
Anneke pôsobila ako vojnová novinárka na voľnej nohe. Z jej cestovných zápiskov a z výpovedí bývalých kolegov sa Harry dozvie, že priniesla verejnosti informácie o operácii Púštna búrka a následne sa začala viac zaujímať o vojnové zločiny. Navštívila americkú vojenskú základňu v Nemecku a napokon vycestovala do USA, kde sa náhle skončila jej životná púť. Malo azda jej vyšetrovanie čosi spoločné s jej vraždou? Harry kľukatou cestou sleduje stopu zbrane a zistí, že bola vyrobená pre iracké vojenské zložky. Americkí vojaci ju prepašovali do Štátov ako suvenír, ktorý sa však stal nositeľom smrti.
Harrymu sa čoraz viac vynárajú mená piatich bývalých príslušníkov ozbrojených síl, pričom z jedného z nich sa stal bohatý magnát, ktorý vo veľkom podporuje kampaň miestneho šerifa na získanie guvernérskeho kresla... Keďže je ale Harry pod neustálym tlakom nového veliteľa, musí viesť vyšetrovanie na vlastnú päsť. V rámci osobného voľna vycestuje z LA a snaží sa preniknúť do malej komunity a rozpliesť nitky dvadsať rokov starého zločinu.
Harry Bosch ako už kultová postava kriminálnych románov musí čeliť nielen nepriateľským živlom, ale pomaly i vlastnému veku. Chýba mu zopár rokov do dôchodku, no stále si zachováva bystrý um a chladnú hlavu pri riešení nečakaných situácií. Aj tento prípad s ním zamáva a naštrbí jeho vieru v oficiálne inštitúcie, no našťastie má po boku svoju dospievajú dcéru, ktorá ho vždy vráti na zem a poskytne mu zdanie normálnosti. No napriek tomu mám pocit, akoby Harry pomaličky strácal dych. V porovnaní so staršími prípadmi je tento o poznanie menej dynamický, prekvapivý a "dopletený". Dej je na môj vkus a pri poznaní predošlých dielov série príliš jednotvárny. Prípad s čiernou skrinkou však určite patrí medzi povinnú jazdu fanúšikov connellyoviek...