Dejiny sa opakujú: Sputnik

Slovo Sputnik sa stalo slovom týždňa. Takisto ako v roku 1957, keď Sovietsky zväz vypustil na obežnú dráhu Sputnik 1, aj výroba Sputnik V spôsobila malý šok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Čo znamená Sputnik V? Predovšetkým to, že je to vakcína na očkovanie Cov 19. V preklade niečo ako spoločník, sprievodca. Čítame ako spútnik, v zahraničí často ako šputnik. V nemčine podľa neho pomenovali povestné auto Trabant. A čo znamená písmeno V na konci? Nie číslicu 5, ale vraj V ako Victory, čo určite netreba prekladať.

Sputnik 1 bolo z terajšieho pohľadu družica- rádio, priemeru 85 cm, z ktorého trčali 4 antény a na orbite ostalo 3 týždne, a potom zhorelo v atmosfére. Vtedajšia propaganda týmto odštartovala preteky v zbrojení a vo výskume vesmíru. Následkom toho bolo založenie NASA a vypustenie ďalších Sputnikov. Aj nový Sputnik V podcenili, tak ako vtedy jednotku. Zvýšenú pozornosť o vakcínu sme zaznamenali až po záujme Maďarska a Srbska, kde ju už certifikovali a zaočkovali desaťtisíce ľudí. V EU sa to očakáva v najbližšej dobe. Potvrdilo sa, že pri predaji rozhoduje nielen cena, ale i pôvod tovaru a politika. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Som zdravotník zaočkovaný Pfizerom. Paradoxne, mám z toho dobý pocit. Nie som už najmladší, a nielen preto nemám na výber. Chcem pracovať, cestovať a neohroziť moju rodinu a mojich klientov. Áno, asi 3 dni ma bolelo rameno, cítil som sa slabý. Nie všetci moji kolegovia sa nechali zaočkovať. Odporúčali mi počkať do mája na vakcínu od Johnsona alebo počkať na ďalšie štúdie. Rozhodnutie je na každom z Vás.

Lubomir Zahora

Lubomir Zahora

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  132x

Pracujem v Rakúsku, v oblasti zdravotníctva v medzinárodnom kolektíve. Angažujem sa či už v tuzemských alebo zahraničných projektoch v oblasti športu a charity. Som športovec a rád cestujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu