
Autorky prvej prednášky sa zaoberali problematikou zdravotnej výchovy. Jednou z charakteristických čŕt ľudského života v jeho sociálnej a individuálnej forme jej existencii v čase. V súčasnosti sú najviac rozšírené civilizačné ochorenia (neinfekčné), ktoré súvisia s nezdravým spôsobom života a s nedostatočnou zodpovednosťou jednotlivca za svoje zdravie. Život človeka možno najvšeobecnejšie vymedziť na tri základné etapy: detstvo, dospelosť a staroba. Každá z týchto etáp má vlastnú dynamiku, priebeh a vývoj. Edukačné ponuky pre seniorov vznikajú v období prežívania dôchodku ako času zaslúženého odpočinku starého človeka, ktorý nasleduje po aktívnom období života. Okrem univerzít tretieho veku vznikajú u nás aj akadémie tretieho veku, kluby pre dôchodcov, edukačno–rehabilitačné programy zdravých a sociálnych zariadení pre starých ľudí.
Jednou z najdôležitejších tém je aj Fajčenie, ktoré nás ohrozuje a spôsobuje návykovosť a následne aj tvorenie rakovinových buniek, zoslabuje imunitný systém...Mladý ľudia sa k nim najčastejšie dostávajú na základe rovestníkov, z potreby vyniknúť, rodinného prostredia, reklamy, ľahkej dostupnosti cigariet, tolerovania fajčenia a mnohých ďalších Potvrdzuje sa, že uvádzanie iba negatívnych účinkov fajčenia nemá efekt na odvykanie od fajčenia. Sestry – fajčiarky sa priamo denne stretávajú s následkami fajčenia. Do protifajčiarských kampaní treba zaviesť aj alternatívne metódy upozorňovania – nielen iba negatívne, napr.: „Môžete mať svoje cigarety, môžete mať svoje nohy, ale nemôžete mať oboje,“ týmito slovami zakončil prezentáciu Marián Kašák.
Odborný seminár od Ivici Gulášovej približuje problematiku výchovy pacientov ku zdravému životnému štýlu, ku zdraviu. Pacient prichádza do kontaktu so sestrou v ambulantnej starostlivosti práve z dôvodu choroby, ale v súčasnosti si už mnohí uvedomujú potrebu prevencie. Prostredníctvom jeho vnímania zdravia a choroby mu sestra poskytuje efektívnu pomoc pri upevnení a podľa možnosti znovu nadobudnutia zdravia. Cieľom výchovy ku zdraviu sa odvádza od súčasne pretrvávajúceho postoja k zdraviu ako aj zmeny filozofie jeho chápania.