Úbytok veriacich v cirkvách je celosvetový problém (netýka sa to menšinových cirkevných spoločenstiev). Podľa štatistiky zo sčítania obyvateľstva z roku 2001 a 2021, teda za 20 rokov, sa len k rímskokatolíckej cirkvi hlási o 669 609 ľudí menej (spolu 3 038 511 veriacich v roku 2021). Koľko ľudí však z cirkvi vystúpilo?
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) si nevedie presné štatistiky koľko veriacich vystúpilo z rímskokatolíckej cirkvi. Každá diecéza má odlišné štatistické štandardy. Košická diecéza hlási za rok 2020 31 výstupov, Spišská 7, Banskobystrická 26, Bratislavská 22, Nitrianska 24. Počty nie sú presné, ku každej žiadosti sa pristupuje individuálne a skúma sa aj dôvod odchodu. Za rok sa predpokladá asi vyše 100 výstupov a do 200 žiadostí o vystúpenie. Na Slovensku je to veľmi zriedkavý jav. Žiadosť na vystúpenie nie je voľne dostupná a niektorí kňazi sa s týmto javom ešte vôbec nestretli.
Dôvody vystúpenia sú rozličné. Nesúhlas s učením cirkvi, protest, sexuálne škandály v cirkvi sú najčastejšie. Veľa veriacich Slovákov zamestnaných v Rakúsku a Nemecku sa nechce podieľať na platení katolíckej dane z príjmu v týchto krajinách.
Jozef spomína: Keď som pracoval v Nemecku na brigáde, po 3 mesiacoch ma šéf vyplatil. Nakoniec sa ma spýtal, či som veriaci. Po odpovedi "áno", mi odobral zo sumy pár stovák eur.
Medzi oficiálnou štatistikou o sčítaní - "koľko ľudí sa hlási k cirkvi" a hlásením KBS -"správa o počte veriacich- výstupov v rímskokatolíckej cirkvi " existuje veľká diskrepancia. Oficiálna štatistika v porovnaní rokov 2001 a 2021 oznamuje, že k rímskokatolíckej cirkvi sa hlási o 20 rokov neskôr, o 669 609 kresťanov menej. Za porovnateľné obdobie podľa KBS vystúpilo z cirkvi len asi 2 000 ľudí. Problém? Áno a veľký. Do roku 2019 sa financovali cirkvi podľa počtu duchovných. Rímskokatolícka cirkev dostala podporu od štátu vo výške asi 25 mil. eur. Od roku 2020 sa mení prerozdeľovanie financií, a to na základe počtu veriacich, čo je známy údaj zo sčítania obyvateľstva (naposledy 2021). Štát sa neriadi skutočným počtom veriacich, ale počtom "hlásiacich" sa k cirkvi. podľa doterajšieho trendu tak príde cirkev približne o 10 percent svojich príspevkov od štátu za dekádu.
Minulý týždeň som čítal blog od jednej slečny. Oznámila provokatívne vystúpenie z cirkvi. Článok si prečítalo asi 50 000 ľudí. Dôvod bol, že nechce. aby štát prispieval na chod cirkvi jej osobným podielom. Zbytočný výstup. Opakujem, štát sa neriadi pri financovaní počtami ľudí zapísaných v krstnej knihe, ale "nepresnou" štatistikou o sčítaní obyvateľstva (o hlásení sa k vyznaniu). Stačilo, že by slečna pri sčítaní obyvateľstva začiarkla- "bez vyznania" a mohla si ušetriť byrokraciu pri zbytočnom výstupe a cirkev by aj tak prišla o peniaze.

V Rakúsku má na starosti katolícke štatistiky nie konferencia biskupov, ale "Katpress agentúra". Podľa nej má krajina má asi 4,8 mil. veriacich a príjmy z povinnej katolíckej dane za rok 2021 boli 499 mil. eur (75 % príjmov). Katolícka daň, 1,1 % z ročného brutto príjmu súkromnej osoby, je logicky najčastejším dôvodom odchodu z cirkvi. V Nemecku však moslimovia a ortodoxní neplatia dane. Že je v Rakúsku o 91 tisíc veriacich za minulý rok menej ako sa v tlači píše, nie je celkom pravda. Tak ako môžeš z cirkvi dobrovoľne vystúpiť, takisto môžeš vstúpiť. Za minulý rok tam do cirkvi vstúpilo 4 000 ľudí. Koľko ľudí do rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku vstúpilo, nevieme ani približne. Názov článku je dvojzmyselný. Áno, v Európe vystúpili z cirkvi tisíce ľudí a na Slovensku sa každoročne o tisíce ľudí menej hlási k cirkvi.
