Mládež v akcii – Ako na to?

Chcete sa učiť o kultúrach Európy? Spoznávať nové krajiny? Prezentovať seba alebo svoju skupinu či organizáciu v Európe? Máte veľa nápadov na medzinárodné stretnutia? Chceli by ste pomáhať a aj cestovať? To všetko a ešte omnoho viac Vám ponúka práve program Mládež v akcii. Po vyplnení nenáročných projektových formulárov môže Európska únia z veľkej časti financovať aj Váš projekt.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Pravé španielske gaspacho na ochutnávke kuchýň počas výmeny v Taliansku
Pravé španielske gaspacho na ochutnávke kuchýň počas výmeny v Taliansku (zdroj: Slávka Bulíková)

Program Mládež v akcii je jedným z mnohých programov, ktoré pre mladých pripravuje Európska únia. Program financuje projekty, ktoré umožňujú mladým učiť sa inak, ako sú na to zvyknutí v škole. Vytvorenie takéhoto projektu sa môže na prvý pohľad zdať náročné, avšak nie je to vôbec tak: Únia vytvorila ľahko dostupný a realizovateľný program. Ak máte 13 až 30 rokov a ste občanom EÚ (prípadne ďalších krajín, ktoré sú do programu zapojené) už teraz spĺňate základné podmienky na to, aby ste o finančnú podporu vašich nápadov požiadali.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre koho je program určený?

O grant na neformálne vzdelávanie môžu požiadať mimovládna organizácia alebo neformálna skupina, teda obyčajná partia aspoň štyroch spolužiakov, či priateľov vo veku od 13 do 30 rokov. Účastníci musia byť tiež občanmi jednej z programových krajín (teda EÚ 27, krajín EFTA - Island, Lichtenštajnsko a Nórsko; kandidátskych krajín do EÚ - F.Y.R. Macedónsko, Turecko, Chorvátsko; alebo ďalších 19 susedných krajín EÚ). Finančná podpora je určená pre mladých, mládežníckych pracovníkov a všetkých tých, ktorých sa neformálne vzdelávanie mládeže týka. Špecifické podmienky sú pri projektoch väčšieho zamerania a jednotlivých akcií (pozri nižšie).

Skryť Vypnúť reklamu

Chcete organizovať medzinárodné stretnutie?

Akcia 1, ktorá dostala názov Mládež pre Európu, má za hlavný cieľ „propagovať európske občianstvo". Neľakajte sa, Únia chce iba znieť seriózne. Mládežnícku výmenu alebo medzinárodné stretnutie organizujú dve a viac skupín alebo organizácií z rôznych programových krajín - z jednej krajiny minimálne 8, maximálne 30 účastníkov. Ak by ste sa ako skupina rozhodli organizovať takéto stretnutie - ktoré môže trvať od 6 do 21 dní, okrem jasných cieľov si pre takýto projekt musíte nájsť zahraničného partnera. Existujú internetové databázy, kde podobné skupiny mladých ako vy rýchlo nájdete a môžete kontaktovať (http://www.leargas.ie/programme_extra.php?prog_code=7777&content=9080;http://partnerji.mojforum.si/;http://forum.eurodesk.org/forum/I0088476B.0/YiA%20Partnership%20databases%20ENGLISH.pdf), alebo možno máte v zahraničí priateľov, ktorí by sa s vami do projektu pustili, prípadne sa môžete obrátiť o pomoc na Národnú agentúru alebo regionálnych konzultantov, ktorí vám pri tvorbe projektu pomôžu (http://www.mladezvakcii.sk/index.php?www=sp_detail&id=28http://www.mladezvakcii.sk/index.php?www=sp_detail&id=29).

Skryť Vypnúť reklamu

Ak máte partnera, spoločne sa musíte dohodnúť na cieľoch projektu, ktorými môže byť takmer všetko - divadelné predstavenia, športové akcie, poznávanie kultúry krajiny, ekologické projekty, čokoľvek, čo môže mať význam pre mladých a prínos pre účastníkov a ich okolie. Písanie projektu je tiež pomerne jednoduché. Stačí vyplniť formulár, kde vysvetlíte celý plán od príprav až po záverečné vyhodnotenie. Aj s týmto procesom radi pomôžu regionálni konzultanti. S partnerskou skupinou sa dohodnete, či sa výmena uskutoční u nich alebo u vás - či budete vysielajúcou alebo hostiteľskou skupinou.

Projekt zašlete na Národnú agentúru - na Slovensku je ňou Iuventa (www.iuventa.sk). Takéto agentúry sú v každej programovej krajine. Vaša partnerská skupina urobí to isté - pošle projekt agentúre vo svojej krajine. Ak obe inštitúcie (ktoré medzi sebou mimochodom intenzívne komunikujú) váš projekt schvália, poskytnú vám na začiatku finančnú podporu vo výške 70% požadovaného príspevku. Zvyšné peniaze získa skupina po vyhodnotení projektu. Grant vo všeobecnosti nie je určený na pokrytie všetkých výdavkov, spojených s projektom. Skupina by mala získať prostriedky aj z iných zdrojov. Mladí však môžu poskytnúť aj nefinančnú podporu pre svoj projekt - čas, svoje klubové priestory, či počítače. V prípade projektu mládežníckej výmeny hradí Únia ubytovanie, stravu, programové aktivity, víza alebo poistenie v plnej výške a 70% z cestovného. Na oplátku žiada kvalitné a kreatívne projekty.

Skryť Vypnúť reklamu

V tejto Akcii sú možné aj rôzne obmeny, napríklad účasť viacerých krajín, kedy projekt podáva iba hostiteľská organizácia; mládežnícka iniciatíva, kedy skupina podporuje mládežnícke aktivity iba vo vlastnej krajine, bez zahraničného partnera; alebo projekty mládežníckej iniciatívy, zamerané na politiku mladých, napríklad študentské parlamenty. Každá z týchto „podakcií" má svoje špecifické podmienky.

Dobrovoľník v zahraničí?

Ak ste väčší dobrodruhovia, alebo nemáte skupinu, ktorá by s vami spolupracovala, EÚ má program aj pre vás. Na Európskej dobrovoľníckej službe môžete spoznať cudziu kultúru, naučiť sa jazyk, získať kontakty v zahraničí a zároveň byť nápomocný. Ak si viete predstaviť, že by ste sa pracovníkom v zahraničí stali, pritom vaša „pláca", ktorú by predstavoval udelený grant, by pokrývala vaše náklady v mieste pobytu, ubytovanie alebo jazykový kurz, práve EDS je výborná príležitosť. Služba trvá od 6 do 12 mesiacov, pre sociálne, zdravotne alebo inak znevýhodnených mladých aj menej.

Predstavte si, že si napríklad po škole neviete nájsť prácu, potrebujete skúsenosti alebo ďalšie jazykové zdatnosti. Chcete sa zamestnať, no cítite sa mladí alebo chcete zažiť ešte niečo predtým, ako sa z vás oficiálne stane „dospelý". Postup pri získaní grantu v tejto, tzv. Akcii 2, tiež nie je náročný: základom je vybrať si vysielajúcu organizáciu vo svojom okolí - aj tu vám najlepšie poradí regionálny konzultant. Cez európsku databázu (napríkladhttp://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm) si vyberiete najzaujímavejší projekt a organizáciu, ktorá vás ako dobrovoľníka prichýli a pracovné miesto vám vytvorí.

Projekt sa opäť vytvorí na oboch stranách hostiteľskej aj vysielajúcej organizácie. Úlohou dobrovoľníka je v tomto procese sa podľa možností čo najviac angažovať. Keď sa projekty spoločne vyplnia a národné agentúry ich schvália, dobrovoľník môže do organizácie vycestovať.

Pozor, EDS nie je zárobkovou činnosťou! Zážitky, skúsenosti a vzdelanie, ktoré však ponúka, určite prekonajú aj lepšie pracovné príležitosti. Navyše, zo svojho vrecka nebudete musieť dať takmer nič.

Ďalšie priania, ďalšie možnosti

Program Mládež v akcii má okrem dvoch predchádzajúcich možností aj ďalšie tri akcie a s nimi aj ďalšie variácie práce s mladými a ich neformálne vzdelávanie. Akcia 3 Mládež vo svete podporuje hlavne spoluprácu s nečlenskými krajinami EÚ. Akcia 4 Systémy podpory mládeže zase dáva možnosť pre organizácie a skupiny, ktoré pôsobia na európskej úrovni, podporujú rozvoj kvality a hodnôt programu, prípadne organizujú informačnú činnosť. Akcia 5 Podpora európskej spolupráce v oblasti práce s mládežou je určená na organizovanie stretnutí mladých v oblasti mládežníckej politiky a spoluprácu s medzinárodnými organizáciami. Vo všeobecnosti sú tieto tri akcie o čosi zložitejšie na prípravu, avšak účasť na nich si často krát vyžaduje jednoduché vyplnenie formulára (napr.: http://www.salto-youth.net/activitieseeca/). Zväčša ide o tréningy, semináre alebo vytváranie medzinárodných sietí.

Máte na to!

Na našom blogu budeme o konkrétnych zážitkoch mladých s programom Mládež v akcii pravidelne písať. Podrobné informácie - kto, kde, kedy, ako, koľko, prečo - ako projekty vytvárať sa dozviete na stránkach Národnej agentúry programu Mládež v akcii na Slovensku - Iuventa (www.iuventa.skwww.mladezvakcii.sk) alebo na stránkach Európskej komisie v angličtine (http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.php).

Vytvoriť projekt, získať finančnú podporu a zažiť nevšedné veci vôbec nemusí byť náročné. Chce to len odhodlanie, snahu a energiu byť aktívni. Z vlastnej skúsenosti vieme, že program môže zmeniť celý váš pohľad na svet.

Lucia Mrázová, Youth Media Team

Youth Media Team

Youth Media Team

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skupina mladých novinárov, ktorá chce informovať o aktivitách a projektoch Európskej komisie pre mladých cez program Youth in action.Youth Media Team Zoznam autorových rubrík:  rozhovory s dobrovoľníkmiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu