hviezdy nad nami", a výber jedál je A LA CARTE. Je to spoločnosť, ktorá robí všetko pre komfort cestujúcich, aby nasledujúci výber boli znova oni. Prestup je v Dubai. Dubai podrobne opíšem v jednom z mojich nasledujúcich blogov...

Obrázok blogu

QATAR AIRWAYS

Podobná ako predošlá, ale možno ešte o niečo väčší komfort tu čaká cestujúcich.

Dobrá rada: Vo výbere leteckej spoločnosti by som odporúčal vybrať tú, ktorá má medzipristátie medzi mestami odletu a príletu. Môžeme tak usporiť veľa hodín letu. A nezabudni si naplánovať čas posunu. Choroba „jet lag" alebo iným názvom pásmová choroba, nastáva kvôli časovým posunom pri dlhších cestách lietadlom. Prispôsobenie na nové časové pásmo môže trvať aj niekoľko dní. U nás sa to objavilo, že sme nevedeli zaspať, až neskoro v noci, a cez deň sme sa cítili unavení, ale prešlo nás to za 2-3 dni. S tým nočným „nevieme spať" problémom sme sa zmierili, keďže tam ľudia posedávajú pred pouličnými reštauráciami, a až neskoro cez noc chodia spávať, takže aspoň sme sa necítili unaveme na nočný život.

Obrázok blogu

Ako máme letenky kupovať?

V prvom rade si popozeráme aktuálne ponuky na webových stránkach leteckých spoločností, ktoré nás zaujímajú, resp. ponuky cien leteniek agentúr, ktoré sa zameriávajú na predaj leteniek rôznych spoločností, porovnáme si ceny, potom si vyžiadame cenovú ponuku leteniek nami vybranej leteckej spoločnosti od Krisztiána, www.exittravel.sk, ktorý nám doposiaľ poskytoval také ceny, s ktorými sme boli veľmi spokojní. A dostaneš aj faktúru, ktorú si môžeš priložiť do svojho účtovníctva, ak podnikáš.

Zopár užitočných web stránok: www.exittravel.sk, www.pelikan.sk,

III. časť

Cestujeme

Mnohí sa pýtajú, čo si pribaliť na cestu? Odpoveď: podľa vlastnej potreby, je to závislé od jednotlivca. Prvá dôležitá rada je dodrzať leteckou spoločnosťou stanovenú hmotnosť kufrov. Hraničné hodnoty max. hmotnosti a rozmerov nájdeš na webovej stránke každej spoločnosti pod položkou Baggage Allowance, sú to okolo 7 kg -ov pre palubné kufre, a okolo 20-25 kg pre ostatné kufre. Pred cestovaním je užitočné si doma odmerať kufre, pretože pri prekročení maximálnych dovolených hraníc, sa platia „veľké peniaze". Ale sa netreba naľakať, dá sa aj tomu obísť.

Obrázok blogu

Dobrá rada: Keď cestujete spolu dvaja alebo viacerí, a máš štastie, tak niekto z Vás má menej vecí ako limita, tak ho jednoducho poprosíš či by si nemohol niečo preložiť do kufra tej osoby, a takto si znížiš nadbytočné kilogrami, resp. ak to nejde, ešte Ťi stále zostane jedno východisko, a to obliecť si niečo z pribalených šiat. Keď ani jedno neprospeje, tak potom zostáva to platenie. Ale najlepšie je zobrať menej vecí, keď plánuješ zakúpiť nejaké suveníry, aby si ani cestou späť neprekročil dovolené limity.

Dôležitá informácia: Nezabudni si skontrolovať stav svojho kufra ešte doma, aby ťa pri prílete na vybrané miesto nečakalo nepríjemné prekvapenie, že namiesto kufra dôjde na páse obsah tvojho kufra. Dá sa tomu predísť, keď buď doma alebo ešte pred odletom, na letisku si to dáš zabaliť do priesvitnej fólie. Na letisku ťa to vyjde okolo 5-10 eúr, ale oplatí sa!

Kufor: Aký má byť? Predovšetkým kvalitný. Najmä ten, čo nebereme na palubu, keďže pri manipulácii na letisku s nimi zaoberajú dosť neohľaduplne. Doporučujem cestovať hlavne s takým, ktorý má zámok typu TSA, hlavne pre tých, ktorý sa chystajú niekedy aj do USA. Prečo TSA zámok? Lebo k týmto zámkom majú kľúče aj pracovníci letísk, a tak keď ho aj otvoria, zámok sa nepoškodí a môžete ho nadaľej používať. Váha jedného kufra sa pohybuje okolo 4-6 kg-ov. Ako palubný kufor si môžeme zvoliť aj menej kvalitný, keďže ono budeme mať stále pri sebe, oplatí sa aj tento uzamknúť, no nepotrebujete TSA zámok.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dobrá rada: Keď sa ti niečo stane s kufrom, máš nárok na odškodnenie od leteckej spoločnosti. Predajca kufrov na kvalitnejšie kufre dáva aj 5 ročnú záruku, čo je celosvetová záruka, a znamená, že keď sa kufor poškodí počas cesty, tak to opravia, resp. dostaneš nový, za poškodený. Možno sa oplatí porozmýšlať nad kúpou možno o čosi drahšieho, ale kvalitnejšieho kufra. Ale počas našich cestovaní sme sa už stretli so všelijakými spôsobmi balenia, ako napríklad veci zabalené do debničiek na prepravu banánov, a previazané stuhou, previazané kartónové krabice, takže výber je na Tebe. Platí ale, že niekedy je menej viac. Skôr odporúčam menej praktických viec, ako veľa nezbytočných. Keďže Kuala Lumpur má jedinečnú klímu, tam počas celého roka je viac-menej rovnaké počasie, dážď síce skoro každý deň prší, ale sú to iba prehánky, ktoré trvajú nejakých 20 minút, a potom zase svieti slniečko. Dáždnik alebo pršíplášť nie je problém zakúpiť si tam za pár ringgitov. Keďže je tam veľa čistiarní šiat, a aj verejných práčovní, neoplatí si zabaliť veľa šiat, a taktiež je tam čínska štrť, kde si človek všetko nájde čo potrebuje.

Obrázok blogu

Čo ale odporúčam si nezabudnúť pribaliť je sveter, alebo tenký pulóver s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, a pre ženy šatku na prekrytie pliec. Tieto veci sa zídu pri cestovaní taxíkom alebo metrom (klimatizácie sú nastavené na 18-22 °C, a vonkajšia teplota je cca. 30-32 °C) a pri návštevách mešít. Pri zastávke MASJID JAMEK je jedno z najkrajších mešít, čo jednoducho je nutné vidieť, aj zastávka je pomenovaná po tejto mešite. Návštevné hodiny sú od 8-13 hod predpoludní a 14,30-18 hod popoludní. Pri vstupe do mešity sa predávajú šatky, takže aj tí návštevníci môžu vôjsť, ktorý sem prídu „nepripravení". Ale podrobnejšie o tom budem písať neskôr...

Zoli Wurczell

Zoli Wurczell

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Otec troch detí..... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu