Prečo tínedžerky baví IT?

Študentky zo slovenských stredných škôl v tom majú jasno. Bola by ohromná škoda prísť o šikovné ženské mysle.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Téme podpory žien v IT sa venujem na tomto blogu aj mimo neho. Prečo je dnes IT sektor svetom ‚chlapov‘ a ako by mala reagovať naša spoločnosť? Treba ženy podporovať? A prečo je vyššie zastúpenie žien dobrou správou pre nás všetkých? Moje názory na túto tému nájdete napríklad tu alebo tu.

Dnes však chcem nechať rozprávať niekoho iného. U nás vo firme sme sa rozhodli usporiadať súťaž pre stredoškoláčky. Zadanie: Napíš krátku esej na tému ‚Prečo ma baví IT‘. A tak som posledný víkend, ako jedna z členiek poroty, čítala desiatky príbehov mladých dám. Najlepšie tri z nich získali ocenenie DITEC Opportunity Award na galavečere medzinárodnej IT konferencie ITAPA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čítanie esejí ma napĺňalo radosťou a entuziazmom. Zo všetkých dielok na mňa vanul optimizmus mladosti a hlavne odhodlanie zabudnúť na predsudky a ísť si za svojím presvedčením. Niektoré z nich boli písané opisne so zakomponovanými osobnými príbehmi dievčat na ich ceste k IT. Dalo sa z nich krásne prečítať, ktoré z nich sú už ‚IT-čkarky‘, ktoré sa ešte len pohrávajú s myšlienkou vydať sa na túto cestu osobnej odvahy a sna.

Boli úprimné tak, že mi naskakovala husia koža pri ich čítaní. Veľa z nich vypovedalo o tom, že cesta IT je pre dievčatá nielen cestou pragmatickou, ale rovnako aj cestou srdca. Ukazovali jasné šípky, čo dievčatá motivovalo, ovplyvňovalo a čo by na tejto ceste uvítali. A zároveň boli aj osobnou výpoveďou o prekážkach, ktoré ich postretli.

SkryťVypnúť reklamu

Prekážky neexistujú

Dovoľte mi teda dnes byť moderátorkou myšlienok týchto šikovných dievčat. Prečo tínedžerky baví IT?

Katarína Valová je 18-ročné dievča, ktoré vo svojej eseji priznáva prvotný strach zaoberať sa IT. Vtedy vôbec nerozumela rozhovorom spolužiakov, ktorí sa programovaním a počítačmi zaoberali odmalička. Nakoniec však Katka prirodzene pri IT skončila, odvážila sa robiť to, čo ju baví. Vo voľnom čase naprogramovala appku na výučbu násobilky, ktorú potom reálne videla ‚v akcii‘ v triede menších detí. „Bolo to super vidieť, že moja práca skutočne pomáha učiť sa deťom bezbolestnejšie a hrou na zariadeniach, ktoré tak obľubujú,“ spomína dnes. 

SkryťVypnúť reklamu

Takýchto príbehov o predsudkoch, prekážkach, ale aj veľkom množstve elánu, energie, schopností, cieľov a ideálov, som tento víkend čítala naozaj veľa. Prekážky? Pre tieto mladé dievčatá neexistujú. „Internet je priam preplnený možnosťami. Či už videá s inštrukciami, čo vás dokážu naučiť programovací jazyk od základov až po záležitosti študentov na vysokej škole, alebo súťaže s množstvami zaujímavých úloh - Všetko sa na internete dá nájsť bez potreby učiteľa. Aj toto je jedna z vecí čo na informatike milujem. Schopnosť naučiť sa predmet na celkom solídnej úrovni bez kohokoľvek iného čo by vám pomohol. Stačí len počítač a pripojenie na internet a máte vyhraté,“ napísala Veronika Paulovičová, 16-ročné dievča zo Žiliny. Jej prácu porota nakoniec ocenila ‚striebornou‘ medailou. Ako jediná z troch víťaziek sa nezúčastnila odovzdávania ocenení na Galavečere ITAPA. Momentálne je totiž na študijnom pobyte vo Fínsku.

SkryťVypnúť reklamu

Otázka prezidenta Kennedyho

Pri otázke, čo môže IT sektor urobiť pre ženy, je však rozumné v duchu kennedyovského ‚nepýtaj sa, čo krajina môže urobiť pre teba...‘ položiť si podobnú otázku. Čím môžu ženy pomôcť svetu IT? Aj v tomto majú dievčatá jasno. „Už od praveku sme sa všetci nejako špecializovali. Muži – lov, ženy – zber. Ale spoločenstvo by nefungovalo, keby bol vykonávaný iba zber, alebo iba lov. Bolo potrebné spolunažívať v istej harmónii. Rovnako je to aj v IT sektore: Muži a ženy musia spolupracovať na to, aby svet IT rástol, pretože všetci myslíme inak a bola by ohromná škoda prísť o šikovné ženské mysle,“ vysvetľuje 16-ročná Lucia Koľveková z Košíc.

Veľmi trefne to pomenovala Glória Grófová. Je maturantka na jednom z bratislavských gymnázií. A absolútna víťazka DITEC Opportunity Award 2019. „Pohľad na veci zo ženského uhla je nepochybne prínosom a čisto mužský tvorivý tím tak môže strácať. Nie z dôvodu, že by muži znamenali čosi menej, ale jednoducho z dôvodu rôzneho zmýšľania pohlaví,“ vysvetľuje Glória. „Iné uvažovanie žien dokáže pomôcť či s problémami alebo s prísunom nových nápadov. Lebo práve to ako žena myslí ako sa dokáže vcítiť do situácie a prísť s novým pohľadom na vec, dokáže vec posunúť bližšie k cieľu.“

Ženy - záchrankyne

Mne dnes nezostáva iné, len zaželať veľa energie, úspechov, a aj trošku šťastia víťazkám, ďalším desiatkam účastníčok súťaže, ale aj všetkým mladým ženám, ktoré zvažujú kariéru v sektore IT. Môžu teda ženy zachrániť sektor IT? Víťazka aj ostatné finalistky DITEC Opportunity Award si myslia, že áno. „Dievčatá, bežte do toho, nebojte sa a skúste to. Stačí zahodiť predsudky a začať sa zaujímať. Lebo čo si budeme nahovárať: to vaše-naše myslenie informatika potrebuje, a bez nás to nezvládne,“odkazuje Glória.

Anna Záhorčáková

Anna Záhorčáková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Žena, manažérka, matka. Od roku 2010 pôsobím na rôznych manažérskych pozíciách v spoločnosti DITEC, od roku 2016 ako obchodná riaditeľka. Svet IT je dnes „mužským“ svetom, a práve o príležitostiach žien v tomto odvetví budú aj moje texty na tomto blogu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu