Rozdelenie Československa v roku 1993 sa udialo proti vôli občanov. Za rozdelenie sa vyslovilo len 30 % občanov. Napriek tomu nebolo krvavé. Pri mečiarovských a ficovských vládach dochádzalo k relatívnemu schladeniu vzťahov. Medzitým by sa dalo hovoriť o renesancii. Spoločné priateľstvá, spoločná šou- ako Československo má talent, politické a historické prepojenie, sú dôvodom nadštandardných vzťahov oboch republík. Veľkou výhodou je štúdium bez obmedzení v obidvoch štátoch. Malou bariérou je odlišná mena a cestovanie cez hranice.
Československo malo komplikované politické usporiadanie ( federálny a vládne parlamenty). Otcovia rozdelenia boli Klaus a Mečiar. Obaja sa k tomu nechceli dlho vyjadrovať, za akých podmienok došlo k rozdeleniu. Zdá sa, že Slovensko na tom prerobilo. Technické otázky sa delili v pomere 2:1. Bolo to chaotické a niektoré dohody sa nedodržali- v neprospech Slovenska. Reportér spomína aj otázku hokeja. Slováci boli zaradený do C skupiny a začínali od nuly.
Česka Helena pracuje ako učiteľka v hraničnom meste Hodonín. Mesto je rodiskom Tomáša Garika Masaryka. Otec bol Slovák, Matka Češka. Ak cestuje služobne 5 km na Slovensko (medzinárodným vlak), zmení si peniaze a dá žiadosť na ministerstvo školstva o udelenie cesty. Myslí si že Slováci generálne lepšie rozumejú češtine ako naopak.
Slovák Tomáš študuje na Karlovej univerzite. Titul bakalára získal v Holandsku. Ako hovorí, Česko nie je môj domov, ale cítim sa tu ako doma. Obzvlášť teraz, keď sa na Slovensku k moci dostala populistická strana, nechce sa vrátiť domov. Silná pred a dôchodcovská populácia rozhodla aj za mladých a krajina sa vraj otáča k Rusku. Tomáš chce ostať v Čechách natrvalo a vybaviť si aj české občianstvo. S dvojitým občianstvom to bude ako vtedy, pred rokom 1993. Bude občanom Československa.
Vysielané 21.2. 2024 v rádiu Ö1 s názvom, v preklade: Česi, Slováci, ťažkosti po rozdelení