reklama

Umenie švov

Krajčír, zvárač alebo chirurg? Ktorí z nich si zaslúži uznanie za svoju prácu? Krajčír šijúci oblek na mieru, sa musí vyznať v stavbe tela, v materiáloch i meraniach. Hotový materiál spája najskôr ručne pomocou švov, ktoré držia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

formu a tvar. Až neskôr použije šijací stroj. Dobre ušité nohavice z prvotriednych materiálov stoja aj 1 000 € a vydržia aj 40 rokov. 

 Časť chirurgovej práce tvorí pooperačné zašívanie kože. Rana sa má zahojiť rýchlo a bez stopy. V minulosti to bola podradná robota, ktorá sa nechávala na chirurga - študenta. Dnes si pacient potrpí na pekné stehy a rýchle a bezkomplikované hojenie. Obzvlášť, keď sa šije na viditeľnom mieste ako napríklad tvár. Dôraz sa kladie na estetiku a funkčnosť kože. Niekedy sa dodatočne používa technika brúsenia jazvy. Plastický chirurg používa rozličné techniky zošívania, stehy nie sú viditeľné, ostávajú skryte v koži a samo rozpadajúca sa niť sa nemusí dodatočne odstrániť. Mikrochirurg využíva aj mikroskop, napríklad pri spájaní ciev a nervov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Zvárač spája kovy pri teplote až 3000 C. Podľa druhu spájaných materiálov zvára pomocou elektród, práškov a plynov. Dokáže spojiť aj umelé hmoty a mikrospoje. Na zle dostupných miestach využíva zrkadlo alebo periskop. Aj tu sa vyžaduje presná ruka ako u chirurga, perfektné vedenie ruky a dlhoročná prax. Aj tu ide niekedy o život, či už u samotného zvárača, alebo o ohrozenie okolia. Aby pozváraný most nespadol, alebo potrubie dobre tesnilo a unikajúci plyn neohrozil bezpečnosť obyvateľstva. 

 Nielen títo traja páni sú odborníci a umelci, ktorí tvoria, šijú a spájajú. Sú aj iní remeselníci, lekári, psychológovia, politici a naši najbližší, ktorí tvoria puzzle nášho života. 

Lubomir Zahora

Lubomir Zahora

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  162x

Pracujem v Rakúsku, v oblasti zdravotníctva v medzinárodnom kolektíve. Angažujem sa či už v tuzemských alebo zahraničných projektoch v oblasti športu a charity. Som športovec a rád cestujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu