Investície Rakúska v Rumunsku a Bulharsku :
Rakúsko je na východe Európy druhý najväčší investor. V Rumunsku investovalo 10 mld. Eur, v Bulharsku 5 mld. Eur. 3900 Austro firiem zo 100 000 zamestnancami v Rumunsku a 350 firiem z asi 30 000 pracovníkmi v Bulharsku, prinášajú zlaté dukáty. Investície sa oplatili. Na oplátku, rakúske firmy v Rumunsku ako OMV (stovky čerpacích staníc), Erste Group ( 2,8 miliónov zákazníkov v krajine), Raiffeisen, Pfanner, Baumit, sú dôležitými zamestnávateľmi v regiónoch. V médiách sa ozvali, aby občania bojkotovaním firiem vyjadrili svoju nespokojnosť s vetovaním šengenu. Na rakúskom veľvyslanectve v Bukurešti visí transparent : Mysleli sme si, že sme priatelia.
Investície v Rumunsku: 1. Nemecko 2. Rakúsko 3. Francúzsko
V Bulharsku sa udomácnila Magna Steyer, Siemens, OMV a Alcatel Austria. Najväčší investor v krajine je Holandsko.
Investície v Bulharsku: 1. Holandsko 2. Rakúsko 3. Nemecko
Bulharsko a Rumunsko sú členmi NATO a podieľajú sa na ochrane európskeho priestoru, zahrňujúce aj Rakúsko. Ale v šengene nie sú vítaní. Majú pocit, že v Rakúsku preberajú starostlivosť o starých a chorých ľudí (35 tisíc opatrovateliek, 15 tisíc sestier) a stávajú sa konzumentom rakúskeho hospodárstva. Sú citliví na hospodárenie v lesoch v Karpatoch, ktoré ovládajú zahraničné firmy.
Západ si od nás berie to čo potrebuje, ale nechce nás ako rovnocenných partnerov
Frustrácia sa premieta aj do europarlamentu, kde sa polemizuje o jednote Európy. Rakúsko vraj nechce akceptovať Rumunsko a Bulharsko ako partnerov, čo nahráva aj Putinovi do karát. Nechtiac sa z európskeho organizačného nariadenia stal politický incident. Možno ani tak nešlo o zrušenie nepríjemných hraničných kontrol, ako o pocit degradácie krajiny na nižšiu úroveň.
Záverom- Rumunská menšina je v Rakúsku z cudzincov s prehľadom najviac skriminalizovaná. V štatistike predstihli dokonca Afgancov a Sýrčanov. Hovorí sa o takzvanej kriminálnej turistike. Bol tento fakt rozhodujúci pri hlasovaní Rakúska ?
EU zaraďuje momentálne Poľsko, Maďarsko a Grécko medzi problémové krajiny a naopak, prekvapuje Albánsko, ktoré robí rýchle pokroky, aby sa čo najrýchlejšie dostalo do EU. Jednoducho povedané, aj naposledy prijaté krajiny môžu byť vzorom pre ostatných členov