Kde nie je demokracia, nemajú moc ani občania

Základný princíp demokracie je podriadenie sa menšiny väčšine. V parlamentalizme je oddelená zákonodarná moc od výkonnej, a je podmienená na kandidovaní cez strany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Politická rovnosť slobodných občanov starogréckych štátov, a  to, že sa v nich ešte nestihol vytvoriť hlboký antagonizmus, vytváralo predpoklady pre vznik ideálu harmonicky vyvinutého človeka stelesneného v helénskom sochárstve a poézií. Keďže moc pochádzala a pochádza z ľudu, občania mali a majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia.

Náš volebný systém je však hanbou storočí. Umožňuje politikom, ktorí získali mandát od voličov na základe ich stotožnenia sa s ich volebným programom, aby svojvoľne keď sa im to nepáči, opustili pôvodnú stranu i jej program a vymenili ju za tú, ktorá im práve teraz vyhovuje. V podstate im ide len o to, aby zostali nažraní pri válove. Nezaujíma ich vôbec kultúrna či morálna stránka ich konania. V našom volebnom systéme profitujú politici špekulanti, plagiátori, zlodeji, korupčníci, udavači - pardón kajúcnici. Vrchol v tejto pyramíde tvorí diktátor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Z ich absolutistického postoja vychádza aj ich správanie a vystupovanie. Drvivá väčšina členov  strán  v čele s ich predsedami sa po ich etablovaní sa do funkcií vo vláde či v parlamente nespráva voči sebe slušne. A v arogantnom  - vševedúcom vystupovaní v médiách sa správajú podobne i k občanom.  Vždy si antagonisticky oponujú, nenávidia sa  a vyhrážajú si. Nerešpektujú názor iných a už vôbec nie svojich voličov. Pritom všetci majú z našich daní, príspevkov štátu na strany, vysokú nadštandardnú úroveň. Mali by nažívať v symbióze a zaoberať sa akútnymi problémami občanov. Nezabúdajú na to, že sú tam len dočasne, a preto ako supy sa bijú o kus žvanca. A to aj napriek tomu, že sú vždy dobre nažratí. Žijú si ako politici - členovia strán, a to aj neexistujúcich - v obrovskom blahobyte, ktorý si však nevážia. V ich egoistickom nazieraní na svet kašlú na najslabších. Ich nezaujíma, že každé piate dieťa v EÚ vyrastá v chudobe, zatiaľ, čo oni neustále bohatnú.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsob života našich politikov je brzdou pokroku a napredovania spoločnosti. Ťahajú občanov a spoločnosť do záhuby. Sú zhrdzaveným motorom napredovania a žiadna  vazelina, či olej mu už nepomôže. Systém, ktorý ich usadil do kresiel moci je zhnitý a prežitý a treba ho nahradiť humánnejším , pokrokovejším. Naši politici nie sú schopní počúvať už nikoho - pápeža, iných politikov  či občanov. Ich nezaujíma ich životná úroveň. A za ich chyby, omyly, či nedostatky alibisticky je vždy vinný niekto iný. Konajú len tak, aby za to krátke obdobie, ktoré sú pri moci čo najviac nahonobili. A tomuto hlavnému cieľu podriadili svoje správanie, vzťahy medzi sebou a stranami s jednoznačným supým cieľom: čo najskôr zožrať zdochlinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najsmutnejšou stránkou  tohoto procesu sú strany. Po novembri 1989 s veľkým pátosom vítali FZ zrušenú vedúcu úlohu strany v Ústave ČSSR. Pritom v KSČ bolo niekoľko miliónov členov. Teraz sa dopracovali k vláde strán či nestrán  / OĽANO /, ktoré majú len pár desiatok členov. Miesto ústredného výboru musí o všetkom prioritne rozhodnúť koaličná rada - teda fakticky ústredný výbor. Takýto spôsob vládnutia nemá nič spoločné s demokraciou. Je to antidemokratické. Je to brzda pokroku. Lebo čo neschvália štyria predsedovia , tak to je nesprávne, nebude prerokované, či schválené. Štyria absolutistickí vládcovia rozhodnú, a až potom na základe koaličnej zmluvy to môžu predložiť vláde a poslancom. Výsmech demokracie! ... Zrušenie vedúcej úlohy strany v Ústave.

SkryťVypnúť reklamu

Základným princípom demokracie je podriadenie sa menšiny väčšine. V našej pseudodemokracii  ide o  znemožnenie podieľania sa pracujúcim, nezamestnaným i seniorom na politickom živote. Keď nevstúpiš do strany, nemáš šancu presadiť svoj názor či presvedčenie. Tvoj názor nikoho nezaujíma. K takejto forme demokracie sme sa dostali v porovnaní s politickou rovnosťou slobodných starogréckych občanov?

A potom sa nečudujme, že SR je na 37 mieste v rebríčku inovácií. Vedie Švajčiarsko, kde väčšinou voliči rozhodujú formou najdemokratickejšou - referendom. Druhé je Švédsko, USA a Veľká Británia.  Ide o globálny inovačný index 2021.

O našej forme demokracie svedčí aj 489 samovrážd občanov v roku 2020. Samovraždy patria u nás k desiatim najčastejším príčinám smrti. Ich príčinou je permanentný strach z budúcnosti, zo sociálnej a ekonomickej neistoty, zo straty zamestnania či zhoršenej finančnej situácie. Najväčší vinník: kapitalizmus. Bezohľadné vykorisťovanie  človeka kapitalistom.

V našej forme parlamentnej demokracie sme sa dopracovali k absolutistickému vládcovi -  Igorovi Matovičovi. Premiér Heger ponechal prípravu rozpočtu iba v rukách ministra financií. A ten prehlásil, že: „ ak nesplníte /rozumej ministri / moje požiadavky, tak Vám skrátim rozpočtové výdavky.“  Musíme s touto formou demokracie byť v konsenze. Lebo v triednej spoločnosti je demokracia formou diktatúry panujúcej vládnucej triedy.

V SR zvíťazila lžidemokracia, ktorá sa usiluje o zachovanie terajšieho usporiadania spoločnosti naveky. Chce uchovať harmonickú jednotu všetkých sociálnych vrstiev a skupín spoločnosti, teda aj kapitalistov, zbohatlíkov, korupčníkov, zlodejov, udavačov ...parazitov, ktorí žijú na úkor čestných , poctivo pracujúcich a žijúcich ľudí.

Výsledok takéhoto vládnutia je už markantný: priznaná inflácia u nás prekonala 17 - ročný rekord a je tretia najvyššia v Európe.

Nezabúdajme však, že október je mesiac úcty k starším, ale aj mesiacom chudoby. Poznám rôzne druhy chudoby. Ale žiaľ, medzi našimi politikmi prevláda hodnotová, morálna a etická chudoba.

Víťazoslav Würschner

Víťazoslav Würschner

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  116x

Ako spisovateľovi, publicistovi a vydavateľovi mi nedalo aby som sa nepokúsil napísať pravdu o živote mojej generácie. Túto knihu spolu s ďalšími je možné nájsť v niektorých internetových kníhkupectvách. Sú publikované pod mojím pseudonymom Slávo Nitranský. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu