V mnohých domácnostiach je zvykom, podávať pri zdanlivých ľahkých ochoreniach liečivé prostriedky bez lekárskeho predpisu. Bývajú to najčastejšie lieky vo forme bylín, korenín, ktoré sú preháňavé, zastavujúce, na potenie, povzbudzujúce alebo masti pre vonkajšie použitie.
Takýchto domácich liečiv aj z rad ľudovej liečby sa prijalo a ostávajú aj ako tradícia v domácnostiach. Len liečiva neškodné, mierneho účinku možno pripustiť ako lieky domáce. Ale všade pozor, všetkého moc škodí. Že v rovnakých prípadoch býva užívanie domácich prostriedkov nezmyselné je dávno známe. Takto spravidla zvyknú manipulovať ľudia nevedomí, ktorí nepoznajú účinky tej ktorej rastliny. Každá rastlina má aj svoje vedľajšie účinky, ktoré môžu človeku viac poškodiť ako uľaviť.Vždy nás zaujíma. Susedovi to pomohlo, musí to pomôcť aj mne. Preto radšej naše pošramotené zdravie dajme do rúk odborníkom. V literatúre existuje mnoho titulov: „Domáci lekár“, ale účel spĺňa veľmi mizivé percento.
Využitie liečivých vlastnosti rastlín má svoju dlhú históriu. Vo viere, že sila liečivých rastlín sa prenáša na človeka. Ožíva predstava prírodných síl. V liečbe odpornosti, príchutí, pichľavosti rastliny prežíva stará viera v démonoch choroby. Rastliny sa používajú ako fetiš. Uplatňoval sa tu starý magický princíp, napríklad: srdcovitý tvar listu lieči srdce. Červená farba je proti strate krvi, atď.
A teraz vás pozývam na exkurziu do tajov liečivých bylín. Ako a na čo ich náš ľud používal. Všímajme si aj ich ľudové podanie, kde uvidíme skrytú krásu ľudovej predstavivosti a tvorivosti.
UPOZORNENIE: Prvou ukážkou bol
Zachar Ladislav:Repík lekársky>
Ďaľšie rastliny, ktoré budu nasledovať nedoporučujem aplikovať ako liečebný postup, resp.použitie na tú ktorú chorobu. Tieto časti sú rešeršom o liečivých rastlinách slovenského ľudu.